שתף קטע נבחר

ועידת הנשיא: פרס העניק עיטור להנרי קיסינג'ר

ועידת הנשיא נפתחה בהענקת "עיטור הנשיא" מידי הנשיא פרס למזכיר המדינה האמריקני לשעבר. "ישראל היא אי של יציבות במזרח התיכון", אמר קיסינג'ר. גם טוני בלייר נאם: "איראן היא לא רק הבעיה של ישראל"

פרס למד מאובמה. ועידת הנשיא 2012 נפתחת הערב (יום ג') באירוע חגיגי שבו הוענק לראשונה "עיטור הנשיא". שמעון פרס העניק את "עיטור הנשיא" לדיפלומט האמריקני הוותיק הנרי קיסינג'ר. תחת הכותרת "המצפן שמנחה אל המחר" דנו הנשיא פרס, קיסינג'ר וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר באתגרי העתיד לנוכח השינויים התכופים בעולמנו. ynet העביר שידור חי מהמליאה.

 

פרס התייחס בנאומו להסלמה בדרום, אחרי שעשרות רקטות שוגרו לעבר יישובי עוטף עזה. "היום הנגב היה תחת אש של טילים", אמר, "גם הפעם אנשים עמדו בגבורה. לבנו איתם ואף על פי שאנחנו דנים על המחר, כולנו מגוייסים לדאוג שהשלום יבוא לנגב גם היום".

 

ועידת הנשיא, הערב (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
ועידת הנשיא, הערב(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

"הנרי, אינני חש כי אני מעניק עיטור זה לחבר, כי אם לאח", אמר פרס לקיסינג'ר והוסיף כי הוא מהווה "השראה לכול אלו המחפשים את השלום וההבנה בין אומות ועמים. הפכת לאחד המדינאים הגדולים ביותר, אם לא הגדול ביותר, במאה האחרונה משום שידעת את צער הדמעה ואת הכיעור הטמון בשימוש לרעה בעוצמה".

 

"הלוואי והוריי היו כאן, הם היו גאים בעיטור הזה יותר מכל האחרים", אמר קיסינג'ר אחרי שקיבל את העיטור והודה לפרס. "הייתה לי הזכות לשרת כמזכיר המדינה של ארץ שנתנה למשפחתי מקלט בעת שהייתה במנוסה מגרמניה הנאצית", אמר.

 

"המזרח התיכון נמצא בעיצומה של תקופה סוערת. ישראל היא במובנים רבים אי של יציבות ברקע המערבולות מסביב", אמר והוסיף בהומור: "למרות שאי אפשר לדעת זאת מהדיונים המתקיימים בכנסת". הוא גם התייחס לאיום הגרעין ואמר כי צריך לתת הזדמנות לדיפלומטיה לפני החלטה על תקיפה.

 

פרס, בלייר וקיסינג'ר (צילום: משה מילנר, ShiloPro) (צילום: משה מילנר, ShiloPro)
פרס, בלייר וקיסינג'ר(צילום: משה מילנר, ShiloPro)

 

שליח הקוורטט לישראל וראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, אמר בנאומו: "איראן היא לא רק הבעיה של ישראל. גם לנו יש מוטיבציה גדולה למנוע מהם להשיג נשק גרעיני. עלינו להמשיך במשא ומתן ולהישאר חזקים". הוא התייחס גם לסוגייה הפלסטינית ואמר: "אני יודע שזה נראה קשה עכשיו, אבל אני מאמין ששלום באמצעות פתרון של שתי מדינות לשני עמים הוא צורך אסטרטגי של ישראל. יש לשמור על ראש פתוח".

 

"עיטור הנשיא" הוא מחווה שאותה ייסד השנה פרס והוא יוענק מעתה מדי שנה לאישים פרטיים או לארגונים שתרמו באופן ייחודי ויוצא דופן לחברה במדינת ישראל או לתדמיתה בעולם. את האישים והארגונים הזוכים בחר הנשיא בסיוע ועדה מייעצת בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, ונשיאה החמישי של ישראל יצחק נבון. קיסינג'ר, מזכיר המדינה של ארצות הברית תחת הנשיא ריצ'רד ניקסון ובזמן מלחמת יום כיפור זכה לעיטור הודות ל"תרומתו הייחודית לישראל ולהשכנת השלום במזרח התיכון, ועל היותו מדינאי שניחן בראייה למרחוק, ביצירתיות ובחזון".

 

העיטור יוענק גם לפעילת זכויות האדם ג'ודי פלד-קאר, לנשיא "וראייטי" אורי סלונים, למנהלה המוזיקלי של הפילהרמונית, המנצח זובין מהטה ולעמותת קרן רש"י של משפחת לוואן, שפועלת לסייע לאוכלוסיות מוחלשות בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס וקיסינג'ר, הערב
צילום: מארק ניימן, לע"מ
בלייר. "שלום הוא צורך אסטרטגי של ישראל"
צילום: AFP
מומלצים