שתף קטע נבחר

המורדים בסוריה: השתלטנו על בסיס חיל אוויר

על פי צבא המורדים, מפקד הבסיס שחרר את חייליו מתפקידם ורובם בחרו לשוב לבתיהם. חלקם ערקו ובחרו להצטרף למתקוממים. כוחות אסד מיהרו להפגיז את המקום ואת הכפר הסמוך. לידי המורדים נפלו טילי נ"מ ותחמושת נוספת. בריטניה: המצב דומה לבוסניה בשנות ה-90, לא שוללים אף אפשרות

הישג למתקוממים נגד משטר אסד. רשת "אל ערביה" דיווחה בצהריים (יום א') כי כוחות המורדים בסוריה הצליחו להשתלט על בסיס של חיל האוויר הסורי, בסמוך לכפר א-רנטו שבמחוז חומס. על פי הדיווח, לאחר ההשתלטות ערקו רוב החיילים במקום מצבאו של בשאר אסד. לדברי בכיר בצבא סוריה החופשי, הארגון החמוש של המורדים, מדובר בגדוד האמון על טילי ההגנה האווירית באזור. במקביל דיווחה הרשת הסעודית כי פגז התפוצץ מול בניין ממשלתי באזור כַפר סוּסה שבדמשק.

 

הטילים בבסיס שנתפס: 

 

סרטונים שהעלו אנשי האופוזיציה לרשת מתעדים כביכול את החיילים עוזבים את הבסיס ואת כוחות אסד מפציצים אותו בתגובה. לאחר מכן הופגז גם הכפר הסמוך.

 

הבכיר מצבא המורדים גולל בפני אתר אופוזיציה את סיפור העריקה. הוא סיפר כי מפקד הגדוד אסף את החיילים בבסיס ודיבר עמם בכנות על המצב במדינה. לאחר מכן הוא שחרר אותם מתפקידם הצבאי ואמר להם כי הם יכולים לבחור לחזור לבתיהם או להצטרף לצבא סוריה החופשי. מתוך 35 חיילים וחמישה קצינים בחרו 22 חיילים ושלושה קצינים לחזור לבתיהם, ולוחמי צבא סוריה החופשי אבטחו את דרכם.

 

המורדים שמים ידיהם על תחמושת בבסיס:

 

סרטון שבו נראים לכאורה החיילים עורקים מהבסיס שנכבש:

 

הפצצת הבסיס בידי כוחות אסד: 

 

מרחץ דמים בסוריה - כתבות אחרונות:

ראש האופוזיציה הסורית: אסד איבד שליטה בערים

בשבת: דיווח על חילופי אש עזים בדמשק

רבות אוויר: דיילות סוריות מזיקות לחברת התעופה

 

הבכיר בצבא המורדים סיפר כי לידי ארגונו נפלו טילים נגד מטוסים וטילים נוספים, כמו גם תחמושת וציוד. לדבריו, המשטר מיהר להפציץ את הבסיס בעזרת מסוקים כדי להשמיד את השלל שנפל לידי המורדים.

 

המועצה הסורית הלאומית, ארגון הגג של גופי האופוזיציה, אמרה מוקדם יותר היום כי המשטר הסורי איבד את שליטתו בכמה ערים במדינה. המועצה התכנסה היום באיסטנבול והחליפה את העומד בראשה. חבריה בחרו בפעיל הכורדי עבד אל בסט סידה לראש המועצה והוא ימלא את מקומו של בורהאן רליון, פעיל אופוזיציה ליברלי, שעמד בראש המועצה מאז הקמתה באוגוסט בשנה שעברה.

 

"אנחנו נכנסים לשלב רגיש. המשטר קרוב לסופו. מעשי הטבח הרבים וההפגזות מראים שמשטר אסד נאבק לשרוד", אמר סידה לאחר בחירתו. הוא סיפר על קרבות המתנהלים בין חיילים סורים למורדים בדמשק.

 

ביממה האחרונה נהרגו 38 בני אדם בעיר חומס, שממשיכה להוות מוקד בוער במלחמת החורמה שהכריזו המורדים במשטר אסד. אמש נהרגו 96 בני אדם בסוריה, 26 מתוכם בעיר דרעא, שהופגזה קשות. במקביל, ארגוני אופוזיציה דיווחו על קרבות עזים בין מורדים לבין כוחותיו של אסד בבירה דמשק. כתבי סוכנות AP דיווחו כי כדורים ופגזים פגעו בבתים, ולטענתם זה הקרב הקשה ביותר בין הצדדים בדמשק עד כה. עוד דווח על הפגזה שסופגים המורדים בעיר הנמל לטקיה, שבסביבתה התרכזו מאות מהם.

 

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג השווה היום בין המצב בסוריה לבין שהתרחש בבוסניה בשנות ה-90. בריאיון לרשת "סקיי" אמר הייג כי על רוסיה לנצל את השפעתה על הנשיא אסד כדי להביא לקץ האלימות הברוטלית בסוריה.

כשנשאל לגבי האפשרות של התערבות צבאית בינלאומית בסוריה, אמר הייג: "המצב לא דומה ללוב בשנה שעברה, שם הייתה לנו התערבות מוצלחת להצלת חיים. זה נראה יותר כמו בוסניה בשנות ה-90, על קצה סכסוך עדתי שבו כפרים שכנים תוקפים והורגים זה בזה כך שאני לא חושב שניתן לשלול דבר".

 

המראות הקשים ממעשי הטבח בסוריה הביאו גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו להתייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה השבועית הבוקר. "אנחנו רואים מה קורה בסוריה, שם פשוט מתבצע טבח, טבח באזרחים. אנחנו רואים תמונות איומות של קשישים וילדים. מי שמסייעים בידה של סוריה הם איראן וחיזבאללה. העולם צריך לראות את ציר הרשע הממוקד הזה, כדי שכולם יבינו באיזו סביבה אנחנו נמצאים", אמר נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצת הבסיס והכפר
חיילים עריקים עוזבים את הבסיס
מפגינים בסוריה בסוף השבוע
צילום: AP
הייג ושר החוץ הרוסי לברוב. "רוסיה צריכה לנצל את השפעתה"
צילום: AP
מומלצים