שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מג"ב בדרום תל אביב: "אקמול לחולה סופני"

על רקע המתיחות בין הזרים לוותיקים החליטו במשטרה לתגבר את השטח, והיום תגיע לאזור פלוגת מג"ב. פעילי השכונות לא מרוצים, גם ארגוני הסיוע לפליטים נגד: "ישרה אווירת מלחמה". ומה קרה בפעם קודמת שבה כוחות מג"ב נכנסו לדרום העיר?

המתח הגובר בדרום תל אביב בין תושבי השכונות הוותיקים לבין המהגרים האפריקנים הביא את משטרת ישראל לעשות מעשה ולהעביר כוחות מג"ב לאזור - אבל שני הצדדים לא מביעים התלהבות מהרעיון. בעקבות האירועים האלימים בשבוע שעבר תגבר מחוז תל אביב של המשטרה את הכוחות בדרום העיר, ואליהם תתווסף היום (ב') פלוגה מתוך יחידה ארצית של מג"ב.

 

על פי המשטרה, הכוחות מתפרסים במוקדי החיכוך בין התושבים הוותיקים לבין הזרים. המטרה, נמסר, היא להגביר את הנוכחות המשטרתית באזור ולייצר בולטות שתגביר את רמת הביטחון של התושבים ובמקביל תוריד את רמת הפשיעה שנמצאת במגמת עלייה.

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

 

מהגרים אפריקנים בגינת לוינסקי. "טלאי על טלאי" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מהגרים אפריקנים בגינת לוינסקי. "טלאי על טלאי"(צילום: עופר עמרם)

 

אלא ששני הצדדים לא מביעים התלהבות מהצעד של המשטרה. "שוב מוליכים שולל את התושבים", אמר אתמול (ראשון) בתגובה שלמה מסלאווי, חבר מועצת העיר ויו"ר ועד הפעולה של תושבי דרום תל אביב. "שוב מחפשים פתרונות של טלאי על טלאי במקום לתת לבעיה טיפול מערכתי כוללני".

 

גם אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בארגון סיוע לפליטים א.ס.ף, טוענת: "מוטב היה שממשלת ישראל תשקיע משאבים ותקציבים שיוכלו להיטיב עם תושבי שכונות הדרום ולא תשלח אליהן כוחות ביטחון שרק ישרו בהן אווירת מלחמה".

 

תושבים משכונת התקווה ששוחחו עם ynet משוכנעים, כמו מסלאווי, ש"מדובר באקמול לחולה סופני". כמה מהם אמרו: "טוב שיהיו עוד שוטרים ברחובות, אבל צריך לעשות הרבה יותר כדי להחזיר את השפיות לחיינו".

 

בסרט הזה כבר היינו

אין זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שבה נכנסת פלוגת מג"ב לדרום תל אביב. גם בשלהי 2006 הגיעה פלוגה לדרום העיר, ואז המטרה הייתה להוריד את שיעור הפשיעה שהתגברה באותה תקופה. המשטרה טענה אז שהמהלך הוגדר כהצלחה, ושיעור הפשיעה צומצם ב-15-10 אחוזים, אולם תושבי השכונות ויפו טענו מנגד שנוכחותם משרה אווירה של פחד שדווקא מגבירה את האלימות, ואף הפגינו נגד המהלך.

 

ההפגנה בדרום תל אביב, בשבוע שעבר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בדרום תל אביב, בשבוע שעבר(צילום: ירון ברנר)

 

מבקשי מקלט מסודן מפגינים מול בית ראש הממשלה (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מבקשי מקלט מסודן מפגינים מול בית ראש הממשלה (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

 

כעת טוענת מרום מ-א.ס.ף שאין בהצבת כוחות מג"ב בכדי לתת מענה לשנים ארוכות של הזנחת תושבי הדרום. "היא בוודאי לא יכולה לתת מענה לנטל הכבד שתושבי השכונות נושאים על כתפיהם בשל ריכוזם הגבוה של מבקשי מקלט חסרי כול בקרבם", היא מוסיפה. "הממשלה צריכה לאמץ פתרונות מדיניים בדמות הסדרת מעמדם של מבקשי המקלט בישראל, הענקת אישורי עבודה וזכויות בסיסיות באופן שיאפשר להם לחיות בכבוד ברחבי ישראל".

 

מסלאווי מתנגד לכך מכול וכול, אבל כאמור גם הכנסת שוטרי מג"ב לאזור אינה מנחמת אותו: "הפתרון הזה הובא בכדי להרגיע ולמשוך זמן עד יעבור זעם. מדובר בעוד פתרון מגוחך בסדרה של הצעות כושלות כמו הקמת תחנת משטרה בלוינסקי, שמאז הקמתה התעצמו גלי האלימות והפשע בעשרות אחוזים. מה צריך עוד לקרות עד שהממשלה תיקח אחריות ותיתן פתרונות אמיתיים?".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

שכונות דרום ת"א הגיעו לנקודת רתיחה

במהלך שבע השנים האחרונות נכנסו לישראל עשרות אלפי מבקשי מקלט ועבודה מאפריקה (רובם מאריתריאה ומסודן), והתרכזו באילת, אשדוד, אשקלון, ערד ובעיקר בדרום תל אביב. מה שהחל כטפטוף הפך עד מהרה לשיטפון, ומאז טענו תושבי השכונות הדרומיות שוב ושוב שהמצב עומד בפני פיצוץ,

מאחר שלטענתם הזרים – רובם נטולי אישורי עבודה – החריפו דרמטית את שיעור הפשיעה באזור ופגעו בתחושת הביטחון שלהם.

 

ביום רביעי שעבר התקיימה בדרום תל אביב הפגנה מאורגנת שעד מהרה הידרדרה להתפרצות זעם קשה ואלימות נגד זרים ברחובות: כאלף איש שהפגינו בשכונת התקווה במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בתופעה, עברו עד מהרה לקריאות גזעניות ולאלימות.

 

בתום העצרת התפרעו תושבים במשך שעות, תקפו זרים והתעמתו עם שוטרים. 17 בני אדם נעצרו. בין היתר, תקפו המתפרעים מכונית שבה נסעו שלושה זרים ממוצא אפריקני. איש לא נפגע, אך שמשותיה של המכונית נותצו לגמרי, וכך גם פנסיה האחוריים. שוטרים שהיו במקום הדפו את המפגינים, והמכונית המשיכה בדרכה.

 

במקביל עצרה המשטרה חבורת נערים ואדם בוגר אחד, בחשד שנהגו להסתובב בקבוצות בדרום העיר, לאתר זרים שהלכו או ישבו לבדם ולתקוף אותם עד זוב דם. חלק מהנערים הודו שהיו מעורבים בחמישה מקרים לפחות מסוג זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בשבוע שעבר. הידרדרה לאלימות וביטויי גזענות
צילום: ירון ברנר
מסלאווי. לא מתלהב מהמהלך
צילום: שלמה מסלאוי
מומלצים