שתף קטע נבחר

היועמ"ש: כמה הטרדות מיניות? פיצוי על כל אחת

לפי בית הדין לעבודה, אם אדם מסוים הטריד מינית כמה פעמים אדם אחר אך לא הוכח נזק, הוא יפצה אותו בעד 50 אלף שקלים על כל המקרים גם יחד. כעת טוען היועמ"ש לפני בג"ץ: במקרים מסוג זה, יש לפצות בעד 50 אלף שקלים על כל מקרה בנפרד

היועץ המשפטי לממשלה הגיש היום (ג') לבג"ץ את עמדתו בנוגע לפרשנותו של סעיף 6ב' לחוק למניעת הטרדה מינית, הקובע את הזכות של נפגעת בגין הטרדה מינית לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק בגין המעשים שבוצעו בה עד התקרה הקבועה בחוק, בסכום של עד 50 אלף שקלים.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

היועץ המשפטי לממשלה סבור כי הפרשנות הנכונה של הוראת החוק היא כי בגין כל מעשה של הטרדה מינית העומד בפני עצמו ישנה לנפגעת זכות לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק על כל מקרה. עמדתו של וינשטיין הוצגה במסגרת עתירה שהגישה נפגעת הטרדה מינית נגד פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי לפי פרשנות הסעיף בחוק הרי בית הדין לעבודה מוגבל לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק עד התקרה הקבועה בחוק בגין כל המעשים ביחד ולא כל מקרה לגופו.  

 

העתירה הוגשה לאחר שבית הדין האזורי לעבודה בחיפה דן בסוגיה זו כאשר אשה התלוננה נגד אדם שהייתה כפופה לו ודרשה פיצוי בגין מעשים של הטרדה מינית שלטענתה ביצע בה בכמה הזדמנויות שונות. בפסק הדין קבע בית המשפט האזורי לעבודה כי יש לראות את כל ההטרדות המיניות שאותן חוותה העובדת כמכלול אחד ולא כל מקרה לגופו. בעקבות זאת הגישה האשה ערעור לבית הדין הארצי לעבודה, אך זה דחה את הערעור ברוב דעות והשאיר את פסק דינו של בית המשפט האזורי על כנו.

 

בעקבות זאת הגישה אותה אשה עתירה לבג"ץ ובמסגרתה הגיש היום היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו. בחוות הדעת טוען היועץ כי ישנו תיק אחר שנדון בבית הדין הארצי לעבודה, ושקבע בשונה מהמקרה שלפנינו כי יש לראות כל מעשה הטרדה מינית כמעשה נפרד ולכן ניתן לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק על כל מקרה לגופו ולא לראות את המעשים כמעשה אחד.

 

לדעת היועץ, אי הכרה בכך שכל מעשה של הטרדה מינית העומד לעצמו מהווה עילה עצמאית לפסיקת פיצוי מחלישה את

תכלית החוק הרואה את הנזק לכבודה וחירותה של נפגעת הטרדה מינית כטבוע בעצם התרחשותה של ההתנהגות המטרידה.

 

לדברי היועץ, פרשנות אחרת מזו שלו לחוק תעביר מסר בעייתי כאילו הפגיעה במי שכבודה כבר חולל בעבר היא חלשה ובעצם נבלעת בפגיעה הקודמת, ואף תפגע בהרתעה נגד מי שביצע מעשה של הטרדה מינית והוא יוכל לשוב ולבצע את אותו מעשה הטרדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטרדה אחת לא "תיבלע" בהטרדות קודמות (אילוסטרציה)
צילום: index open
מומלצים