שתף קטע נבחר

למרות עמדת היועץ: יוחמר עונש מעסיקי מסתננים

השרים אישרו הצעת החוק המבקשת לאחד בין מסתננים ועובדים זרים לא חוקיים, ולהטיל על המסייעים להם חמש שנות מאסר, במקום עונש של שנתיים למעסיקי שב"חים. "יש כאן שעטנז של חוקים", התלוננה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק שמחמירה באופן משמעותי את הענישה על מסייעים לשוהים בלתי חוקיים. ביקורת שהובעה במהלך הדיון, עם זאת, הבליטה את העובדה שהמהלך מבקש למעשה להחיל את רמת הענישה שקיימת ביחס למסתננים - גם על מהגרי עבודה. "יש כאן שעטנז של חוקים", התלוננה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

הצעת החוק, ביוזמת ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), מחמירה עם "תושבי ישראל שמסייעים הן לשוהים בלתי חוקיים תושבי האזור והן למסתננים, להתפרנס וללון במדינה". היא מבקשת להמיר עונש מאסר פוטנציאלי של שנתיים בעונש חמור יותר, של חמש שנים, ומוסיפה להגדרה של מסתנן גם תושב זר, כפי שהוא מוגדר בחוק.

 

חוצים את הגבול בסיני (צילום ארכיון: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
חוצים את הגבול בסיני (צילום ארכיון: יאיר שגיא)

 

"תופעת השוהים הבלתי חוקיים בישראל, לרבות מסתנני עבודה, שנכנסים לישראל באופן בלתי חוקי, הפכה לתופעה יומיומית, שעלולה להפוך לאיום אסטרטגי על החברה הישראלית, בעיקר בשכונות המצוקה", נכתב בהצעה. "בתי המשפט בישראל גוזרים עונשים וקנסות נמוכים על מעסיקים ומלינים שנתפסים ויש מקום להחמיר את האכיפה. מעסיק העובר על החוק הפלילי, מסכן חיי אדם ומפר את חוקי העבודה ראוי לענישה חמורה יותר".

 

במהלך הדיון, אמר שר המשפטים, יעקב נאמן, כי מדובר בנושא לאומי ממדרגה ראשונה וכי "לא יאה להוריד זאת מסדר היום". המשנה ליועץ המשפטי, אורית קורן, כמו גם היועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים, הביעו התנגדות לחוק. קורן הבהירה כי "יש בחוק שעטנז של חוקים שאין ביניהם קשר. יש חקיקה לגבי מסתננים, עם היבטים ביטחוניים, וכאן רוצים להחיל זאת גם על מהגרי עבודה".

 

בסופו של דיון, עברה ההצעה באישור נאמן, גדעון סער, לימור לבנת, יעקב מרגי, גלעד ארדן ויולי אדלשטיין. נגד ההצעה הצביעו בני בגין ויצחק אהרונוביץ. מיכאל איתן נמנע.

 

אקוניס עצמו בירך על ההחלטה ואמר כי "החוק החדש מהווה צעד משמעותי ביותר בדרך לפתרון סוגיית המסתננים, שהיא הבעיה החברתית הבוערת ביותר במדינת ישראל כיום. החוק יבלום את התמריץ העיקרי למסתננים לבוא לישראל, כדי למצוא עבודה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנה נגד מסתננים בדרום תל אביב
צילום: מוטי קמחי
פליטים ועובדים זרים בתל אביב
צילום: AFP
מומלצים