שתף קטע נבחר

קיבל תרומות, נתן המלצה: נתניהו והחבר העשיר

בזמן שהיה שר העביר נתניהו מכתב המלצה ששיבח את פעילות טוני גלברט, יהודי-אמריקני שמשמש כיו"ר ארגון "נפש בנפש". אותו גלברט העביר לנתניהו תרומות ומימן את הטיסה של רעייתו לחו"ל. כך פרסם הבוקר העיתון "הארץ"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח כשכיהן כשר בממשלת שרון מכתב המלצה חריג, המשבח את כישוריו של טוני גלברט, איש עסקים פרטי ויו"ר ארגון "נפש בנפש". הוא מצדו, שילם לנתניהו עשרות אלפי דולרים להרצאות ותרם עוד עשרות אלפי שקלים לנתניהו, כשרץ לראשות הליכוד. כך פרסם הבוקר (יום ו') עיתון "הארץ", על פי מסמכיו שהגיעו לידיו.

 

על פי התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10 לפני שנה, נתניהו וגלברט היו בקשרים הדוקים. בספר הטלפונים של נתניהו נכתב עליו כי הוא "חבר עסקי. גר בפלורידה, עשיר". באותו תחקיר נאמר כי בתקופה שבה נתניהו היה אזרח פרטי, הוא התפרנס בין היתר מארגון פגישות - 8,000 דולר לפגישה. בין היתר, הוא ארגן פגישות גם עם גלברט. תשלום נוסף קיבל נתניהו מגלברט כאשר הירצה בעבורו: 40 אלף דולר להרצאה. בפעם אחרת מימן גלברט את הטיסה של שרה נתניהו לחו"ל, ופעמיים אחרות דיווח נתניהו למבקר המדינה כי קיבל תרומות מגלברט.

 

מהמסמכים שפרסם העיתון עולה כי היחסים בין גלברט לבין ראש הממשלה היו הדדיים. בפברואר 2003, זמן קצר לפני שנתניהו עבר ממשרד החוץ לכהן כשר האוצר, נזקק גלברט לטובה - מכתב המלצה. גלברט כתב טיוטה של המכתב והעביר אותה לג'ורג' בירנבאום, היום שותפו של ארתור פינקלשטיין, שעבד בעבר עם נתניהו. בירנבאום העביר את המכתב ללשכת שר החוץ וכתב למזכירה: "אנא העבירי לעיונו של מר נתניהו, שימי את נייר המכתבים שלו, חתמי, והעברי בחזרה בפקס עד שישי אחר הצהריים אם אפשרי. זה דחוף, דחוף מאוד".

 

המכתב שהעביר נתניהו משבח את פעילותו של גלברט כאיש עסקים: "לכל מאן דבעי. אני מחשיב את טוני גלברט כחבר טוב. במשך השנים, הכרתי אותו כאיש עסקים, פילנתרופ וגם איש סוד קרוב. כאיש עסקים, איש משפחה וחבר, אני מוצא שטוני מדגים את הסטנדרטים הגבוהים ביותר של יושרה ומחויבות. המחויבות של טוני לחיזוק מדינת ישראל כמדינה, והמחויבויות שלו כאיש עסקים ליצירת עבודה, הוכחו כנכס לי ולמדינת ישראל. בנוסף, המאמצים הבלתי נלאים שלו חיזקו את הקשרים בין האנשים והעסקים בין ישראל לבין ארצות הברית. לאחרונה פגשתי אותו, ואני בטוח יותר מאי פעם שהוא ימשיך במאמצים אלו, עם מיטב הדאגה, התשוקה והאתיקה".

 

במקרה נוסף, העביר ב-2004 נתניהו ברכה ליום הולדתו ה-70 של המיליארדר האוסטרלי ג'ון גנדל, ולא הסתפק בכך, וביקש לארגן לו גם ברכה מנשיא המדינה דאז, משה קצב. מנהלת לשכתו כתבה על נייר מכתבים של הלשכה למשה גורל מבית הנשיא. "בהמשך לשיחתנו, אודה לך אם תשלח לי את ברכת הנשיא ליום הולדתו של מר ג'ון גנדל לפקס".

 

בתגובה לפניית הארץ, מסר גלברט כי "במשך השנים קיבלתי כמה מכתבי המלצה ותמיכה מאישים חשובים בשביל העבודה שלי למען העם היהודי הן בארצות הברית והן בישראל. אני לא יכול להיזכר במכתב ספציפי זה שאתה מתעניין בו. כמו כן, אני לא זוכר שמימנתי טיסות למר נתניהו, כפי שאתה טוען שהיו לפני 12 או 13 שנים".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "טוני גלברט, ממייסדי ארגון נפש בנפש המעודד עליית יהודים לארץ, הוא מגדולי התורמים של המדינה. ראש הממשלה ישמח להמשיך ולדבר בשבחו של כל אדם שתרומתו למדינת ישראל כה גדולה". את תגובתו של ג'ורג' בירנבאום לא ניתן היה להשיג. לגבי ג'ון גנדל נמסר: "גם לגנדל, מהתורמים הגדולים לפרויקט ‘מחשב לכל ילד' מגיעה תודה בשם המדינה. מכתב ברכה ליום הולדתו ה-70 הוא מעשה אנושי וראוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג נתניהו. גלברט מימן את טיסתה של שרה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים