שתף קטע נבחר

פרשת ענת קם: העיתונאי אורי בלאו יועמד לדין

כתב "הארץ" אורי בלאו מסר לשב"כ כ-50 מסמכים מסווגים שהוציאה קם בעת שירותה הצבאי, ולטענת הפרקליטות יצר מצג שווא כלפי הרשויות כאילו החזיר את מאות המסמכים המסווגים שהגיעו אליו. "פוטנציאל הנזק היה עצום", קבע היועץ המשפטי לממשלה והזהיר: "חשיפת המסמכים הייתה מסכנת חיילים"

העיתונאי אורי בלאו יועמד לדין בעבירה של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך, בעקבות פרשת המסמכים הסודיים שהחזיק, שאותם קיבל מענת קם. כך הודיע בצהריים (יום ד') היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

להודעה המלאה של משרד המשפטים בעניין

 

לפי ההודעה, "לאחר שנבחנו בכובד ראש" טענותיו של בלאו במסגרת השימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, החליט היועץ לדחות את טיעוניו. בהודעת דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, נמסר כי לבלאו מיוחסת עבירה שמהותה החזקת ידיעות סודיות על-ידי מי שאינו מוסמך לכך, אף שכותרת סעיף האישום היא "ריגול חמור". אך כאמור לא מיוחסת לו עבירת "ריגול" במשמעותה המקובלת.

 

וינשטיין הסביר שעל דעת כל הגורמים המקצועיים שעסקו בפרשה - הפרקליטות, השב"כ ומשטרת ישראל - מקרה זה הוא קיצוני מבחינת מאפייניה החמורים של התנהלותו של בלאו, ולפיכך ההחלטה להעמידו לדין היא מחויבת המציאות. "פוטנציאל הנזק בהחזקתם הבלתי מאובטחת של המסמכים, כעולה מחוות דעת מקצועיות של גורמים מוסמכים שאף הוצגו במשפטה של ענת קם, היה עצום", נכתב.

 

בלאו. "חשיפת המסמכים הייתה מסכנת חיי חיילים" ()
בלאו. "חשיפת המסמכים הייתה מסכנת חיי חיילים"
 

"חשיפתם, או הגעתם האפשרית של המסמכים לידי גורמים עויינים הייתה גורמת נזק לביטחון המדינה ומסכנת את חייהם של חיילי צה"ל. תוכן המסמכים כלל תוכניות שונות למבצעים צבאיים, סיכומי דיונים שונים בצה"ל, פריסת כוחות צה"ל כולל סדר כוחות הצבא, סיכומי תחקירים, הערכות מצב, יעדים שונים של צה"ל וכדומה. מסמכים אלו הוחזקו בידי בלאו במחשבו הנייד האישי ובמקומות פזורים אחרים שבחר, ללא כל אמצעי בקרה או אבטחה".

 

היועץ המשפטי לממשלה הגיע לכלל דעה כי בין החזקתם של מסמכים מבצעיים אלה, בוודאי שבהיקף ובכמות שבה מדובר ובהתחשב במהותם, לבין "איסוף עיתונאי למטרות פרסום בתום לב" – אין דבר וחצי דבר.  

 

"הכרעה זו של היועץ המשפטי לממשלה התקבלה לאחר שהובאו בחשבון כלל השיקולים הרלבנטיים, ובהם הצורך לנקוט ריסון במדיניות האכיפה על מנת לשמר את דמותה של העיתונות בישראל כעיתונות חופשית הממלאת את תפקידה כערובה חיונית לזכות הציבור לדעת", נמסר.

 

הפרקליטות ביטלה הסכם עם בלאו

לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב כי היא מבטלת את ההסכם עם העיתונאי. לטענתה, בלאו - שמסר לשב"כ כ-50 מסמכים שהוציאה ענת קם בעת שירותה הצבאי - יצר מצג שווא כלפי הרשויות כאילו החזיר את כל המסמכים המסווגים שבידיו.

 

קם עם כניסתה לכלא. העבירה לבלאו מאות מסמכים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קם עם כניסתה לכלא. העבירה לבלאו מאות מסמכים(צילום: ירון ברנר)
 

בפרקליטות אמרו כי לאחר שמחשבו הושמד כמוסכם, מילאה המדינה את התחייבותה והעבירה לידיו את הסכום שנדרש לרכישת מחשב חדש. לטענת הפרקליטות, "בלאו הפר באופן בוטה את ההסכם שנחתם עמו, כיזב לכאורה את החוקרים, ומסר רק חלק מזערי מכלל החומר הצבאי הגנוב שהגיע לידיו".

 

בלאו, כתב "הארץ", שב לישראל אחרי תקופה ממושכת בחו"ל בעקבות הסכם עם הפרקליטות, אחרי שהעביר לידי המדינה כ-1,550 מסמכים מסווגים שקיבל מידי קם. לדבריו, מדובר בכל המסמכים שקיבל ממנה. מלבד זאת התחייב בלאו להעביר

לשב"כ, למשטרה ולפרקליטות מסמכים סודיים שהגיעו אליו במהלך השנים שלא מידיה של ענת קם.

 

לפי ההסכם, הרשויות יגרסו את המסמכים מבלי לבדוק מיהו המקור שממנו הגיעו. הוא התחייב כי יתייצב לחקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל כפי שיידרש, והצהיר כי לא נותר בידיו אף לא מסמך אחד מאלה שהחזיק, בכל פורמט שהוא. כמו כן התחייב לעבור בדיקת פוליגרף אם יידרש לכך.

 

מעיתון "הארץ" נמסר בתגובה: "זו החלטה מצערת ותקדימית בהשלכותיה על חופש העיתונות בישראל, ובעיקר על היכולת לסקר את מערכת הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי בלאו
צילום: ירון ברנר
ענת קם
צילום: מוטי קמחי
מומלצים