שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, shutterstock

היום הגדול של הולנד: מהשואו בפריז למרקל

יום השבעתו של נשיא צרפת הנבחר נפתח בפגישה בארבע עיניים עם ניקולא סרקוזי בארמון האליזה. סרקוזי העביר לידיו את הסמכות להפעלת הנשק הגרעיני של צרפת ולאחר מכן הושבע הולנד לנשיאות. בהמשך: נסיעה בסיטרואן פתוחה בשאנז אליזה. בערב תיגמר החגיגה ותתחיל העבודה בפגישה עם אנגלה מרקל

לאחר 17 שנים של שלטון הימין, נכנס נשיא סוציאליסט לארמון האליזה. פרנסואה הולנד הושבע הבוקר (יום ג') לנשיאות צרפת וקיבל את השלטון באופן רשמי מידיו של הנשיא היוצא ניקולא סרקוזי. השניים נפגשו, לחצו ידיים ומיהרו לפגישה בארבע עיניים שנמשכה כחצי שעה. העברת השלטון כוללת את העברת האחריות על ההליך להפעלת הנשק הגרעיני של צרפת לידי הנשיא הנבחר. זמן קצר לאחר מכן, עזב סרקוזי את הארמון מלווה ברעייתו קרלה ברוני.

 

הולנד על השטיח האדום למרגלות ארמון האליזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולנד על השטיח האדום למרגלות ארמון האליזה(צילום: AFP)

 

היוצא מול הנכנס. זמן קצר לאחר מכן, עזב סרקוזי את הארמון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
היוצא מול הנכנס. זמן קצר לאחר מכן, עזב סרקוזי את הארמון(צילום: AFP)

 

הולנד ביקש לשמור על צניעות ולא הזמין את ילדיו (צילום: AP) (צילום: AP)
הולנד ביקש לשמור על צניעות ולא הזמין את ילדיו(צילום: AP)

 

קרלה ברוני וואלרי טרירוויילר (צילום: AP) (צילום: AP)
קרלה ברוני וואלרי טרירוויילר(צילום: AP)

 

תם הטקס. סרקוזי וברוני עוזבים את ארמון האליזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תם הטקס. סרקוזי וברוני עוזבים את ארמון האליזה(צילום: רויטרס)

 

בנאום ההשבעה שלו רמז הולנד להבדלים בינו לבין קודמו הצבעוני. הולנד הצהיר שכהונתו תהיה "מכובדת ומפוכחת" והבטיח שהפרלמנט ימלא תפקיד משמעותי. "אני אקבע את סדרי העדיפויות אבל אני לא אחליט בשביל כולם בנוגע לכל ואהיה בכל מקום", אמר הולנד. מבקריו של סרקוזי טענו כי הוא הוציא כוח רב מדי מידי האסיפה הלאומית וריכז אותו בידיו ובידי מקורביו.

 

הולנד, נאמן לדימויו כ"מר נורמלי" וכסוציאליסט, ביקש שהטקס יהיה צנוע ככל האפשר.

בהתאם לכך הוא הזמין רק כ-30 אורחים אישיים שיצטרפו ל-350 בעלי התפקידים. בניגוד לשנים קודמות, ילדיו של הנשיא הנכנס לא יהיו נוכחים בטקס. גם ילדיה של רעייתו ואלרי טרירוויילר לא הוזמנו.

 

חרף השאיפה לצניעות, פטור בלא כלום אי אפשר: האיש שעד לאחרונה הגיע לעבודה על טוסטוס, יענוד את ענק הזהב הרשמי של הנשיאות – שרשרת ששוקלת כמעט קילוגרם ועליה חרוטים שמות נשיאי הרפובליקה. לאחר הטקס יוסע הולנד בשאנז אליזה בסיטרואן פתוחה.

 

השטיח האדום נפרש באליזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השטיח האדום נפרש באליזה(צילום: רויטרס)

 

הרגע שלפני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרגע שלפני(צילום: רויטרס)

 

לקראת ההשבעה, שאחריה ייחשף גם ראש הממשלה החדש, רבו הדיווחים על כך שמנהיג הגוש הסוציאליסטי באסיפה הלאומית, ז'אן-מרק איירו, הוא שימונה לראש ממשלה. איירו, ראש עיריית נאנט ומורה לגרמנית בעברו, נחשב לבקי בענייני גרמניה והיה אחראי על יצירת קשרים שם במסגרת עבודתו במטה הבחירות של הולנד. מינויו עשוי לסייע בידו של הולנד באחת ממשימותיו המרכזיות – ייצוב גוש האירו באמצעות ציר פריז-ברלין.

 

לאחר הטקסים, יעמוד הולנד עוד היום בפני משימתו הראשונה - פגישה עם קנצלרית

גרמניה אנגלה מרקל בברלין. בראש סדר העדיפויות של השניים עומד כמובן משבר האירו. הולנד הסוציאליסט דרש שהסדר החוב האירופי, שכולל קיצוץ נרחב בהוצאות ממשלתיות, יידון מחדש כדי לכלול צעדים שיובילו לצמיחה. ברלין אינה נלהבת מהרעיון. ייתכן שגורל גוש האירו תלוי ביכולת שלו ושל מרקל להתפשר.

 

"אנחנו לא חושבים אותו הדבר על הכול", אמר הולנד אתמול לטלוויזיה הצרפתית. "אנחנו נכיר בכך, כדי להגיע לפשרה הנכונה", הוא הוסיף, והדגיש כי הוא ומרקל ידברו בכנות על מה כל אחד מהם מרגיש, "לא לגבי השני אלא לגבי עתידה של אירופה".


פורסם לראשונה 15/05/2012 11:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולנד בארמון. ביקש טקס צנוע
צילום: AFP
מומלצים