שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

הפגנת מבקשי מקלט בת"א: "פליט הוא לא סרטן"

כ-300 אפריקנים צעדו מגינת לוינסקי לנציגות האו"ם בת"א, עם שלטים שעליהם כתוב: "אל תשכחו את ההיסטוריה. להיות פליט זו לא בחירה". אזרחי דרום סודן לא הגיעו מחשש שייעצרו

כ-300 מבקשי מקלט מאפריקה הפגינו היום (א') בתל אביב במחאה על מדיניות הממשלה והיחס האלים של תושבי העיר כלפיהם. הם צעדו מגינת לוינסקי לכיוון נציגות האו"ם ברחוב החשמונאים, כשהם נושאים שלטים שעליהם כתוב "אל תשכחו את ההיסטוריה. להיות פליט זאת לא בחירה"; "פליט אינו סרטן. הוא אדם שברח מרדיפה וזכאי להגנה"; "רוצים הגנה של פליטים ולא הגנה קבוצתית" ועוד.

 

סוגיית מבקשי המקלט בישראל - כתבות נוספות ב-ynet:

 

כמו כן מבקשים המפגינים להגביר את מעורבות האו"ם בטיפול בבקשות להכיר בהם כפליטים. אחדים מהם טענו כי על סוכנות האו"ם לפליטים לדאוג שאם יגורשו מישראל - יהיה זה למדינה דמוקרטית. מבקש מקלט שהזדהה בשם אלאדין, ביקש לשים דגש אחר על התנהגות האזרחים בישראל: "באנו להפגין כדי להגיד לאנשים המקסימים בתל אביב שאנו מצטערים על כל נערה או ילדה שנאנסה, ומבקשים שתתייחסו אלינו כאינדיבידואלים ולא כקולקטיב. מי שפשע הוא לא הכלל".

 

הפגנת מבקשי המקלט, היום בתל אביב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הפגנת מבקשי המקלט, היום בתל אביב(צילום: עופר עמרם)

 

מבקשי מקלט מפגינים. "מישהו למעלה מנצל את המצוקה" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מבקשי מקלט מפגינים. "מישהו למעלה מנצל את המצוקה"(צילום: עופר עמרם)

 

בעקבות החלטת בית המשפט מהשבוע שעבר, ולפיה ניתן לעצור ולגרש שוהים בלתי חוקיים מדרום סודן, כבר נעצרו הבוקר שמונה בני אדם. לפיכך אמר ל-ynet אחר ממארגני ההפגנה, אזרח דרפור: "יהיה לך קשה למצוא פה דרום סודנים. גם אם הם פה, לא אומר לך איפה הם. כבר התחילו לתפוס אותם, וכשיסיימו - אנחנו הבאים בתור".

 

בהפגנה נכחו גם פעילים מתנועת "אחותי", ובהם המנכ"לית שולה קשת. "אנחנו קבוצה של תושבים מדרום תל אביב שבאו לתמוך ולהגיד שאנחנו לא מקבלים את ההסתה נגד מבקשי המקלט", אמרה. "מישהו למעלה מנסה לנצל את המצוקה באזור כדי לעשות הפרד ומשול. לא ניתן למדיניות הזו להמשיך. אנחנו רוצים שוויון בינינו".

 

אחד ממבקשי המקלט בהפגנה סיפר שדרכונו נלקח על ידי הרשויות לפני שלושה חודשים, ולא הוחזר אליו חרף בקשותיו. לדבריו, הוא פוטר לאחרונה מעבודתו מכיוון שהמעסיק שלו טען ש"זה לא זמן טוב" להעסיק זרים. "אני רוצה לצאת מפה", הוא אומר. "תפתחו לנו דלת ונלך, אבל אל תסיתו נגדנו. אני מבקש את הדרכון כי אני מרגיש שמסוכן פה. אני רוצה לעבור למצרים כי לצפון סודן אני לא יכול לחזור. ישראל הייתה מקום טוב אבל עכשיו כבר לא".

  

בעקבות מעצר השמונה מוקדם יותר אמר שר הפנים אלי ישי שרשות האוכלוסין וההגירה תוציא מישראל את כל אזרחי סודן וחוף השנהב. "חלק מהם מסתתרים אבל אנחנו נגיע אליהם", אמר. "יש לנו יחידת מודיעין. אנחנו נגיע אליהם בכל מקום".

 

על רקע זה אמר מבקש מקלט אחר: "הדרום סודנים מפחדים מרשות ההגירה. היו הרבה שרצו לבוא להפגנה, אבל ירדו למחתרת כי הם יכולים להיעצר. הם מרגישים שכל העיניים עליהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת מבקשי המקלט, היום
צילום: עמית קפוזה
מומלצים