שתף קטע נבחר

נפצע מקסאם למפעל: "קשה לעבוד תחת איום"

ולדימיר מאושפז במצב בינוני, לאחר שנפצע מרקטה שהתפוצצה במפעל בשער הנגב: "רצתי למרחב המוגן ונפגעתי". חיל האוויר תקף שוב: סיכלנו ירי, הרגנו מחבל. גנץ סייר בעוטף עזה, נתניהו וברק קיימו הערכת מצב. סרטון שפרסם צה"ל מציג סיכול שיגור. בכיר חמאס: סיכמנו עם ישראל על רגיעה

סיור בשטח, לאחר הערכת מצב: הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שכינס באופן חריג ביום שבת את האלופים הרלוונטיים להערכת מצב בקריה, סייר בשעות הצהריים בעוטף עזה ונפגש עם ראשי הרשויות, על רקע המשכו של סבב ההסלמה. "התושבים רגועים וטובים, הם אינם זקוקים להרגעה", הגיב לשאלות העיתונאים במקום. גנץ הגיע גם לאוגדת עזה ונפגש עם המפקדים. זמן קצר לאחר ביקורו, התפוצצה רקטה שנורתה מרצועת עזה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

הסלמה בדרום - כתבות אחרונות ב-ynet:

הבוקר: פצוע בינוני במטח רקטות על אזור שדרות

אמש: עוד רקטות, עוד תקיפה בעזה: מחבל נהרג

בחמישי: "כיפת ברזל" יירטה רקטות שנורו לאזור אשקלון

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, כינס ישיבת הערכת מצב בקריה, בהשתתפות גנץ, קצינים נוספים וראשי מערכת המודיעין. בנוסף, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אף הוא הערכת מצב עם ברק, הרמטכ"ל וגורמי ביטחון נוספים. נתניהו הנחה להמשיך ולפעול בעוצמה "כדי לשמור על ביטחון תושבי הדרום". עיריית שדרות הודיעה כי מחר יתקיימו הלימודים כרגיל, ובכלל זה בחינת הבגרות בתנ"ך. מוסדות החינוך בשדרות ממוגנים, ואחד מהם ספג במהלך היום רקטת קסאם, שגרמה נזק קל למבנה.

 

בינתיים, אמר בכיר חמאס בעזה, איימן טהא, כי ישראל והפלגים הפלסטיניים הגיעו להסכם רגיעה חדש, אחרי שביום חמישי חמאס הפרה את התחייבותה לרגיעה שהושגה יממה לפני כן. הוא ציין כי הרגיעה הנוכחית הושגה בתיווכה של מצרים והוסכמה בעל פה ולא בכתב: "אין לה מועד מוגדר והיא תחל בצורה הדרגתית. היא תכלול הפסקת אש בין הצדדים". לדבריו, ההסכם הנוכחי זהה לזה שהושג ביום רביעי. טהא הדגיש כי חמאס יהיה מחויב להסכם אם ישראל תהיה מחויבת גם היא אליו: "אנחנו נגיב במקרה של הפרת הרגיעה על ידי ישראל".

 

הזרוע הצבאית של חמאס מאיימת בעברית: 

 

בתקיפת צה"ל בשעות הצהריים בצפון הרצועה נהרג מחבל שניסה לשגר רקטה לעבר ישראל. צה"ל פרסם סרטון, שבו נראה סיכול ירי הרקטה. בסרטון אחר נראות התמונות שמשודרות בתקשורת הפלסטינית לאחר ההפצצות הבוקר ברצועת עזה. גם בסביבות השעה 17:15 תקף צה"ל ברצועה. מקורות פלסטיניים דיווחו כי חיל האויר תקף אופנוע שנע במערבה של העיר עזה. אדם אחד - שעל פי צה"ל התכוון לשגר רקטה לעבר ישראל - נהרג, שישה בני אדם נפצעו ונזק רב נגרם למבנים סמוכים למקום התקיפה.

 

לפני ההודעה על הרגיעה, פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, סרטון שבו הבטיחה להסלים את הלחימה באזור. "אם הסבבים האחרונים לא הספיקו כדי להעביר את המסר, נבהיר שאנו מוכנים לרסק את האויב, לרסן את היהירות שלו ולהגיב בעוצמה לתוקפנות שלו", קראה. עז א-דין אל-קסאם לא הודיעה עד כה על קבלתה את הסכם הרגיעה הנוכחי.  

 
אחרי תקיפה הבוקר ברצועה ()
אחרי תקיפה הבוקר ברצועה
 
נפגע מרסיס בצוואר. ולדימיר מאושפז במצב בינוני (צילום: נרי ברנר) (צילום: נרי ברנר)
נפגע מרסיס בצוואר. ולדימיר מאושפז במצב בינוני(צילום: נרי ברנר)
 

"המסר הברור שהעברנו לרמטכ"ל הוא שיש פה תושבים וחוסן קהילתי בלתי רגיל", אמר חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול. "אנחנו כבר 12 שנה יכולים לטרור, אבל אנחנו לא יכולים יותר לטרור של ממשלת ישראל ולאוצר, שבוחן את כולנו דרך החור של הגרוש. אנחנו לא הבורסה של תל אביב ואנחנו בשום פנים ואופן לא עסק כלכלי". לדבריו, "ההתמודדות שלנו היום היא יותר מול מי שעומד בירושלים, לשם צריך להפנות את הכתובת כי צה"ל יודע לעשות את העבודה ואנחנו גם יודעים לעשות".

 

הרשויות לממשלה: "המשיכו בלי להתעייף"

דוד בוסקילה, ראש העיר שדרות, הוסיף כי הרמטכ"ל התקבל "בחום גדול. אנחנו סומכים על צה"ל ואנחנו יודעים שהוא ימצא את העיתוי ואת היכולת להפסיק לא רק את סבב ההסלמה הנוכחי, אלא את הירי הבלתי פוסק, כבר 11 שנים, על האזור שלנו". אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב, קרא לחמאס "לא לבנות על הבטן הרכה שלכאורה יש בעוטף עזה, חפשו בטן רכה אחרת. לממשלת ישראל אנחנו אומרים: 'תמשיכי בלי להתעייף ובלי להרגיש שאת עושה את הדבר הלא נכון'".

 

המפעל שנפגע בשער הנגב (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
המפעל שנפגע בשער הנגב(צילום: זאב טרכטמן)
 

לא פחות מ-23 רקטות נורו הלילה והיום לשטח ישראל מעוטף עזה. אחת פגעה בבית ספר בשדרות, אחרת התפוצצה במפעל בשער הנגב. ולדימיר ויסיליצקי, בן 52 מנתיבות שנפצע מנפילת הקסאם, סיפר כי ברגע ששמע את האזעקה מיהר למרחב המוגן: "רצתי יחד עם האנשים במחלקה שלי ונפצעתי מרסיס בצוואר. ברגע ששמענו את הפיצוץ ראינו הרבה דם על החולצה שלי". ויסיליצקי, שמאושפז בבית החולים ברזילי באשקלון במצב בינוני, אמר כי "החברים שלי טיפלו בי, ואז מד"א והמשטרה הגיעו, ומאז אני פה. עכשיו אני ממתין לניתוח".

 

הוא סיפר על העבודה בשגרת הקסאמים: "מ-6 בבוקר, כשהגעתי לעבודה, היו כמה וכמה אזעקות. שמענו כל מיני פיצוצים, ולפעמים גם ראינו את כיפת ברזל עובדת. אבל הפיצוץ שהיה אצלנו היה באמת גדול ומפחיד. אני מקווה שבסוף המצב הזה יסתדר, כי קשה מאוד לעבוד ככה תחת איום". מאז תחילתו של סבב ההסלמה נורו 121 רקטות לשטח ישראל וצה"ל תקף 14 פעמים ברצועה.

 

"קשה מאוד לעבוד תחת איום". המפעל שנפגע (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
"קשה מאוד לעבוד תחת איום". המפעל שנפגע(צילום: זאב טרכטמן)

 

הערכת המצב שכינס הרמטכ"ל בשבת היא דבר חריג בצה"ל, שבדרך כלל אינו נוקט צעד זה בשבתות ובחגים. ההערכה היא שהרקטות, שהתפוצצו באזור שדרות בשעות הבוקר, שוגרו על-ידי מחבלים מתנועת חמאס. חמאס נמנע עד כה ליטול אחריות על ירי הרקטות או לשדר תמונות של פעילי הארגון, שנפצעו בסוף השבוע בתקיפות צה"ל ברצועת עזה.

 

הבוקר דיווחו הפלסטינים על הרוג אחד - ילד בן 6 - בתקיפת צה"ל ברצועת עזה, ממזרח לחאן יונס. בצה"ל הכחישו כי הילד נהרג בתקיפת חיל האוויר. בנוסף, דיווחו הפלסטינים, תקף צה"ל מטרה בשטחים חקלאיים בעיירה בית להיא שבצפון רצועת עזה. שלושה פלסטינים נפצעו בתקיפה זו. בתקיפה בצהריים נהרג מחבל שניסה לשגר רקטה לעבר ישראל. מתוך 20 הרקטות ששוגרו מעזה, חמש יורטו על ידי כיפת ברזל.

 

בשל האירועים העלתה משטרת שדרות את רמת הכוננות לרמת "מגן 3", וגם כוחות המשטרה, כוחות מגן דוד אדום וכוחות כיבוי והצלה יעבו את כוחם באזור. בשלב זה אין הנחיות לגבי סגירת בתי עסק, אלא רק חידוד ההוראה להקפיד על הנחיות המיגון הקבועות. בשדרות, במועצה האזורית שער הנגב וגם במועצה האזורית אשכול קיבלו התושבים הוראה להיות במקום שבו יוכלו להגיע בתוך 15 שניות למרחבים המוגנים.  

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נרי ברנר
הפצוע מהקסאם, ולדימיר ויסיליצקי
צילום: נרי ברנר
גנץ מסייר, היום בעוטף עזה
צילום באדיבות: דובר צה"ל
צילום: זאב טרכטמן
"שמעתי פיצוץ וראיתי שאני מדמם". במפעל שספג קסאם
צילום: זאב טרכטמן
תוצאות הפצצה בעזה
כיפת ברזל. יירטה חמש רקטות
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים