שתף קטע נבחר

סערה בצרפת: שרה קראה ללגליזציה של מריחואנה

שרת הדיור הצרפתית דופלו, שמגיעה בג'ינס לעבודה כשהחליפה שלה "בניקוי יבש", קראה להפוך צריכת סמים קלים לחוקית. האם המתנגדים לכך יזכו במספיק מקומות בפרלמנט כדי למנוע זאת?

שרת הדיור ומנהיגת המפלגה הירוקה בצרפת, ססיל דופלו, הביכה שוב את הנשיא פרנסואה הולנד כשקראה ללגליזציה של מריחואנה. לפני כחודש היא עלתה לכותרות לאחר שהגיעה לפגישת הקבינט כשהיא לובשת ג'ינס ואמרה שהחליפה היחידה שיש לה נמצאת בניקוי יבש.

 

חדשות נוספות מהעולם:

 

קריאתה ללגליזציה של מריחואנה יצרה פיצול בקרב השרים והרעישה את האופוזיציה. כך דיווח המגזין הבריטי "הטיימס". השמאל אמנם צפוי לגבור על הימין בסבב הראשון של הבחירות לפרלמנט מחר (יום א'), אך הולנד מתוח. הוא מקווה שהמפלגה הסוציאליסטית תזכה ברוב מבין 577 המקומות, ותאפשר לו לקדם את סדר יומו.

 

עם זאת, לפי סקרים, הסוציאליסטים יצטרכו להרכיב ממשלה עם מפלגות "מוזרות" כמו הירוקים, שעשויים לזכות ב-30 מקומות, והקומוניסטים, שעשויים לזכות ב-15 מקומות.

 

הולנד. האם הירוקים יעיבו על כהונתו? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הולנד. האם הירוקים יעיבו על כהונתו?(צילום: רויטרס)

 

פרשנים מעריכים כי הדבר יאפשר לדופלו בת ה-37 ולעמיתיה לקדם את סדר היום שלהם, הכולל אישור לצריכת סמים קלים בתמורה לתמיכה בחוקים בנושאים אחרים, בעיקר כלכליים. בראיון לתחנת רדיו מקומית היא אמרה: "אנחנו צריכים להתייחס למריחאונה כמו לאלכוהול ולטבק ולצד זאת אנו זקוקים למדיניות מניעה ובריאות הציבור, המכוונת בעיקר לצעירים".

 

דבריה עוררו דיון ער במדינה, שמספר בני הנוער בה שצורכים סמים קלים הוא הגבוה ביותר באירופה. זאת אף שעונש של שנת מאסר וקנס בגובה 3,750 אירו צפוי למחזיקים או לצורכים סמים בלתי חוקיים.

 

מרין לה-פן, מנהיגת החזית הלאומית, שנמנית עם המועמדים הימנים הקיצוניים שעשויים בסבירות גבוהה לזכות בבחירות לפרלמנט, התבטאה נגד "חזרתם של הסטודנטים משנות השישים עם הג'וינטים בין שפתותיהם". היא הצהירה: "אנחנו צריכים לבעוט בהם בחוזקה".

 

לה-פן. נגד "חזרתם של הסטודנטים עם הג'וינטים משנות השישים"  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לה-פן. נגד "חזרתם של הסטודנטים עם הג'וינטים משנות השישים" (צילום: AFP)
 

הוויכוח מאיים לפגום בזוהרו של החודש הראשון של הולנד כנשיא, שמחצית משריו הם נשים ואשר הציג פעולות שזכו לפופולאריות, כגון הקטנת גיל הפרישה לעובדים רבים.

 

ראש הממשלה ז'אן מארק איירו מיהר להצהיר בנושא הלגליזציה של סמים קלים: "התשובה ברורה - לא". חביאר ברטרנד, שר הבריאות לשעבר, אמר כי הולנד ייאלץ לקיים משא ומתן עם דופלו לאחר הבחירות: "אם השמאל ינצח, המריחואנה תהפוך לחוקית, אני משוכנע בכך".

 

הירוקים בראשות דופלו אינם האתגר היחיד שיעמוד בפני הולנד אם הסוציאליסטים לא יזכו ברוב. ז'אן לוק מלנשון, שמאלני שהשיג 11% מהקולות בבחירות לנשיאות, מתמודד מול לה-פן במחוז הצפוני במדינה. הוא מקווה כי הסיקור התקשורתי יסייע לרבים מאנשיו להיכנס לבית המחוקקים ולהוות משקל נגד משמעותי להולנד. מפלגתו עלולה לעורר דאגה בקרב מנהיגי אירופה כיוון שהיא מעוניינת ששכר המינימום לשנה יעמוד על כעשרים אלף אירו וכן מבקשת ליצור "מטבע עולמי" שיחליף את הדולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השרה ססיל דופלו
צילום: רויטרס
הירוקים בצרפת בעד ג'וינטים, ראש הממשלה ולה פן נגד
צילום: shutterstock
מומלצים