שתף קטע נבחר

צה"ל עונה לאלי ישי: "זקוקים לגיוס חרדים"

על-רקע כינוס הוועדה שבוחנת חלופה ל"חוק טל", טען יו"ר ש"ס כי הצבא מתנגד לגייס חרדים. צה"ל הציג בכנסת תמונה שונה: "הם חיילים מצוינים שיכולים לסייע בצמצום פערי הגיוס"

יו"ר ש"ס השר אלי ישי טען באחרונה כי "צה"ל בכלל לא רוצה לגייס את החרדים", אבל היום (ב') הוא קיבל תשובה עניינית מצה"ל, שלפיה הצבא זקוק לאלפי מתגייסים חדשים, שציבור החרדים יכול בהחלט להיכלל על מילוי הצורך הזה. כך עלה מדיון שקיימה "ועדת פלסנר" לחלוקת השוויון בנטל, שפועלת לגבש חלופה ל"חוק טל".

 

חלופה ל"חוק טל" - דיווחים קודמים ב-ynet:

חרם חרדי על ועדת הגיוס, וינרוט יציג את עמדתם

חוק טל על השולחן: ש"ס מגייסת את ביניש

 

במהלך הדיון הדגיש תת-אלוף גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון

ומנהל כוח האדם (תומכ"א) באגף כוח אדם בצה"ל, כי ישנו חוסר של אלפי חיילים. לדבריו, "צה"ל רואה בבני הגיוס החרדים חיילים מצוינים שיכולים לסייע בצמצום פערי כוח האדם".

 

לפי הנתונים שתא"ל אגמון הציג, פוטנציאל הגיוס כיום בקרב הקהילה החרדית עומד על כ-7,500 בני מחזור בגיל 18 ואולם לדבריו, בשנת 2011 התגייסו לצה"ל רק 1,282 חרדים לצה"ל בגילים 18-26.

 

בדיון הציג ראש מנהלת השירות הלאומי, שר-שלום ג'רבי, את נתוני ההתנדבות לשירות הלאומי והאזרחי. לפי הנתונים, משנת 2007 ועד היום התנדבו לשירות האזרחי 1,806 חרדים ו-2,399 בני מיעוטים.

 

"מענה לחסמים" 

ג'רבי גם הציג את נתוני ההתנדבות למסלולים האזרחיים-ביטחוניים שכוללים שירות במסגרות כמו שב"ס, משטרה וכיבוי אש. לפי הנתונים, במהלך השנה האחרונה התנדבו

למסלולים אלו רק 74 בני אדם. יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר בדיון כי "הפתרון שתגבש הוועדה יהיה חייב לתת מענה לחסמים הכלכליים, המקצועיים והחוקיים שמקשים כיום על השתלבות החרדים בשירות ובשוק העבודה".

 

פלסנר הוסיף כי "הנתונים שהוצגו בפני הוועדה בדיון היום מחייבים לגבש מתווה חדש שיתבסס על מדיניות חדשה ומקורית שתביא לשילוב אמיתי של החרדים בחברה הישראלית". הוועדה תתכנס שוב ביום חמישי לשימוע ציבורי, שבמהלכו יציגו 16 נציגים מארגוני חברה אזרחית את הצעותיהם בנושא קידום השוויון בנטל.

 

"חוק טל" שנפסל בבג"ץ אמור לפקוע בסוף יולי, ועד אז תנסה הקואליציה החדשה להעביר נוסח מוסכם של חלופה לחוק ולהביא לשילובם של חרדים ובני מיעוטים באמצעות גיוס או שירות לאומי-אזרחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
1,282 מתגייסים ב-2011 (אילוסטרציה)
צילום: אוהד צויגנברג
"הנתונים מחייבים לגבש מתווה חדש". ח"כ פלסנר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים