שתף קטע נבחר

מסמך עקרונות: גיוס לכולם, סנקציות על משתמטים

14 ארגונים חברתיים הנאבקים על שוויון בנטל הגישו מסמך עקרונות לוועדת פלסנר, האחראית על הנוסח שיחליף את חוק טל. נציגי "מאהל הפראיירים": הולכות ומתרבות השמועות על הסכם שצפוי לעקר את מהותו של החוק החדש

חובת שירות לכול והטלת סנקציות על משתמטים: 14 ארגונים חברתיים חתמו על מסמך עקרונות והגישו אותו לוועדת פלסנר, שאחראית על גיבוש החוק החדש לשוויון בנטל. במסמך הם דורשים פתרון הכולל גיוס כולל ונקיטת יד קשה נגד סרבנים, בנימוק ש"כל פתרון אחר יהיה החמצה של ההזדמנות ההיסטורית ועלול לדרדר את ישראל למשבר חברתי וכלכלי קשה".

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ החדשות של ynet:

צה"ל עונה לאלי ישי: "זקוקים לגיוס חרדים"

נתניהו לוועדה לקידום השוויון בנטל: להקשיב לעם

ח"כ, פרופ', עו"ד ופראייר: מי ומי בוועדת טל?

 

במקביל, חלק מהחותמים על המסמך הזהירו כי חרף ההצהרות הנחושות לכאורה של הקואליציה, מאחורי הקלעים נרקם הסכם בין הממשלה לבין המפלגות החרדיות.

 

הוועדה תארח היום (ה') לראשונה את נציגי הארגונים כדי לשמוע את עמדתם בנושא, כחלק מגיבוש מתווה החוק שאמור להחליף את חוק טל. בין הארגונים החתומים על המסמך נמצאים "הפורום לשוויון בנטל"; נציגי המחנה המוכר כ"מאהל הפראיירים"; עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון); התנועה הרפורמית; התנועה המסורתית ומועצת התלמידים הארצית.

 

"העקרונות נובעים ישירות מפסק דין של בג"ץ" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"העקרונות נובעים ישירות מפסק דין של בג"ץ"(צילום: רויטרס)

 

במסמך מפרטים הארגונים שורה של עקרונות יסוד שלטענתם צריכים להנחות את הפתרון שתציע הוועדה. "אלו עקרונות שנובעים ישירות מפסק הדין של בג"ץ והם המינימום הדרוש להפסקת העוול ההיסטורי של אפליה בין דם לדם", נמסר מהארגונים.

 

העקרונות הם: חובת שירות צבאי או אזרחי בגיל 18, למעט מכסות קטנות של מצטיינים בתחומים שונים; הצבא יקבע מי יתגייס ומי יעשה שירות לאומי או אזרחי; בהתאם להחלטת בג"ץ ישתנה המצב שבו לחלק מהמגזרים יש חופש בחירה; הממשלה לא תוכל לפטור אזרחים מגיוס; אין להירתע מאיומים של מגזרים שונים למרי אזרחי, ואין להשלים עם פתרון שיתבסס רק על תמריצים ולא יכלול חובת שירות שסנקציות בצדה.

 

לטענת נציגי הארגונים: "הוועדה יכולה וחייבת לקבל החלטות אמיצות לטובת החברה הישראלית ולא להסתפק בתיקונים קוסמטיים שרק יחמירו את המצב".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

 

"לעמוד נגד הקומבינה הפוליטית"

לקראת הדיון מקפידים נציגי הארגונים לשמור על אופטימיות זהירה בנוגע ליעילות ועדת פלסנר. "אחרי הכישלון המוחץ של דו"ח טל, הציבור לא יסכים לדו"ח טל ומטר", אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש,

שחר אילן. "על חברי ועדת פלסנר לזכור שהם לא מונו כדי לפתור את הבעיות הקואליציוניות של הליכוד, אלא כדי לממש את עקרונות חובת השירות והשוויון בנטל".

 

זוהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל הוסיפה: "נראה שחלק ממקבלי ההחלטות במדינה עדיין לא הפנימו את העובדה שמה שהיה - לא יהיה עוד. הגיע הזמן לדאוג לשירות שווה בין כולם".

 

ראשי המחנה המשותף, עידן מילר ובועז נול, הזהירו מתרגיל פוליטי שעלול לטענתם למסמס את המאבק לשוויון בנטל. "בשבוע האחרון הולכות ומתפשטות שמועות על דיל פוליטי שהולך ונרקם בין לשכת ראש הממשלה לבין החרדים, בניצוחו של יו"ר הקואליציה, זאב אלקין", מסרו. "הדיל הזה אמור לעקר את מהותו של החוק החדש ולהפוך אותו למריחה פוליטית. אנחנו מצפים מהוועדה לעמוד נגד הקומבינה הפוליטית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בלשכת גיוס (ארכיון). למנוע החמצה היסטורית
צילום: צביקה טישלר
מומלצים