שתף קטע נבחר

צילום: יאיר שגיא

דרום סודנים בכלא: אנחנו שובתים רעב

לפי הכלואים, יותר מ-20 מהם פתחו אמש בשביתת רעב במחאה על החזקתם לאחר שהסכימו לעזוב את ישראל: "אנחנו לא עבריינים". בשב"ס טוענים כי הם אכלו ארוחת בוקר

שביתת רעב בכלא: יותר מ-20 אזרחי דרום סודן פתחו לטענתם בשביתת רעב אתמול (יום א') בכלא גבעון, במחאה על כליאתם. כך נודע ל-ynet. בשב"ס אישרו כי 11 מהם סירבו לקבל ארוחת ערב, אך את ארוחת הבוקר שהוגשה הם קיבלו כרגיל, וכולם מטופלים כראוי.

  

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

15 פצועים בקטטה בין סודנים לתושבי כפר מנדא

פעולה אחרונה: ילדי סודנים מהשומר הצעיר יגורשו

משלחת מדרום סודן לארץ: "הסיכוי האחרון"

 

בכלא גבעון שוהים 27 אזרחי דרום סודן שמועמדים לגירוש. אחד מהם, נג'אור אייג'אק, מבקש מקלט בן 32, טען בשיחה עם ynet מתוך הכלא: "רוב השובתים הביעו עוד בתחילת מעצרם נכונות לעזוב את ישראל והסכימו לחתום על טופסי עזיבה מרצון".

 

ברשות ההגירה הסבירו שאזרחי דרום סודן שחתמו או הביעו נכונות לחתום על טופס יציאה מרצון במהלך התשאול שנערך להם, לא נעצרו לאחר מכן. אך מי שלא עשה כן בשלב הראשוני - נעצר. אייג'אק, שהסתנן לישראל דרך הגבול הדרומי ב-2007, הצהיר: "אנחנו דורשים שכל העצורים ישוחררו מיד. אלו הזכויות הבסיסיות שלנו. כולנו רוצים לעזוב את ישראל, אנחנו לא עבריינים ולא ביצענו שום פשע, לכן אין סיבה להחזיק אותנו כאן. אנחנו לא מבינים למה אנחנו בכלא".

 

"מוכנים לעזוב מרצון" (ארכיון) (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
"מוכנים לעזוב מרצון" (ארכיון)(צילום: אליעד לוי)

 

לדבריו, "יותר מ-20 שובתים נחושים להמשיך במאבק ולהסתכן במוות כדי להיות אנשים חופשיים". הוא סיפר כי נעצר דווקא לאחר שהיה במשרדי רשות האוכלוסין וההגירה, שם הצהיר שהוא מוכן לעזוב. זאת בניגוד להתחייבויות של שר הפנים אלי ישי ואנשי רשות האוכלוסין וההגירה, לפיהן אזרחי דרום סודן שיחתמו על טופס "עזיבה מרצון" לא יגורשו. "אמרו לנו לחזור למחרת ואז עצרו אותנו", לדברי אייג'אק.

  

מבקש מקלט מדרום סודן שנמצא בקשר עם העצורים אמר ל-ynet כי יש ביניהם אנשים חולים שסובלים מבעיות רפואיות, ולכן השביתה מסוכנת. "יש לשחרר את העצורים ולתת זמן נוסף לעזיבה מרצון. הדרום סודנים הם חברים של ישראל ומוכנים לעזוב ככל המוקדם". גם הוא הדגיש כי הם מבקשי מקלט, לכן "לא ייתכן שתוך ימים ספורים יהפכו לעבריינים. לא משנה מה הקשיים וכמה מסוכן בדרום סודן - בני הקהילה מוכנים לעזוב אחרי שהבינו שמסוכן גם בישראל".

 

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר: "אנו פועלים להנפקת מסמכי נסיעה בהקדם עבור כל העצורים המוחזקים במשמורת, במטרה להטיסם מהר ככל האפשר. אנו מניחים שעצור שאכן היה בדרכו לחתימה על יציאה מרצון היה מעלה טיעון זה במהלך השימוע שבוצע לו, בטרם הוחלט לעצרו, ולא ימים ספורים מאוחר יותר באמצעי התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרום סודנים לקראת גירוש
צילום: קובי גדעון, לע"מ
כלא גבעון (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים