שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לילה ראשון בכלא: מובארק ציפה לטלפון בחדר

המעבר המהיר מבית החולים המפנק לכלא הפתיע את נשיא מצרים המודח. הוא התאכזב לגלות שאין טלפון בחדר ונכנס לדיכאון כשנאמר לו שהוא זכאי רק לשני ביקורים בחודש. לא ברור אם לבש את מדי האסיר או שהתירו לו ללבוש בינתיים טרנינג

כלי תקשורת במצרים דיווחו ביממה האחרונה בהרחבה על לילו הראשון של הנשיא חוסני מובארק בבית הכלא טורה. על פי הדיווחים, מובארק היה המום מהתנאים בביתו החדש, נראה מדוכא ונזקק לזריקת הרגעה. הוא גם ביקש לפגוש את נכדו עומר וקבל בפני הבכירים לשעבר שפגש בכלא על היחס כלפיו. ייתכן שרעייתו סוזן מובארק, שפועלת נמרצות לשיפור תנאיו, תורשה לבקר אותו היום (יום ב').

 

מיד לאחר הינתן גזר דינו, מאסר עולם, הוטס מובארק לכלא. העיתון "אל-מסרי אל-יום", שניסה לתאר את קורות אותו לילה ראשון, דיווח כי מובארק נדהם מהחלטת בית המשפט והופתע מהמהירות שבה הועבר לכלא ונאלץ להיפרד מהתנאים הנוחים יחסית במרכז הרפואי העולמי בקהיר.

 

על פי הדיווח, כשהגיע לכלא ביקש מובארק להיפגש עם הגנרל חוסיין טנטאוי, כיום ראש המועצה הצבאית העליונה השולטת במדינה, ובעבר שר ההגנה תחת מובארק, ועם שר הפנים מוחמד איבראהים.

 

מקורות אמרו לעיתון כי הנשיא נכנס לדיכאון ונבהל כשאנשי הכלא הציגו בפניו את הכללים במקום, ובפרט שיהיה זכאי לשני ביקורים בחודש בלבד. הם הוסיפו כי מובארק שאל את אחד מבכירי הכלא מדוע אין מכשיר טלפון בחדר והתאכזב כשנאמר לו שכללי בית הכלא לא מאפשרים זאת.

 

"אתה תערער ותזוכה"

עוד דווח כי מובארק סירב בהתחלה ללבוש את מדי האסיר הכחולים והם הוחלפו עבורו לטרנינג כחול. זאת, בניגוד לדיווחים ממצרים אתמול לפיהם מובארק לבש את מדי האסיר הכחולים והצטלם בהם במסגרת הליך שגרתי שעובר כל אסיר. גורם ביטחוני בבית הכלא טורה העריך באתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" כי מובארק ילבש את מדי האסיר רק היום, והסביר כי העניין עדיין נבחן.

 

מובארק לאחר מתן גזר הדין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מובארק לאחר מתן גזר הדין(צילום: AFP)

 

"אל-מסרי אל-יום" אף דיווח כי הנשיא לשעבר נפגש עם בכירי משטרו לשעבר שמרצים את עונשם בכלא והתלונן בפניהם על היחס הגרוע שהוא קיבל מהמועצה הצבאית. הוא נפגש עם ספות א-שריף, יו"ר הבית העליון בפרלמנט המצרי ופתחי סרור, יו"ר הבית התחתון בפרלמנט המצרי, וסיפר להם בצער על החלטת בית המשפט לשלול ממנו את דרגותיו הצבאיות. שני הבכירים ניסו לעודד אותו ואמרו: "זה בסך הכול 60 יום. יהיה ערעור ואתה תזוכה".

 

יש מי שבילה את הלילה בכיכר תחריר, במחאה על גזר הדין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יש מי שבילה את הלילה בכיכר תחריר, במחאה על גזר הדין(צילום: רויטרס)
 

 

מפגינים בכיכר תחריר, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים בכיכר תחריר, אתמול(צילום: AFP)

 

בעיתון "אל-יום א-סאבע" דווח כי למובארק ניתנה זריקת הרגעה כדי שיעבור בשלום את הלילה הראשון. אולם מי שעדיין לא נרגעה מפסק הדין היא סוזן רעייתו שפועלת ביתר שאת כדי לשפר את מצבו העגום של בעלה.

על פי העיתון, סוזן דרשה שיהיה בבית החולים בכלא מקרר מיוחד כדי שהתרופות והאוכל המיוחד של בעלה יישמרו. למובארק הוקצב אוכל מיוחד, על פי המלצות רופאיו.

 

עוד נמסר כי סוזן מובארק הציעה לעורך דינו של מובארק, פריק א-דיב, להגיש תלונה לארגונים משפטיים בינלאומיים או אפילו ליצור קשר עם כמה ממנהיגי מדינות ערב כדי שיתווכו ויביאו להחזרתו למרכז הרפואי העולמי, שהתנאים בו טובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק לאחר מתן גזר הדין
צילום: AFP
סוזן מובארק. לפנות לארגונים בינלאומיים
צילום: EPA
מומלצים