שתף קטע נבחר

פייסבוק מצנזרת קריקטורה פוליטית

המאייר הישראלי מיש הופתע הבוקר לגלות שפייסבוק הסירה שתי קריקטורות שהעלה בתגובה למצב הפוליטי ומצב המסתתנים בארץ. האם פייסבוק זה המקום של תכנים שפונים רק למכנה המשותף הרחב ביותר?

המאייר ויוצר סדרת הרשת "מפלצוני הכנסת" העלה בשבועות האחרונים קריקטורות ביקורתיות, יש שיאמרו בוטות, לעמוד הפייסבוק שלו. הקריקטורות, שהתייחסו למצב הפוליטי בארץ, צברו למעלה ממאה אלף כניסות תוך ימים בודדים, והציתו ויכוחים ערים. פייסבוק, שמצהירה על עצמה רשת שמטרתה לחבר בין אנשים – ולא לפלג ביניהם, לא הבינה כנראה את המסרים של מיש, ובחרה להסיר את התמונות מהאתר.

 

עוד ב-ynet מחשבים:

 

הבוקר,כשמיש נכנס לאתר, קיבלה את פניו הודעה לקונית לפיה התוכן שמיש העלה מפר את כללי הקהילה של פייסבוק, ושאם הדבר ימשיך, חשבונו ייחסם. ראוי לציין שכמות המידע המועלה על ידי גולשים בפייסבוק הוא אינסופי: לרשת החברתית אין באמת יכולת לנטר את כולו ולקבוע מה מותר ומה אסור, וכדי להתריע לפייסבוק על תוכן לא ראוי, אלים או גזעני, יש לדווח על התוכן הזה באופן פרטני.

 

"האיור הראשון שהוסר היה חלק מפרוייקט בשם 'The real superpower', בו עשיתי מעין טוויסט אנטי-קפיטליסטי על גיבורי קומיקס קלאסיים", מספר מיש ל-ynet מחשבים. "המסר היה, למה להיות גיבור, כשאתה יכול להרשות לעצמך להיות נבל. האיור שהורד הציג עיתונאי דל אמצעים (קלארק קנט) שעובר התעללות בידי איל הנדלן לקס לותור. הורדת האיור הזה היא עוד איכשהו הגיונית לפי "חוקי הקהילה" של פייסבוק, כי קלארק קנט מופיע באיור כפות ועירום"

 

 (איור: מיש) (איור: מיש)
(איור: מיש)

 

לאחר יומיים, קרי היום (ד'), פייסבוק הסירו שתי קריקטורות נוספות. הראשונה,"בעיות דימוי עצמי", פורסמה בסוף השבוע האחרון בתגובה לאלימות שהופגנה נגד פליטים ומסתננים בדרום תל אביב והדיון הסוער שהתפתח לאחר מכן. "בקריקטורה צפו בכמה ימים יותר ממאה אלף גולשים'' אומר מיש, ''והיא זכתה ללמעלה מ-1,500 שיתופים. היא הציתה דיונים ארוכים בהם אנשים בעלי השקפות ודעות פוליטיות שונות התעמתו ברחבי הפייסבוק והגיעו למסקנות מעניינות מאד".

 

 (איור: מיש) (איור: מיש)
(איור: מיש)

 

לאחר דקות סופרות, הוסרה קריקטורה נוספת בשם "הצבר הירוק" שמיש העלה לפני כחודש. האיור מציג פארודיה על גיבור העל "הענק הירוק" – דמות של אדם שאינו שולט על כעסו, ובכל פעם שהוא מתעצבן קצת – הופך ליצור ירוק ומפלצתי. "השתמשתי בדמות כאלגוריה לתכונה הישראלית של שימוש בכוח בלתי פרופורציוני כאמצעי הראשון והאחרון לפתרון כל בעיה".

 

לפני כשבוע, מיש התארח בתוכנית הטלוויזיה "הינשופים", בה דיבר, בין היתר, על האפשרות ליצור שיח לא מצונזר באינטרנט, כזה שמאפשר לאנשים שרוב הסיכויים שלא יפגשו בחיים האמיתיים, להתווכח בצורה בריאה. "היום נוכחתי, שגם בעולם הווירטואלי הדבר אינו פשוט כל כך, ויש אנשים שינסו בכל דרך למנוע תקשורת כזאת, כדי להשאיר איש איש בדעותיו".

 

 (איור: מיש) (איור: מיש)
(איור: מיש)

 

האם תמשיך להעלות תכנים? או שאתה חושב על דרך אלטרנטיבית להביע את המחאה שלך?

"אני אמשיך להעלות תכנים,אבל עכשיו אני מבין שהדברים שלי חשופים יותר. אני מרגיש שאני צריך ללמוד יותר לעומק את ההתנהלות של פייסבוק כדי לדעת איך להגן על עצמי. אני לא נהנה מסיכונים ומעדיף לא לקחת אותם, אבל במקרה כזה נראה לי די מגוחך להתקפל בלי לראות מה ניתן לעשות בנדון".

  

תגובת פייסבוק לדברים טרם נמסרה.  

 

 


פורסם לראשונה 30/05/2012 15:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: מיש
גם פייסבוק מתנהגת כמו הענק הירוק
איור: מיש
מומלצים