שתף קטע נבחר

"שירי רחוב סומסום שימשו לעינויים בגואנטנמו"

כמה זמן הייתם יכולים לסבול את קיפי צורח באוזניכם, את עוגיפלצת מדבר על אוכל או את מוישל'ה אופניק רוטן בקולי קולות? לפי כוחות הביטחון של ארצות הברית, לפחות, כנראה לא הרבה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

בסרט ששודר ברשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" נטען כי שירים של סדרת הטלוויזיה המפורסמת לילדים "רחוב סומסום" שימשו לעינוי עצירים בגואנטנמו. לפי הטענה בסרטון, שדיווח עליו הובא ב"דיילי מייל" הבריטי, שירים מהתוכנית שזכתה לגרסאות מתורגמות בכל רחבי העולם, כולל בישראל, הושמעו שוב ושוב באוזני האסירים, כדי לשבור אותם.

 

אריק ובנץ. אין רחמים במתקן הכליאה האמריקני ()
אריק ובנץ. אין רחמים במתקן הכליאה האמריקני

 

מתקן הכליאה בגואנטנמו שבמפרץ קובה הוא אחד המתקנים הכי ידועים לשמצה בעולם. אל המתקן הזה העבירו הכוחות האמריקניים חשודים במעורבות בטרור העולמי, כולל מהמלחמות בעיראק ובאפגניסטן, ורבים מהם שוהים שם כבר שנים מבלי שהוגש נגדם כתב אישום.

 

במהלך השנים האלה הועברו מגואנטנמו עוד ועוד דיווחים על שיטות עינוי אכזריות שבהן משתמשים האמריקנים כדי לחלץ הודאות מהעצירים, כולל מכות והזרמת מים על פניהם של עצירים כדי לגרום לגופם לדמות תחושת טביעה. אחת מהבטחות הבחירות הגדולות של נשיא ארה"ב ברק אובמה הייתה לסגור את המתקן, אך הדבר לא נעשה עד עתה.

 

לפי הדיווח ב"אל-ג'זירה", כריסטורף קרף שאחראי ל-200 שירים שהושמעו בתוכנית במהלך השנים אמר כי הוא הוכה בתדהמה כששמע לאילו מטרות שימשו היצירות שלו, שנועדו בסך הכול לבדר ילדים. בעבר כבר פורסמו דיווחים לפיהם בכלא גואנטנמו משמיעים לאסירים מוסיקה ורעשים חזקים במיוחד כדי להתישם, אולם זו הפעם הראשונה שנטען כי נעשה שימוש גם בשירי הסדרה האהודה, שנועדה לקדם דווקא שלום והבנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי צבקר
עצור או שאני שר! מוישל'ה אופניק
צילום: יוסי צבקר
מומלצים