שתף קטע נבחר

אובמה אמר לפרס: אתה מגלם המהות של ישראל

בצל הבהרת ארה"ב כי אין בכוונתה לדון בשחרור פולארד, קיבל הנשיא את מדליית החירות. "שמעון עשוי ללא חת, את רוחו אי אפשר לשבור", אמר אובמה, וכלל בנאומו עקיצה לנתניהו: "פרס יודע שביטחון ישראל תלוי לא רק בחוזקה, אלא גם בצדקת דרכה". פרס הודה לנשיא: "פעלת כמנהיג דגול, כחבר אמת"

נשיא המדינה שמעון פרס זוכה הלילה (יום ה') לכבוד אמריקני גדול ומקבל מנשיא ארצות הברית ברק אובמה את מדליית החירות - עיטור החירות האזרחי הגבוה ביותר במדינה. "הוא מגלם את המהות של ישראל. אדם עשוי לבלי חת, שאת רוחו אי אפשר לשבור", אמר אובמה לפרס. עם תום נאומו, זכה פרס למחיאות כפיים ממושכות. אובמה העניק לו את המדליה והרים לכבודו כוסית יחד עם הנוכחים באולם, כשהוא מצטט מנאומו של פרס בטקס קבלת פרס נובל.

 

עושים כבוד לפרס - הכתבות האחרונות:

אובמה עיטר באותות את הוקינג, רובינסון ומילק

לצד פרס בטקס מדליית החירות: בוב דילן וג'ון גלן

מדליית החירות: נשיאי ארה"ב יבואו לכבד את פרס

 

בנאום בפתח טקס הענקת מדליית החירות, אמר הנשיא האמריקני: "לארצות הברית יש מזל שיש לה ידידים ושותפים רבים ברחבי העולם. ברור שאחת הידידות החזקות והקרובות ביותר שלנו היא ישראל, ואין אדם שעשה יותר כדי לבנות את הידידות בין המדינות מאשר האיש שאנחנו מכבדים הלילה - חברנו, שמעון פרס. אנחנו רואים בו אדם שמגלם במהותו את ישראל - עשוי לבלי חת, שאת רוחו אי אפשר לשבור".

 

הרמת הכוסית לכבוד פרס, בטקס הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרמת הכוסית לכבוד פרס, בטקס הלילה(צילום: AFP)

 

"שמעון יודע את החשיבות של חוזק. כמו שבן-גוריון אמר, 'ישראל שיכולה להגן על עצמה, שאי אפשר להשמידה, יכולה לקרב את השלום'. ולכן הוא עבד עם כל נשיא אמריקני מאז ג'ון פ' קנדי. ולכן אני עבדתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי להבטיח ששיתוף הפעולה בין ארצות-הברית לישראל יהיה חזק יותר מאי פעם. משום שביטחון ישראל אינו נושא למשא ומתן וכי את הקשרים בינינו לא ניתן לשבור.

 

"ועדיין, שמעון יודע שביטחון המדינה תלוי לא רק בחוזק צבאה, אלא גם בצדק של פעולותיה ובמצפן המוסרי שלה", המשיך אובמה. "הוא יודע, כפי שכתבי הקודש מלמדים אותנו, שעלינו לא רק לנסות לחפש את השלום, עלינו לרדוף אחריו. וכך זו הפכה להיות מטרת חייו - שלום, ביטחון וכבוד, לישראלים ולפלסטינים ולכל השכנות הערביות של ישראל".

 

"אב מייסד אמיתי"

"שמעון שירת את ארצו וחיזק את הקשרים בין שתי המדינות במשך 65 שנה, במשך כל שנות קיומה של מדינת ישראל. בן גוריון וגולדה מאיר, מנחם בגין ויצחק רבין - דור זה של נפילים ישראלים חקוק לדורות. אבל הלילה, יש לנו זכות נדירה בהיסטוריה והיא להיות בנוכחות אב מייסד אמיתי", חלק אובמה שבחים לנשיא הישראלי.

 

"היו זמנים שבהם קראו לשמעון חולם. והם צודקים. רק הביטו על החיים שלו. חלום של דורות, אחרי 2,000 שנה (בגלות), לשוב לישראל, הבית ההיסטורי של העם היהודי - שמעון חי את החלום הזה. החלום של עצמאות, של מדינה יהודית בישראל - הוא עזר להשיג את זה. החלום של ישראל חזקה מספיק כדי להגן על עצמה, בעצמה, נגד כל איום, בגיבוי של ברית ברזל עם ארצות הברית של אמריקה - הוא עזר לבנות את זה".

 

בא לחלוק כבוד לפרס. ביל קלינטון (צילום: AP) (צילום: AP)
בא לחלוק כבוד לפרס. ביל קלינטון(צילום: AP)

 

"החלום להפריח את השממה, הוא ואשתו סוניה היו חלק מדור שהשיג את זה. את החלום של ישראל המתקדמת טכנולוגית אנו רואים היום - הוא עזר להצית את זה. לחיצת היד ההיסטורית בבית הלבן (עם יאסר ערפאת) - הוא עזר ליצור אותה. אותו לילה נורא בתל אביב, כאשר הוא ויצחק רבין שרו למען השלום, והצער שבא בעקבותיו - הוא הנהיג את עמו לעבור את זה. החלום של דמוקרטיה במזרח התיכון והתקווה לדור חדש, כולל צעירים ערבים רבים - הוא יודע שאנחנו חייבים לברך ולטפח את זה".

 

ללמוד מפרס: "אין חלום שהוא מעבר להשגה"

"אם כן, שמעון פרס, שנולד בשטעטל במה שהיה אז פולין, שצמח להיות נשיא ישראל - הוא חולם. ובצדק. כי הוא זוכר את מה שאסור לנו לשכוח: על ידי אמונה בעצמנו ועם אומץ בלבנו, אין חלום שהוא גדול מדי, אין חזון שהוא מעבר להשגה".    

 

בנאומו היה הנשיא אובמה מלא בדיחות, כהרגלו. "אני חושב שביל קלינטון יסכים איתי, שמעון פרס הוא גיבור הקאמבק האולטימטיבי", אמר. "והוא עדיין ממשיך, בפייסבוק, ביו-טיוב, מתחבר לאנשים צעירים. תמיד עם הפנים קדימה. באחרונה הוא נשאל 'איך היית רוצה שהמורשת שלך תיראה?' והוא ענה 'עוד מוקדם בשבילי לחשוב על כך'".

 

"לחיצת היד ההיסטורית - פרס עזר להשיג אותה". רבין, ערפאת וקלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לחיצת היד ההיסטורית - פרס עזר להשיג אותה". רבין, ערפאת וקלינטון(צילום: רויטרס)

 

"האיש, החיים שאנחנו מוקירים הלילה הם לא פחות מיוצאי דופן", אמר הנשיא האמריקני. "שמעון קיבל את תפקידו הראשון בארגון ה'הגנה' של בן גוריון, במהלך המאבק לעצמאותה של ישראל ב-1947, אז הוא היה בשנות העשרים המוקדמות לחייו. הוא רץ לנשיאות - וניצח - כשהיה בן 83. אגב, אני צריך לומר שלא מזמן למדתי שחתנו של פרס הוא רופא. אני מבקש ממנו את כל העצות".

 

פרס: העם בישראל הוא הזוכה האמיתי בכבוד

הנשיא פרס עלה לדוכן לאחר קבלת המדליה והודה לאובמה: "ריגשת אותי מאוד עם החלטתך להעניק לי את מדליית החירות. זהו כבוד גדול עבורי. קבלת המדליה, במיוחד מידיך כבוד הנשיא, זו זכות שאוקיר לעד. זוהי עדות לידידות ההיסטורית הקיימת בין שני עמינו". פרס ציין כי "נשבעת אמונים לידידות יציבה עם ישראל, הצהרת כי ביטחון ישראל הוא דבר קדוש, וכך פעלת. כמנהיג דגול, כחבר אמת".

 

פרס נכנס הלילה לרשימה מצומצמת ומובחרת של מנהיגים זרים שזכו בעיטור החירות מידי נשיא ארה"ב, בהם נלסון מנדלה, אנואר סאדאת, וצלב האבל ומרגרט תאצ'ר. "את הכבוד שבו אני זוכה היום אני מקבל בשם העם בישראל", הוא המשיך, "הם הזוכים האמתיים בכבוד זה. במחווה מרגשת זו אתה מצדיע לדור אחר דור של יהודים אשר חלמו ולחמו למען מדינה משלהם, מדינה שתהיה להם למחסה ושעליה יוכלו להגן".

 

הנשיא האמריקני, שמעון פרס ומישל אובמה בכניסתם לאולם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא האמריקני, שמעון פרס ומישל אובמה בכניסתם לאולם(צילום: AFP)

 

"אין אדם שעשה יותר כדי לבנות את הידידות בין המדינות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אין אדם שעשה יותר כדי לבנות את הידידות בין המדינות"(צילום: AFP)

 

פרס התייחס בנאומו לתהליך המדיני ואמר: "ישראל והפלסטינים בשלים היום להתחיל מחדש. בסיס יציב כבר קיים. הפלסטינים הם שכנינו הקרובים ביותר, אני מאמין כי הם עוד יהיו חברינו הקרובים ביותר. חובתם של מנהיגים היא לרדוף אחר החירות ללא הרף, אפילו למול עוינות. למול ספק ואכזבה. מנהיגים צריכים להוביל את עמם קדימה, ולא רק לנסות לשלוט עליהם מלמעלה".

 

על הגרעין האיראני: "אי אפשר להתמהמה, אדוני הנשיא"

הנשיא הזכיר בדבריו גם את נושא איראן, והבהיר בהקשר זה כי "מוטלת עלינו אחריות כבדה כלפי עמנו, כלפי ידידינו ברחבי העולם, כלפי הדורות הבאים. יש לעצור את האיום האיראני, אי אפשר להתמהמה. אדוני הנשיא", הוא פנה לאובמה, "שקדת רבות על בניית קואליציה עולמית שתתמודד עם איום מיידי זה. התחלת, ובצדק, עם סנקציות כלכליות. הבהרת, שוב בצדק, שכל האופציות מונחות על השולחן. מובן שאנו תומכים בכך".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה עם הנשיא פרס ובירך אותו לרגל קבלת מדליית החירות. ראש הממשלה אמר לנשיא המדינה: "שמעון, מזל טוב. אתה מצטרף לרשימה מצומצמת ומכובדת. ואתה ראוי למדליה והיא ראויה לך. אני חושב שזה כבוד גדול גם למדינת ישראל". הנשיא פרס הודה לראש הממשלה ואמר: "אני מודה לך על הדברים המלבבים האלה. הם יקרים ובאמת תודה מקרב לב".

 

"שמעון, אתה ראוי למדליה והיא ראויה לך". נתניהו צלצל לברך (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"שמעון, אתה ראוי למדליה והיא ראויה לך". נתניהו צלצל לברך(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה היום כי "אזרחי ישראל גאים במדליית החירות שהעניק נשיא ארה"ב אובמה לנשיא המדינה. פרס הוא אחד מסמליה המוצלחים ומעוררי ההערכה של ישראל, ותרומתו למעמדה של מדינת ישראל בעולם עצומה. בשמי ובשם חברי מפלגת העבודה אני מאחלת לו בריאות ואריכות ימים".  

 

שחרור פולארד לא הוזכר בנאומים

את עיטור החירות הנשיאותי מקבלים בעיקר אזרחים אמריקנים. יחד עם הנשיא פרס זכו בעיטור מדלן אולברייט - האשה הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שכיהנה כמזכירת המדינה, ג'ון גלן - האסטרונאוט האמריקני הראשון שטס מסביב לכדור הארץ, הזמר בוב דילן והסופרת טוני מוריסון. בניגוד לזוכים האחרים שקיבלו את העיטורים בטקס שנערך לפני שבועיים בבית הלבן, החליט הנשיא אובמה להעניק לנשיא פרס את העיטור באירוע מיוחד לכבודו.

 

אובמה ופרס ערכו לפני הטקס פגישה מדינית בחדר הסגלגל בהשתתפות סגן הנשיא ג'ו ביידן. במהלך הפגישה, אמור היה פרס להעלות באוזני אובמה את הבקשה לחון את המרגל ג'ונתן פולארד על בסיס הומניטרי, אולם בהודעה מוקדמת של הבית הלבן הובהר כי אין בכוונת הנשיא להיענות לבקשה. סוגיה זו גם לא הוזכרה בנאומים.

 

אובמה עושה צחוקים בשולחן, כשלימינו פרס ואשתו מישל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה עושה צחוקים בשולחן, כשלימינו פרס ואשתו מישל(צילום: רויטרס)

 

אובמה ופרס בפגישתם לפני הטקס (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
אובמה ופרס בפגישתם לפני הטקס(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בין האורחים בארוחת הערב החגיגית, בנוסף לנשיא אובמה ורעייתו מישל, סגן הנשיא ביידן ורעייתו ג'יל, היו גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ובעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, וכן אולברייט עצמה. בכירים בממשל, כמו ראש מטה הבית

הלבן ג'ק לו, והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון, השתתפו גם הם באירוע.

 

מהארץ הגיעו לטקס ילדיו של הנשיא פרס, ציקי, חמי ויוני ומשפחותיהם. עוד הגיעו דליה רבין וילדיה נועה ויונתן, חתן פרס נובל פרופסור דן שכטמן, פרופסור מנואל טרכטנברג, נשיאת אוניברסיטת באר שבע פרופסור רבקה כרמי, נגיד בנק ישראל פרופסור סטנלי פישר ורעייתו, הסופרת צרויה שלו, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן והנשיא לשעבר של בית המשפט העליון מאיר שמגר, העומד בראש הוועדה המייעצת לנשיא פרס על זוכי עיטור נשיא ישראל, שפרס יעניק השנה לראשונה בישראל.

 

Reas this article in English

 


פורסם לראשונה 14/06/2012 00:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה בנאומו בטקס, הלילה
צילום: AFP
הנשיא פרס, השבוע בוושינגטון
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים