שתף קטע נבחר

רכבת התנגשה באוטובוס: 10 נפגעים קל

נסיבות ההתנגשות באזור ניצנים עדיין נחקרות, אך לכולם ברור שבנס נמנע אסון גדול. מחקירה ראשונית עולה שנהג הקטר הצליח להאט משמעותית את הרכבת לפני הפגיעה באוטובוס. רוב הפצועים פונו לברזילי, נהג האוטובוס עוכב לחקירה

עשרה בני אדם נפצעו בצהריים (יום ו') באורח קל בהתנגשות בין רכבת לאוטובוס באזור צומת ניצנים. שבעה מהם פונו לבית החולים ברזילי באשקלון והיתר טופלו במקום. נסיבות האירוע נחקרות על ידי משטרת אשקלון בראשות סגן ניצב חיים בובליל ואגף התנועה של מרחב לכיש. אחד החשדות שנבדקים הוא שהנהג ניסה "לגנוב" את הרמזור, אולם לטענתו היו כלי רכב שחסמו את דרכו.

 

מהחקירה הראשונית עולה כי נהג הקטר הצליח להאט משמעותית את הרכבת לפני הפגיעה באוטובוס, ובכך מנע כנראה אסון גדול. תצפיתן הרכבת זיהה את הסכנה המתקרבת, ושלח אזהרות לרכבת במערכת הכריזה שלו.

 

זירת התאונה. נגמר בנס (צילום: הילה דפנה) (צילום: הילה דפנה)
זירת התאונה. נגמר בנס(צילום: הילה דפנה)

 

האוטובוס ניסה להיכנס ליישוב ניצן (כביש 4) והמחסום בזירה נמצא מורד, כך שלא ברור איך הנהג עבר אותו בדרך למפגש עם הרכבת. עדי ראייה סיפרו כי לא הבחינו בתקלה כלשהי במחסום הרכבת. מעדויות בזירה עולה כי האוטובוס נפגע בחלקו האחורי והתהפך, ועשרה מנוסעיו נפגעו. מכיוון שדלתות האוטובוס ננעלו, היו כאלה שחילצו עצמם מפתח החירום בגג. 100 נוסעי הרכבת הועברו לרכבת חלופית.

 

"ראינו שמשה קדמית מנופצת", סיפרה ל-ynet הילה דפנה מניצנים. "כשהגענו פינו את הפצוע האחרון. לאוטובוס נגרם נזק כבד. כשהגענו כבר הגיעה רכבת חלופית ואספה את הנוסעים ליעדם". ליאור, עד ראייה נוסף, סיפר: "נהג הקטר צפר במשך חמש שניות אבל זה לא עזר. הבנו שהרכבת נכנסה במשהו אבל לא ידענו במה. כשהעבירו אותנו לרכבת חלופית ראינו את האוטובוס הפוך על הכביש".

 

האוטובוס ההפוך. פגיעה בחלק האחורי (צילום: הילה דפנה) (צילום: הילה דפנה)
האוטובוס ההפוך. פגיעה בחלק האחורי(צילום: הילה דפנה)

  

סגן מפקד מד"א דוד נחום, שהגיע למקום וטיפל בפצועים, סיפר: "האוטובוס היה הפוך על הצד. כשהגענו הנוסעים הצליחו לחלץ עצמם וכולם היו מסוגלים ללכת, כך שמבחינתנו הטיפול היה מהיר וקל. שבעה מהם פונו לבית חולים ושלושה קיבלו טיפול במקום".

 

בעקבות התאונה נוצר פקק בצומת אשכולות ליד ניצנים. "הרכבות עומדות כרגע ורכבי הצלה מגיעים בכמויות היסטריות", סיפר נהג שבעבר באזור זמן קצר אחרי התאונה. "הרכבת מצפון לכיוון אשקלון התנגשה באוטובוס, שהתהפך על צדו. המשטרה דוחקת בכולם לנסוע. הכניסה ליישוב ניצן חסומה כי הרכבת עומדת בדיוק בכניסה. האוטובוס כנראה ניסה לעבור שם והרכבת התנגשה בו".

 

האוטובוס ההפוך. הנוסעים חילצו את עצמם (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
האוטובוס ההפוך. הנוסעים חילצו את עצמם(צילום: זאב טרכטמן)

  

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר ל-ynet: "במזל גדול נמנע אסון גדול. כוחות רבים של מד"א שקיבלו את הקריאה הגיעו למקום ומיד לאחר סריקה ראשונית התברר שהם נשארו חסרי תעסוקה". מפקד אגף התנועה, ניצב ברונו שטיין, הגיע לזירה ואמר גם הוא: "היה לנו מזל גדול היום. ברור לנו לחלוטין שהאוטובוס היה על המסילה וצריך לעבור ולא משנה כמה מכוניות היו בדרך שלו. עם דברים כאלה לא משחקים. נהג האוטובוס מעוכב כרגע לחקירה".

 

במשטרה עיכבו את הנהג ומחקירתה הראשונית עולה כי לא ברור עדיין מדוע שער המסילה לא ירד באותה עת. לגרסתו, היו לפניו כמה כלי רכב שמנעו ממנו לעבור באופן מלא את המסילה.

 

לדברי רב פקד מלכי אניג'ר, ראש אגף התנועה של משטרת מרחב לכיש, "בכל פעם שמתרחשת תאונת דרכים בין רכבת לרכב אנו נדרשים למשנה זהירות. נאספו כל העדויות והראיות ממקום התאונה והצומת חזרה לפעולה - גם לתנועת כלי רכב וגם לתנועת רכבות. אגף התנועה בשיתוף משטרת אשקלון ימשיכו בבדיקות המקרה".

 

שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כ"ץ, מינה ועדת בדיקה לחקירת תאונת הרכבת בדרום. הוועדה תערוך בדיקה מקיפה לנסיבות התאונה ותגיש את המלצותיה תוך 7 ימים. בראש הוועדה יעמוד ראש אגף רגולציה רכבת במשרד התחבורה, המהנדס משה יצחקי.

 

במקום נוצרו פקקי תנועה (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
במקום נוצרו פקקי תנועה(צילום: זאב טרכטמן)

 

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר: "רק השבוע היה פה בצומת שר התחבורה, וראה שהצומת סואן מדי ושהוא לא בנוי בצורה נכונה ביחס לתנועה הרבה בו". אחותו של אחד מנוסעי האוטובוס סיפרה: "באנו לקחת אותו מהזירה כי לא פינו אותו משם. פינו הרבה אחרים אבל אותו לא, אז הוא ביקש שניקח אותו לבית החולים. הוא לא זוכר הרבה, אבל סיפר שהייתה אשה בהריון שצעקה שהיא בהיריון, ושהאוטובוס נפל כמה פעמים".

 

ישראל ידעה כבר כמה תאונות רכבת קשות בעבר. האירוע המפורסם ביותר שבו התנגשה רכבת באוטובוס היה "אסון הבונים" בשנת 1985. באסון ההוא נהרגו 19 תלמידים מתיכון ברנר בפתח תקווה, מחנכת הכיתה, נהגת האוטובוס ואם מלווה.

 

ביוני 2005 התרחשה תאונת רכבת נוספת באזור רבדים, ובה התנגשה רכבת במשאית שחצתה את המסילה ליד קיבוץ

רבדים בדרום. בתאונה נהרגו שבעה בני אדם, בהם נהג המשאית ונהג הרכבת ונפצעו 198 נוסעים. שניים מקרונות הרכבת ירדו מהפסים ונגרם נזק למסילה.

 

בתאונת רכבת בשנת 2006 נתקע טנדר איסוזו על מפגש כביש 553 עם מסילת החוף של רכבת ישראל, סמוך לתחנת בית יהושע. ההודעה לא הגיעה בזמן לנהג של רכבת מספר 58 שנסעה במהירות של כ-140 קמ"ש מדרום לצפון, והרכבת התנגשה ברכב. כתוצאה מכך נהרגו חמישה אנשים ונפצעו עשרות.  

 

Read this article in English

 

השתתפו בהכנת הכתבה: נרי ברנר, הלל פוסק וכרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האוטובוס בניצנים. עשרה פצועים קל
צילום: הילה דפנה
מומלצים