שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   הסדר הפנסיה של צה"ל - לקריאה שניה ושלישית
   ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתצמיד את הפנסיה של גמלאי צה"ל למדד המחירים לצרכן. הצעת החוק שמה קץ לשחיקה של עשרות אחוזים בקצבת אנשי הקבע, שהחלה מאז שנת 2003

   הפנסיה של רבבות משרתי הקבע בצה"ל תוצמד למדד המחירים לצרכן. ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את תיקון החוק לשינוי שיטת העדכון של גמלאות משרתי הקבע לפי נוסח משולב של הצעות הממשלה ושל יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד).

    

   עלות התיקון המיידית היא 3 מיליארד שקל, מהם 2 מיליארד בתשלום חד-פעמי ומיליארד שקל בכל שנה. התיקון יובא לאישור סופי מליאת הכנסת בשבוע הבא. בעקבותיו יצטרפו גמלאי צה"ל לעובדי המדינה ולגמלאי המשטרה והשב"ס שהפנסיה שלהם הוצמד למדד זה מכבר, עד כה הפנסיה של משרת הקבע בפרישתו לגמלאות חושבה בהתאם לדרגתו, ועודכנה במקביל לשינויים במשכורת משרת קבע פעיל בדרגת הפרישה של הגמלאי.

    

   תוקף החוק החדש יהיה מה-1 ביוני השנה, אבל עדכון הפנסיה יהיה בפועל למפרע מ-2009. אולם, את ההחזר של הפרשי השכר ב-3 השנים האחרונות יקבלו הגמלאים בפריסה על פני 10 שנים, יחד עם תוספת רטרואקטיבית על שחיקת הפנסיה למי שפרשו מהשירות לפני 2008.

    

   תוספת השחיקה עבורם תהיה בין 5% ל-12% בהתאם למספר השנים שחלפו ממועד פרישתם. אם הגמלאי נפטר בטרם קיבל את מלוא ההחזר המגיע לו, יוכלו יורשיו להוון את יתרת התשלום. היו"ר כץ דרש שגם חלק מהחזרי התוספת יוצמדו למדד.

    

   הישג נוסף של כץ שנכלל בתיקון החוק מבטל לחלוטין את ההוראה הקיימת שחייבה את גמלאי צה"ל שעשו קריירה שנייה בשכר מלא במוסד ציבורי, בתשלומי מס גבוהים על הפנסיה הצבאית. המיסוי הגבוה הרתיע פורשים רבים מחיפוש עבודה חדשה שלא השתלמה מבחינה כספית. ביטול ההוראה יאפשר את ניצול הידע והניסיון של יוצאי צבא הקבע במגזר הציבורי, בשכר משתלם.

    

   בדיוני הוועדה הושגה הסכמה עם האוצר על מתן הקלות בהיוון כספי הפנסיה של נכי צה"ל שעלותן 400 מיליון שקל. כץ אמר כי תיקון החוק הוא אמנם הישג מרשים, אבל בעיניו היה נכון יותר לאפשר לכל גמלאי לבחור את מסלול ההצמדה בין המדד לשיטה הנהוגה עד היום של ההצמדה לשכר משרת פעיל. ברוך לוי, יו"ר ארגון "צוות" של גמלאי שירות הקבע ציין כי תיקון החוק מסיים מאבק שנמשך שנים.

    

   המאבק החל לאחר שחיקת הגמלאות בעשרות אחוזים שהחלה ב-2003. בהחלטת הממשלה להצמיד את הפנסיה של גמלאי שירות המדינה למדד בעדכון שנתי נקבע עוד כי הסדר זה יחול בעתיד ובהסכמה גם על הפנסיה של גמלאי כוחות הביטחון. זאת כדי לשמור על ערך הפנסיה לאורך זמן ובכך לצמצם את חוסר הוודאות בתקופות של מיתון ואינפלציה.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   הפגנות של גמלאי צה"ל
   צילום: נועם מושקוביץ
   מומלצים