שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

עדות מטבח חמה: 'הילד הזה משת"פ של ישראל?'

אחרי הדיווחים שלפיהם כוחות אסד טבחו בכ-100 בני אדם במחוז חמה, חושף סרטון שהועלה לרשת את הזוועה: "אנשים, הסתכלו - הילד הזה טרוריסט?". השליח אנאן משלב את איראן במתווה חדש שנועד לשים סוף למלחמת האזרחים בסוריה

שליח האו"ם והליגה הערבית קופי אנאן מנסה להציג מתווה חדש כדי להביא לסיום המשבר בסוריה, ובינתיים הועלו לרשת עדויות מצולמות מהטבח במחוז חמה, שאותו ביצעו אתמול לפי האופוזיציה כוחותיו של בשאר אסד. גם הסרטון הקשה לצפייה הועלה לרשת.

 

בוער בסוריה - דיווחים קודמים ב-ynet:

סוריה מכניסה סיוע של האו"ם ומגרשת דיפלומטים  

אסד נאם, כוחותיו הפגיזו: "ילדים נשכרים להרוג"

ארה"ב פרסמה צילומי לווין של קברי אחים בסוריה

 

על-רקע הדיווחים שלפיהם כ-100 בני אדם נרצחו אתמול בכפרים אל-כובייר ומערזף שבמחוז חמה, מתכוון השליח אנאן להציג היום (ה') מתווה חדש לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. המתווה צפוי לכלול בין היתר מעורבות של איראן

 

בשעות האחרונות הועלה כאמור לאינטרנט סרטון המתעד לכאורה את הטבח אתמול במחוז חמה. הצלם המתעד אומר בסרטון: "הסתכלו מדינות ערב, זה טרוריסט?", בהצביעו על אחת הגופות. "אלו ילדים וזו אשה. אלו ילדים שיצאו מבתי

הספר". לאחר מכן הצביע הצלם על גופה נוספת ואמר: "הסתכלו אנשים, העולם, מדינות ערב, זרים - האם הילד הקטן הזה הוא טרוריסט שמשתף פעולה עם ישראל?". בדבריו הוא לועג לאסד, הטוען כל העת כי האופוזיציה משתפת פעולה עם ישראל, כדי להשחיר את פניהם של מתנגדיו.

 

רשת "אל-ערבייה" ציטטה הבוקר פעילי אופוזיציה שטענו כי בכפר הקטן אל-כובייר נותרו בחיים לאחר מעשה הטבח רק ארבעה בני אדם. הפעילים אף סיפרו כי מלבד הטבח, כוחותיו של אסד חטפו כמה נערים במחוז חמה.

 

הידיעות הראשונות על הטבח התפרסמו אמש מעט לפני חצות. עדי ראייה לטבח דיווחו על תקיפה משולבת של טנקים, ארטילריה ו"כנופיות רוצחים" שהרגו בסכינים משפחות ושרפו אותן בבתיהן. לטענת ארגון האופוזיציה הסורי "המועצה הלאומית הסורית", בטבח במחוז חמה נרצחו כמאה בני אדם, בהם גם נשים וילדים. "יש לנו מאה הרוגים בכפרים האלה, בהם 20 נשים ו-20 ילדים", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית סרמיני מוחמד, דובר ארגון האופוזיציה הסורי.

 

עוד צילום המתעד את תוצאות הטבח אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עוד צילום המתעד את תוצאות הטבח אתמול(צילום: AFP)

 

הדובר הסורי האשים את כוחותיו של משטר אסד באחריות לטבח האחרון. אחד מאנשי צבא סוריה החופשי, מאהר אל-נועיימי, אמר לרשת "אל-ערבייה" כי לא היו שום קרבות בין המורדים לבין כוחותיו של אסד באזור הזה וטען כי מדובר בפעולת נקם של אנשי אסד. לפי דיווחים בסוכנויות ידיעות אחרות וברשתות החברתיות, מספר ההרוגים בחמה מעט נמוך יותר, אך עדיין עומד על כ-80 בני אדם.

 

תושב הכפר מערזאפ שליד חמה, מוחמד אל-חמאווי, סיפר לרשת "אל-ג'זירה" כי ב-14:30 אתמול פלשו לאזור טנקים, כוחות ארטילריה וכנופיות של אסד משלושה צירים. לדבריו, הכוחות הפגיזו את התושבים עד שעות הערב. אל-חמאווי מתאר את המראות הקשים שהתגלו לעיני התושבים באזורי הקרבות אחרי יציאת הכוחות: "ראינו דבר שהשכל לא תופס - ילדים ומשפחות שהרגו אותם ושרפו אותם בבתיהם". הוא קרא בבכי לפעולה מצד ארגוני זכויות אדם, מועצת הביטחון והאו"ם.

 

מנסים לשכנע את רוסיה

הממשלה הסורית התנערה מאחריות לטבח במחוז חמה, וטענה כי מדובר ב"פשע מפלצתי". בהודעה בטלוויזיה הממלכתית הסורית נאמר כי "כוחות מיוחדים של הצבא עונים לקריאותיהם של תושבי אל-כובייר והם פושטים על מאורות הטרוריסטים". לפי הודעת הממשלה בדמשק, הצבא חיסל במחוז חמה כמה "טרוריסטים" והחרים כלי נשק רבים.

 

מנגד, "המועצה הסורית הלאומית" קראה למורדים ולעריקים ב"צבא סוריה החופשי" להסלים את הפעילות בשטחי הקרב כדי לסייע לאזרחים הנמצאים תחת "מצור, ירי פגזים ותקיפות" במחוזות חמה, לטקיה וחומס.

 

ילד קטן שלטענת האופוזיציה נרצח בטבח בחמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילד קטן שלטענת האופוזיציה נרצח בטבח בחמה(צילום: AFP)

 

במסגרת מאמציו לסיים את המשבר בסוריה, יציג השליח אנאן את המתווה החדש בפני מועצת הביטחון של האו"ם. לפי מקורות דיפלומטיים, ינסה אנאן לגבש קבוצה של מעצמות עולמיות ואזוריות שתכלול את ארצות הברית, סין, רוסיה, ערב הסעודית, טורקיה, קטאר וכן את איראן.

 

לדברי המקורות הדיפלומטיים, הקבוצה תנסה למפות "מעבר פוליטי" שיוביל את אסד לוותר על כיסאו ובמקביל לקיום

בחירות חופשיות. גורם דיפלומטי ציין כי מדובר במתווה דומה לזה שנעשה בתימן, כפי שהציע באחרונה גם נשיא ארה"ב ברק אובמה.

 

"אנחנו מנסים לגרום לרוסים להבין שאם הם לא מוותרים על אסד, הם עלולים לאבד את כל האינטרסים שלהם בסוריה, אם זה יתפוצץ למלחמה אזורית גדולה שתערב את לבנון, איראן וסעודיה", אמר דיפלומט מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס. "עד כה, הרוסים לא הסכימו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זה טרוריסט?" אחד הילדים שנרצחו במחוז חמה
מומלצים