שתף קטע נבחר

כך תדעו: האם לילד יש בעיה בכישורים החברתיים?

הוא לא מוכן לקבל "לא"? היא לא מסוגלת להפסיד בכבוד? כישורים חברתיים חשובים ביותר כדי להצליח בחיים. איך תדעו אם ילדכם רכשו אותם? ד"ר אורלי כץ על ארבע השאלות שחשוב שכל הורה ישאל. פשוט אני - כתבה שנייה בסדרה

היכולת החשובה והקריטית ביותר שאנחנו יכולים להקנות לילדים שלנו להצלחה בחיים היא כישורים חברתיים. היא חשובה יותר מכישרון או אינטליגנציה והכי חשוב - זו יכולת נלמדת והיא לגמרי תלויה בנו.

 

עוד על חברת הילדים בערוץ הורים :

הילד לא משתלב? כך תעזרו לו להיות חברותי יותר

למה הילד שלי לא מקובל בחברה?

הילד לא מוכן לשתף בצעצועים. מה עושים?

 

מתי נדע שהילד שלנו אכן נמצא על המסלול הנכון מבחינת הכישורים החברתיים שלו, שהוא בעל דיאלוג תקשורתי בונה? נדע זאת כאשר מישהו מעצבן אותו, כמשהו לא הוגן קורה לו, לא פיירי ולא נכון. רק אז, אם הוא שומר על ארבעת המדדים המרכיבים את מסלול הכישורים החברתיים, נדע כיהוא רכש מאיתנו את הכישורים החברתיים הדרושים להצלחה בחיים.

 

 

לכן, אם אתם רוצים לדעת היכן ממוקם הילד שלכם ואם הוא על המסלול הנכון, ענו על ארבעת השאלות הבאות (שאלות מסלו"ל). מספיק שלאחת מארבעת השאלות הללו התשובה היא "לא", כדי שאנחנו, ההורים, נדע שהגיע הזמן לפשיל שרוולים ולהתחיל

לעשות משהו בנדון - כי אף פעם לא מאוחר מדי לשנות.

 

1. מעברים

האם הילד שלכם מסוגל לבצע את המעברים הפשוטים בין פעילות אהובה לבין הדברים שהוא צריך לעשות (למשל, לכבות את הטלוויזיה וללכת לעשות שיעורים)? האם הוא עושה זאת בצורה טובה או שהוא מתווכח, כועס וצועק?

 

2. סבלנות

האם הוא מסוגל להמתין בסבלנות ולהתאפק כשהוא רוצה משהו? האם הוא ניחן ביכולת שליטה עצמית ואיפוק או שהוא רוצה את הכל כאן ועכשיו וכולם חייבים לעמוד בשבילו לדום?

 

3. לא

האם הוא מסוגל להפנים ולהכיל את המילה "לא!" או שמיד הוא מתחיל עם המניפולציות ("לכולם יש") המלווים בכעס/בכי/עצבים.

 

4. להפסיד בכבוד

האם הוא מסוגל ויודע להפסיד בכבוד? להפסיד זה כואב וקשה וטוב שכך! ילדים שיודעים להפסיד יודעים להתמודד עם כישלון ואכזבות ויודעים להתרומם מהקרשים. האם הוא צריך שאתם, ההורים שלו תפתרו לו את הבעיות? עליכם להסביר לילדים שלכם שהם בעצם יכולים לנצח פעמיים: פעם אם הם נצחו במשחק, ופעם אם ידעו להפסיד בכבוד.


ד"ר אורלי כץ, מומחית להעצמת ילדים ונוער וקידומם החברתי, מייסדת מרכז "פשוט אני " למנהיגות, העצמה וביטחון עצמי, מחברת סדרת ספרי "פשוט אני" לילדים ונוער וסדרת הדיסקים: " להורים בשביל הילדים"
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היא מסוגלת להתאפק?
צילום: shutterstock
מומלצים