שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, גיל יוחנן, מרק ישראל סלם

עוזי ארד: "הדיון לפני המשט - פרטאץ' בריבוע"

על רקע דו"ח המבקר שחשף כשלים מצדו של ראש הממשלה בהכנה להשתלטות על המשט ב-2010, תקף ראש המל"ל לשעבר את נתניהו. "הייתי בא אליו בתביעה 'לעשות דברים כך' והוא היה אומר: 'עוזי, מה האובססיה שלך לתהליכים?'"

"ארבעה ימים לפני המשט היה דיון שלא הסתכל על הבעיה בכללה, זה היה פרטאץ' בריבוע". יומיים לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה, שחשף כשלים מצדם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק בהכנה להשתלטות על המשט שעשה דרכו לעזה, תוקף ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, פרופ' עוזי ארד, את נתניהו.

 

ארד, שכיהן כראש המל"ל בזמן המשט במאי 2010, אמר היום (ו') באירוע "שישי אסטרטגי" של הקתדרה במוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב כי "בדו-שיח עם ראש הממשלה הייתי בא אליו בתביעה 'לעשות דברים כך'. הוא היה אומר: 'עוזי, מה האובססיה שלך לתהליכים? תתעסק במהות' ואני אמרתי: 'התהליך קובע את התוצאה של המהות'".

 

על מה שהתרחש לפני הניסיון לשבור את המצור על רצועת עזה, אמר ארד כי "שמנו טבעת הדוקה על עזה מאז מבצע 'עופרת יצוקה' – מה שיצר דימוי של משבר הומניטרי בעולם והיה ברור שישראל נתונה לפרובוקציות. המל"ל לא התארגן למשט אלא הסתכל על כלל ההיבטים באותה עת, כולל גלעד שליט והסגר על עזה. אחת הדרכים הייתה לפתוח קצת שסתומים בעזה".

 

דו"ח המבקר על המשט - דיווחים קודמים ב-ynet:

השר בגין מודה: טעינו בתכנון המבצע במרמרה

בלי דיון ובלי מידע: כך התכונן נתניהו למשט

המבקר: כך הפסידה ישראל בהסברה על המרמרה

 

ארד הוסיף כי "בדיונים סודיים גובשו חלופות שעיקרן להקל את הסגר ולהקטין את הלחץ הבינלאומי, ליצור אקלים שלא יצדיק פרובוקציות כמו המרמרה. כל זה היה מוכן. ביקשנו דיון שרים ברמת קבינט על המדיניות בעזה, לרבות משטים ואז בוצעה חסימה ולא היה ניתן למצות את מסגרת הזמן. זעקתי מרה, 'לא ייתכן כדבר הזה', ו'לא ניתן', לא אגיד מי ומה חסם. בינתיים המרמרה הגיעה והאקלים שנוצר לא היה טוב".

 

"ידי לא תהיה בדבר הזה" 

על הדיון עצמו שלטענת ארד התקיים ארבעה ימים לפני המשט הוא אמר: "כשהתכנס הדיון הדרתי רגליי ממנו, כי אמרתי 'ידי לא תהיה בדבר הזה'". ארד מציין כי רק אחרי המשט שונתה המדיניות. לדבריו, "הגיע המשט ובמכה אחת הועברו כל הסמכויות והחלופות שבישלנו, שונתה המדיניות כלפי עזה והוקל המצור ונגמר כל הסיפור של השבר ההומניטרי. כל זה קרה לאחר המשט. לא חבל? מה אנחנו למדים? שהעובדה שאומרים 'חפיף', צריך לתת משנה תוקף למל"ל, זה ייעודו – להציע חלופות".

 

בנוגע למעמדה של המועצה לביטחון לאומי כיום אמר ארד כי "אני מקווה שמכיוון שהמל"ל התקדם מאוד ומחליפי מנוסה ומוכשר, לא יקרה אירוע בדיד כזה שהמחיש על קצה המזלג מה קורה כשלא נותנים למל"ל לבצע את המטלות שלו. אני אכלתי את כל המחירים, אין תעלול שלא נעשה עליי, אבל אם עכשיו בעקבות דרישת מבקר המדינה ייתנו למל"ל לבצע את תפקידו, לא תהיה לי קורת רוח גדולה מזה".

 

כשנשאל אם הוא ישן כיום בשקט, השיב ארד: "הרבה זמן שאני ממש לא ישן בשקט. אני מתעורר בלילות, אבל אני לא פסימי. אני מרגיש שסדר גודלן של הבעיות של ישראל הוא עצום וקשה לפתרון. איראן, מצרים ותופעות ביזאריות כמו המסתננים. אבל אני יודע שאם כולנו מתגייסים ותהליכי הביצוע מתקיימים כראוי, נוכל לעמוד בכול. אני חרד שאנחנו כרגע, ולוּ לפי עדות המבקר, לא מתפקדים במיטבנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקפה על ראש הממשלה. פרופ' ארד
צילום: עידו ארז
מומלצים