שתף קטע נבחר

פרויקט חדש: גוגל למען שפות בסכנת הכחדה

ענקית החיפוש העלתה אתר כדי לשמור על 3,500 השפות שעשויות להיעלם בשנים הקרובות. סבתא שלכם מדברת בניב ארמי עתיק? הקליטו אותה והעלו את הסרטון

גוגל השיקה היום את אתר Endangered Languages Project (פרויקט שפות בסכנת הכחדה), שמטרתו לסייע לאנשים לאסוף ולשתף במידע עדכני על שפות שכבר כמעט ואינן נשמעות. "תיעוד של למעלה מ-3,000 שפות שנמצאות על סף הכחדה הוא צעד חשוב בשימור הגיוון התרבותי, הכיבוד המורשת של זקנינו ובחיזוק הנוער", נכתב בהודעה בבלוג הרשמי. בגוגל מסבירים שטכנולוגיה יכולה לסייע במאמץ לשימור השפה על ידי יצירת פלטפורמה לתיעוד הסבים והסבתות שעוד מכירים ודוברים את השפה, וחיבור ביניהם על ידי רשת חברתית.

 

עוד ב-ynet מחשבים:

 

הפרויקט מעניק, למי שמתעניין בשימור שפות, מקום בו ניתן לאכסן מאמרים מדעיים אך גם מידע בלתי פורמאלי. החברה מציינת כי בפרויקט שותפות קבוצות מגוונות שכבר החלו לתרום תוכן לאתר שכולל כתבי יד מהמאה ה-18 ועד לסרטוני וידאו בהם ניתן להאזין לשפות או למאמרים. ראוי לציין כי גם אונסק"ו העלה לרשת מפה המציגה שפות בסכנת הכחדה, אך למרות קיומו של פורום, האתר חסר את המרכיב של תוכן גולשים, שמוסיפים מהידע האישי שלהם למאגר הנתונים המתעדכן.

   

בסרטון שגוגל הכינה להצגת הפרויקט היא מסבירה כי שפה היא כלי באמצעותו אנו מעבירים רעיונות, ידע וזהות מדור אחד לשני, אולם 50% מתוך 7,000 הלשונות המדוברים כיום בעולם, כנראה לא ישרדו. כאשר האדם האחרון שדובר שפה שנמצאת בסכנת הכחדה ימות, אנו נאבד ידע ומסורת בת אלפי שנים. למען הפרויקט, גוגל חברה לארגונים נוספים בעולם כדי לעזור למנוע אובדן של שפות המייצגות עולם תרבותי שלם.

 

 

איך משתמשים באתר?

הדבר הראשון שתראו באתר היא מפה כחולה. באמצעות גרירה של העכבר תוכלו לעבור בין מקומות בעולם, ולהתמקד במדינה או באזור המעניינים אתכם. השפות השונות מסומנות בנקודות צבעוניות, המסמנות את רמת הסכנה בה כל שפה נמצאת. בשלב זה האתר הוא מחברת ריקה למדי, אך בגוגל מקווים שמומחים בתחום שימור השפות יקחו את ההובלה של הפרויקט, והוא יתמלא במידע רב.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים