שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג, אמיר לוי

התבצרות וצמיגים בוערים. לקראת "מבצע אולפנה"

המועד המדויק של פינוי גבעת האולפנה לא ידוע, אבל פעילי הימין שמתכוונים למנוע אותו נכנסים לכוננות: מקימים חמ"ל שיאסוף פרטי מתנדבים, מכינים מפות עם נתיבי הגעה חלופיים ומנחים לפגוע בג'יפים ובציוד כבד של צה"ל: "צפוי מאבק נחוש ועיקש"

חסימות כבישים, בקבוקים ונורות במילוי צבע, צמיגים בוערים והתבצרות בתוך הבתים. אלה האתגרים שמצפים לאנשי כוחות הביטחון שאמורים להגיע במהלך השבועיים הקרובים לפנות את תושבי הבתים שבמחלוקת בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל. בשבועות האחרונים גיבשו גופי ימין וגורמים עצמאיים, בעיקר בני נוער, תוכנית ליום הפינוי, ובמסגרתה כבר הוצבו בשטח חלק מה"עזרים" שאמורים לשמש אותם בשעת השי"ן.

 

סערת האולפנה - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

לפי התוכנית שגיבשו תנועת קוממיות וועדי המתיישבים בשומרון ובבנימין, הנחת העבודה של המתנחלים היא שכוחות הביטחון יחלו כבר מסוף השבוע הבא לחסום את הדרכים המובילות לבית-אל. לכן, כבר היום (יום ה') יפתחו הארגונים האלה בקמפיין שבו יקראו לציבור להגיע לשכונה בכל דרך. הארגונים יפתחו מטה שיאסוף את פרטי המתנדבים כדי להזעיקם ביום פקודה בעזרת מסרונים וקריאות בכלי תקשורת דתיים ובכרזות ועלונים ברחבי הארץ.

 

מתוך הקמפיין של הפעילים נגד הפינוי (צילום: קוממיות וועדי המתיישבים) (צילום: קוממיות וועדי המתיישבים)
מתוך הקמפיין של הפעילים נגד הפינוי(צילום: קוממיות וועדי המתיישבים)

 

אחת הקריאות לציבור תהיה להגיע לצמתים מרכזיים ולמחות "בכל דרך אפשרית" על הפינוי, דבר שאמור להעסיק שוטרים רבים ולרתקם. שלב ב' של התוכנית ייצא לפועל לקראת מועד הפינוי עצמו: בארגוני הימין מנחים את הפעילים לחסום כל נקודה שבה לא יתאפשר מעבר אזרחים שיבקשו להגיע לבית-אל, וכך למעשה לשתק את ציר 60 - הציר המרכזי והיחידי החוצה את יהודה ושומרון ומוביל לבית-אל.

 

המטרה היא למנוע מהכוחות להגיע לאזור הפינוי. כמו כן הוכשרו ראשי צוותים והוכנו מפות שבהן מסומנים שבילים, שדרכם ניתן יהיה להגיע לבית-אל. הפעילים מתכוונים לצעוד רגלית עד לשכונת האולפנה.

 

שכונת גבעת האולפנה. נוער הגבעות נשאר בצד (צילום: AP) (צילום: AP)
שכונת גבעת האולפנה. נוער הגבעות נשאר בצד(צילום: AP)

 

פינוי חמשת הבתים בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל יבוצע בעקבות פסיקת בג"ץ, לפיה הם נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. הפינוי יתאפשר גם הודות לעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו מנע את חקיקת "חוק ההסדרה", שאמור היה להכשיר את השכונה ולאפשר להשאירה על תלה למרות פסיקת בג"ץ. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בבית-אל, וכ"פיצוי" למתנחלים לבנות מאות יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק.

 

צמיגים, חפצים וסוכר לאגזוז

עיקר התוכנית של המתנחלים עוסק במאבק סביב השכונה עצמה, שם צפויים הפעילים לנסות למנוע את הפינוי "תוך כדי מאבק נחוש ועיקש". יו"ר תנועת קוממיות, מוסא כהן, אמר: "נעמוד על רגלינו וניאבק כמי שגוזרים עליו גזרה שאין הוא יכול לעמוד בה". הפעילים מסרבים להרחיב את הדיבור על האמצעים שבהם ייעשה שימוש בפינוי ועל מה שיתחולל בתוך הבתים.

 

עם זאת, בשכונה עצמה נראו בימים האחרונים חלק מהאמצעים שבהם מתכוונים כנראה המתנחלים להשתמש: צמיגים, מחסומים, נורות מלאות צבע וחפצים אחרים שמיועדים להשלכה על אנשי המשטרה. חלק מהחפצים האלה הושלכו מוקדם יותר היום לעבר קבלני משרד הביטחון שהגיעו לשכונה והם חולצו בידי מאבטחים. הנערים יתמקמו כנראה בצמוד לבתים, בדומה למה שהתרחש באירועי עמונה.

 

צמיגים בשכונת האולפנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
צמיגים בשכונת האולפנה(צילום: גיל יוחנן)

 

באזור נפרקו בימים האחרונים גם מקלות וברזלים, והופצו דפים הקוראים להשבית את הג'יפים וכלי הציוד המכני ההנדסי של צה"ל בדרכים שונות, בין היתר על-ידי הכנסת סוכר לאגזוזיהם. מי שבולטים כרגע בהיעדרם מההכנות האלה הם אנשי

נוער הגבעות והצדדים הלוחמניים יותר בין המתנחלים, העלולים להפוך את הפינוי לעימות גדול הרבה יותר. כרגע הם אינם מתכוונים להיות חלק מההתנגדות לפינוי, אלא אם יתרחש שינוי של הרגע האחרון.

 

אחד הפעילים הבולטים בנוער הגבעות אמר: "כל עוד מי שממשיך להוביל את הסיפור הזה הוא מועצת יש"ע, אין לנו כוונה לבוא לשם. לא נישכב על הגדר בשביל שיתפרו לנו הסכם מעל הראש כמו בגוש קטיף. למרות זאת, אם ביומיים הקרובים תשתנה ההנהגה ויוחלט שהולכים למאבק, ודאי שנבוא - ובהמונינו - כדי לעשות הכול למנוע את ההרס, על כל המשתמע מכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת האולפנה. מתנדבים יוזעקו ב-SMS
צילום: אמיר לוי
קרווילות למגורים החלופיים לתושבי השכונה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים