שתף קטע נבחר

רשות החשמל לא מאשרת את ההסכם עם תמר

הרשות דוחה את ההסכמים שנחתמו בין חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים, לבין השותפות במאגר הגז תמר. ברשות טוענים כי ההסכמים יצרו עלויות עודפות לחברת החשמל שיגרמו לייקור החשמל עבור הצרכנים, וימנעו כניסת מתחרים לענף הגז

רשות החשמל אינה מקבלת את ההסכמים בין חברת החשמל לתמר: הרשות, המפקחת את יצרני החשמל, פרסמה היום (ב') את חוות דעתה בנוגע להסכמים שנחתמו בין חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים לבין השותפות במאגר הגז תמר. הרשות דוחה את ההסכמים וטוענת כי הם יצרו עלויות עודפות לחברת החשמל שיגרמו לייקור החשמל עבור האזרחים וכמו כן ימנעו את כניסתם של מתחרים לענף הגז. על כן ממליצה הרשות לתקן את ההסכמים בטרם תאשרם.

 

ברשות החשמל מודאגים מהעובדה שמאגר תמר מהווה מקור יחיד לגז טבעי, בחמש השנים הקרובות. החשש הוא שהדבר יתבטא יתר על המידה בהסכמים - במחיר גז גבוה מדי, משך התקשרות ארוך מדי, וכמות גז גדולה מדי אותה יצטרכו הצרכנים לרכוש.

 

ברשות דורשים שספקיות הגז יורידו את המחיר עבור הספקים הפרטים, או לחילופין יקצרו את משך ההתקשרות ויקטינו את כמות הגז שהתחייבו היצרנים לרכוש על מנת לאפשר להם נקודות יציאה מההסכם. ברשות חוששים שאורך ההתקשרות וכמות הגז שתירכש נועדו ליצור מצב שבו גם אם בעוד כמה שנים ייכנס יזם נוסף, שיספק גז טבעי במחיר נמוך יותר, לא יוכלו יצרני החשמל לקנות ממנו מפני שיהיו כבולים בחוזה עם תמר.

 

בנוגע להסכם עם חברת החשמל קובעת הרשות כי יש לבחון מחדש את מנגנון ההתמדה שמכתיב את קצב התייקרות הגז. המנגנון נקבע בהצמדה למדד המחירים לצרכן בארה"ב, פלוס אחוז אחד למשך שמונה השנים הראשונות. לאחר מכן יתייקר הגז מדי שנה בצמוד למדד המחירים בארה"ב מינוס אחוז.

 

"הוועדה לא תסכים לכלכל על הצרכנים את המנגנון לייקור ההצמדה שנקבע במסגרת ההסכם". כך נכתב בחוות הדעת "מנגנון זה עשוי להאמיר עוד יותר את מחירי הגז באופן אחוזי". 

 

רשות החשמל תקיים שימוע במשך שבועיים, תשמע את הצדדים ותקבל החלטה. יש לציין כי רשות החשמל נמנעה מלקבל החלטה על התערבות במחיר הגז, והטלת פיקוח עליו. עם זאת, בהודעת הרשות הודגש, כי אם ספקיות הגז לא יבצעו את השינויים הנדרשים מהן, וזאת מבלי לפתוח סעיפים אחרים בהסכם, או אז תשקול רשות החשמל כן לפעול להטלת פיקוח על מחירי הגז.

 

מחברת החשמל נמסר כי היא תלמד את החלטת הרשות, תגיב בעת השימוע ותכבד כל החלטה שתתקבל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים