שתף קטע נבחר

הריסה ומעוכבים במאחז, הכנות בגבעת האולפנה

ברמת מגרון ובעוז ציון נהרסו מבנים לא-חוקיים, בזמן שבמערכת הביטחון נערכים לפינוי השכונה בבית-אל. "יש הרבה פינות לסגור פה", אמר גורם ביטחוני. חלק מהתושבים בגבעת האולפנה בוחנים חלופות, והמחלוקת הפנימית מתעוררת

ברקע הוויכוח המר על השכונה הבנויה בבית-אל, חזרו אמש (יום ד') כוחות גדולים של צה"ל, מג"ב והמשטרה למאחז הלא-חוקי רמת מגרון שבבנימין. הם באו בליווי דחפור והרסו מבנה אבן. שניים מדרי המאחז עוכבו במהלך ההריסה. בהמשך עברו הכוחות למאחז עוז ציון הסמוך, וגם שם ביצעו עבודות הריסה. לטענת המתנחלים, חמש צעירות נעצרו בעימותים שהתפתחו במקום.

 

עוד בערוץ החדשות:

הפחד בטייבה אחרי קרב היריות: "בורחים לשכם"

המפכ"ל בדרום ת"א: בעיית הזרים רק גדלה

 

פינוי עוז ציון, הלילה (אהוד אמיתון, "סוכנות תצפית") (אהוד אמיתון,
פינוי עוז ציון, הלילה(אהוד אמיתון, "סוכנות תצפית")

 

הרכוש שהוצא מהמבנים שנהרסו בעוז ציון     (אוהד צויגנברג) (אוהד צויגנברג)
הרכוש שהוצא מהמבנים שנהרסו בעוז ציון (אוהד צויגנברג)

 

המאחז הקטן רמת מגרון פונה פעמים רבות על ידי כוחות הביטחון והוקם מחדש. הוא נמצא ליד מגרון, המאחז הגדול שעורר סערה ובג"ץ הורה לפנותו עד 1 באוגוסט, למרות הסכם בין המדינה לתושבים. במאחז אמרו כי בשבוע הבא הייתה אמורה להתקיים חתונה במקום.

 

בינתיים, נמשכים הדיונים בדרג המדיני והביטחוני בסוגיית גבעת האולפנה, השכונה בבית-אל שלפי החלטת בג"ץ יש לפנות עד 1 ביולי. המדינה התחייבה לפינוי חמישה בניינים, שנבנו לפי הטענות על קרקע פלסטינית פרטית, ושופטי העליון לא איפשרו בחינה מחדש של הסוגיה. אף שטרם התקבלה החלטה בדיונים, לפי גורמים מדיניים במשטרה ובצה"ל נערכים לאפשרות של פינוי.

 

שכונת גבעת האולפנה בבית-אל. במשטרה ובצה"ל נערכים לפינוי (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
שכונת גבעת האולפנה בבית-אל. במשטרה ובצה"ל נערכים לפינוי(צילום: באדיבות Lowshot)

 

לדברי גורם ביטחוני, עד החלטת בג"ץ התקיימו דיונים באשר להיערכות לפינוי, ומאז הם הואצו. ההערכה היא כי לפחות מצד תושבי השכונה לא צפויה אלימות. "פועלים במרץ, יש הרבה פינות לסגור פה", אמר הגורם. "מדובר בפינוי מורכב - גם ברמה הטכנית של מבנים רבי קומות וגם ברמה של הוצאת ציוד של אנשים מהבתים. זה לא איזה פחון על גבעה, וכמובן שהדברים האלו נלקחים בחשבון".

 

הערכה: יעברו למלונות בירושלים

גורמים מדיניים אמרו כי בישיבה בנושא ביום שישי ניכרה הבנה בקרב הגורמים המחליטים כי "חקיקה עוקפת בג"ץ" תהיה בעייתית, ועשויה ליצור תקדים חוקתי שלא יעבור. "בג"ץ יפסול חוק עוקף, ולכן צריך לקחת זאת בחשבון".

 

השר דן מרידור אמר אתמול כי הוא לא רואה אפשרות לחקיקה והעריך כי הממשלה תכבד פסיקת בג"ץ ותפנה את גבעת האולפנה. יש גם מי שחושב כי ראש הממשלה ימשוך זמן עד הרגע האחרון על מנת "להראות למתנחלים שעשה וניסה הכול לפני הפינוי. אולי אפילו יחכה לחקיקה פרטית בכנסת ויעניק חופש הצבעה - מה שיוביל להפלת חוק עוקף".

 

עוז ציון, הלילה. המתנחלים דיווחו כי חמש בנות נעצרו     (אוהד צויגנברג) (אוהד צויגנברג)
עוז ציון, הלילה. המתנחלים דיווחו כי חמש בנות נעצרו (אוהד צויגנברג)

 

בקרב התושבים בגבעת האולפנה שוררת בעיקר אי-ודאות. שם מסרבים כרגע לדבר על יום הפינוי אך מתחת לפני השטח נערכים כל העת דיונים לגבי האפשרויות שעל הפרק. הם עדיין מקווים כי הכנסת תחוקק את "חוק ההסדרה" שיציל את בתיהם, אך חלקם כבר מתחילים להיערך לאפשרות שייאלצו למצוא מקומות דיור חלופיים ואף פועלים בנושא - דבר שגם מעורר מתיחות מסוימת ומחלוקות.

 

עדיין לא ברור לאן תציע המדינה לתושבים לעבור. ככל הנראה יוצע להם להתפנות למלונות באזור ירושלים לתקופה קצרה,

 בזמן שתכולת הבתים תאוחסן במקום ארעי - בדומה לפתרון שניתן לתושבי גוש קטיף בעת ההתנתקות מעזה ב-2005. השאיפה היא להגיע להסכמות שבמסגרתן פינוי הדירות ייעשה בצורה מסודרת.

 

על רקע כל אלו, לפתחה של מערכת הביטחון עומדים גם פינויים של המאחז גבעת אסף - שם מדברים על היתכנות גבוהה יותר להתפרצות אלימות - ושל מגרון, שם מצפים התושבים להכרעת הדרג המדיני אם להותיר את המבנים על כנם או להרוס את המאחז, דבר שישפיע על אופן מימוש הפינוי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהד צויגנברג
ההריסות בעוז ציון, הלילה
אוהד צויגנברג
פינוי ברמת מגרון. ארכיון
צילום: AP
מומלצים