שתף קטע נבחר
צילום: זיו שדה , באדיבות עיריית תל אביב

מתי יוביל הליכוד את מצעד הגאווה?

כליכודניק ותיק, אני מאוכזב מאד לגלות שנה אחר שנה שהמפלגה שלי מסרבת להיות בחזית המאבק למען שוויון לקהילה הגאה. מתי נחזור לערכים של ז'בוטינסקי?

הצ'ק כבר מוכן, גם החולצה מגוהצת. בסוף השבוע הזה הוזמנתי לעוד חתונה. גם בחתונה זו יהיה דוד אחד שיכור מדי שיביך את עצמו במידה, תור מוגזם לקבבוני טלה, שירים עליהם חתום יוסי גיספן ושלושה עד שישה אנשים שהביאו מתנות וגררו מבטי נאצה מאחת האמהות של הזוג המאושר. אבל החתונה הזאת תהיה שונה, כי מדינת ישראל לא מוכנה להכיר בלגיטימיות שלה. המתחתנים הם שני גברים שאוהבים זה את זה והחליטו לקשור את גורלם לעד.

 

גם אני לא אוכל להתחתן בארץ מולדתי. למרות שתרמתי את מיטב שנותיי לשירות משמעותי בצה"ל, התנדבתי כל חיי, נסעתי על חשבוני להסביר את מדינת ישראל בעולם ואני אזרח שומר חוק ומשלם מסים, המדינה לא תהיה מוכנה להכיר באהבתי לכשיגיע יום החתונה לו אמי ממתינה בקוצר רוח. וזו לא האפליה היחידה כלפי הקהילה הגאה בישראל. למרות פתיחות יחסית לגאות ולגאים בישראל, יש מקרי אלימות קשים כלפי בני נוער שיצאו מהארון, אפליה ממסדית בכל הנוגע לפונדקאות ולאימוץ. בחלק גדול מהיישובים הקהילתיים נדחים זוגות גאים בוועדות הקבלה, בחסות החוק.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

צועדת באמונה ובגאווה / נעמה רבין

בישראל 2012, אין סיבה לגאווה / חן משגב

 

לכן חשובים כל כך אירועי הגאווה המתרחשים בכל חודש יוני. למשך יום אחד, יכולים חברי קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסקסואלים וביסקסואלים) לתת נשיקה ברחוב ולהרגיש כמו שכל אדם אחר מרגיש 365 ימים בשנה. למשך מספר שעות, יוצאים כמאה אלף איש ואשה מהבתים ואומרים: הנה אנו, בני חורין שווים וחופשיים. רוח הדרור והגאווה הזו מתמזגת עם ריח הים ומצליחה להקל הן על החום התל-אביבי הכבד והן על שנים של אפליה והומופוביה מצלקות.

 

בכל שנה מגיעים למצעד פוליטיקאים, וזה לא מפתיע. באופן מעורר פליאה, נעדרים אחר כבוד מהמצעד חברי סיעת הליכוד - המפלגה הלאומית ליברלית. דווקא תנועת הליכוד, שנוסדה על חזונו של זאב ז'בוטינסקי, אמורה לשאת את דגל החירות והשוויון בפני החוק ולהיות חוד החנית של המאבק הלהט"בי. זו תנועה שקידמה ליברליזם עוד לפני קום המדינה, תנועה שהייתה מיעוט פוליטי וסבלה מנחת זרועו של משטר מפלה ודכאני.

 

כליכודניק ותיק, אני מאוכזב מאד לגלות שנה אחר שנה שהמפלגה שלי, שהיא בית פוליטי ורעיוני, מסרבת להיות בחזית המאבק למען השוויון לקהילה הגאה. בזמן שבליכוד מנסרים בתים ביהודה ושומרון, מחבקים המתחרים הפוליטיים את קהילת הלהט"ב ואת הרוב הישראלי הליברלי. למצעד ולאירוע הקהילתי המצומצם שנערך לפניו מגיעים אחר כבוד שנה אחר שנה נציגי קדימה, מרצ, העבודה - ומהליכוד? דממה דקה. ראוי שדווקא הליכוד יוביל מאבק נגד ההומופוביה, יכיר בצרכיה של הקהילה ויבצר את זכויות וחירויות כל בני האדם, ללא קשר למין, נטייה מינית או מגדר.

 

השנה לא אוכל להיות במצעד הגאווה בגלל מבול החתונות בהן אני משתתף. כולי תקווה שבשנה הבאה לא יהיו לי חתונות ביום המצעד. לא רק מפני שצ'ק של חתונה לא מצדיק קינוחים פרווה ורצף שירים של עומר אדם, אלא בעיקר מכיוון שאני מקווה לראות שם, סוף סוף, פוליטיקאים מהמפלגה שלי: המפלגה הלאומית-ליברלית.

 

"כל אדם הוא מלך בזכות עצמו ואין לכבלו ולאכוף עליו התחייבות מן החוץ, אלא אם כן הכרחי הדבר בהחלט לשם הגנה", אמר ז'בוטינסקי, אבי המחנה הלאומי העברי. במצעד הבא ראוי שנבחרי הליכוד יחתנו מחדש את המפלגה עם ערכיה הליברלים.

 

הכותב הוא ממייסדי פורום "מנוף", החוג הרעיוני הלאומי-ליברלי בליכוד.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים