שתף קטע נבחר

בגרות במקלט: "הציון שלי תלוי בצבע אדום"

הדיווחים על רגיעה בדרום לא סייעו לתלמידים ולסטודנטים שמתגוררים באזור. הם רצו למרחבים המוגנים, במקום להתכונן למבחני סוף השנה. "אנחנו לא עורף איתן, אלא חזית מפחדת", אמרו. אמש: כיפת ברזל יירטה מטח של 5 גראדים לאשקלון

150 רקטות, 12 תקיפות אוויריות, 13 פלסטינים הרוגים ובחינת בגרות אחת. ההסלמה הביטחונית האחרונה בדרום, שהובילה לסוף שבוע מתוח ושיבשה פעם נוספת את חיי תושבי האזור, לא צפויה להשפיע הבוקר (יום א') על התלמידים. בצל ההצהרות על רגיעה אפשרית - שלא גובו באירועים בשטח - תתקיים כסדרה בחינת הבגרות בתנ"ך לתלמידי כיתות י"א, וכך גם הלימודים עצמם במוסדות החינוך השונים. אמש, למרות הדיווחים על הסכם רגיעה, נורה מטח של חמש רקטות גראד מעוטף עזה לאזור אשקלון - כיפת ברזל יירטה את כולן.

 

הסלמה בדרום - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

"כל חמש דקות הייתה התראה וזה ממוטט אותך נפשית ופיזית", סיפרה אסתי, תלמידת י"א, על חוויות הלימוד שלה. "למרות שהיה לי מרץ ללמוד, לא היה לי את הראש לזה כי אתה חושב כל הזמן מה יהיה מחר, בזמן הבחינה. אני לא יודעת מה יהיה ואיך אתנהג אם יקרה משהו בעיר, אני מקווה שיוכלו להבין שחשוב לנו לעצור הכול ולבדוק מה עם המשפחה שלנו".

 

שרי, תלמידה נוספת שתיבחן הבוקר, סיפרה ל-ynet כי היא גרה בסמוך "למקום שבו נפלו הרבה רקטות, וגם ככה יש לי בעיה ללמוד, אז המצב הקשה עליי". לדבריה, "תכננתי ללמוד כל היום והאזעקות לא ממש אפשרו את זה. אני חושבת שהציון שלי בבחינה תלוי הרבה מאוד במצב הביטחוני".

 

ענת טריוקס, מנהלת החטיבה העליונה בבית הספר בשער הנגב, סיפרה כי התלמידים והמורים "מסתגלים למצב וממשיכים בלימודים. די חזרנו אחורה מבחינת המצב הביטחוני, אז אני לא יודעת כמה התלמידים הצליחו ללמוד. זה כל כך עצוב שזה הפך להיות השגרה שלנו. לשמחתי, עם השנים אנחנו לא רואים ירידה במספרי הזכאות לבגרות, אז איכשהו, ולא ברור איך, תלמידים עוברים את זה". היא הוסיפה כי הבחינה בבית ספרה תתקיים במקלט, "שם אם יקרה משהו פחות שומעים את האזעקות ואת הנפילות, וככה התלמידים לא יצטרכו לצאת באמצע המבחן, כדי לעבור למקום ממוגן".

 

בסבב ההסלמה הנוכחי נהרגו 13 פלסטינים ונפצעו עשרות נוספים. יותר מ-150 רקטות נורו לעבר ישראל, כ-25 מהן במהלך השבת. בצה"ל מנו 12 תקיפות יזומות של יעדים באזור.

 

בכיר חמאס בעזה, איימן טהא, אמר בשעות הערב כי ישראל והפלגים הפלסטיניים הגיעו להסכם רגיעה חדש, אחרי שביום חמישי חמאס הפרה את התחייבותה לרגיעה שהושגה יממה לפני כן. הוא ציין כי הרגיעה הנוכחית הושגה בתיווכה של מצרים והוסכמה בעל פה ולא בכתב: "אין לה מועד מוגדר והיא תחל בצורה הדרגתית. היא תכלול הפסקת אש בין הצדדים", הדגיש. במערכת הביטחון הגיבו כי "שקט ייענה בשקט", אך הדגישו כי אין משא ומתן או סיכום לגבי הפסקת אש.

 

גם הסטודנטים במכללת ספיר שמתגוררים ביישובי הסביבה נאלצים לשמור על שגרת חייהם בתקופת המבחנים. "זה זוועה", סיפרה סיוון, בת 30, סטודנטית לתקשורת שמתגוררת בנירעם. "יש לי מבחן ביום שני ואני לא מסוגלת לשבת על החומר. אני בתחושה של מחכים לפיצוץ הבא, שגם אם הוא לא הגיע הציפייה הזו לא נותנת מנוח. זה אחד השבועות היותר סוערים שהיו לי בתואר. אני מכריחה את עצמי ללמוד כמובן אבל הראש שלי במקום אחר".

 

"קשה להתרכז", סיפרה שירלי, בת 24, סטודנטית נוספת במכללה ששוכרת דירה בשדרות זה שנתיים וחצי. "קיבלנו השכמה בשש וחצי, וברגע שהבוקר נפתח כך קשה להתרכז. עכשיו, בגלל שכביכול רגוע את כל הזמן מחכה לצבע האדום הבא. את יודעת שזה יהיה, והמתח מפריע לריכוז. אני גרה רק שנתיים וחצי בעיר, ואומרים שתושבי שדרות רגילים ולא מפחדים אבל זה לא נכון. טילים זה לא משהו שצריך להתרגל אליו. צריך לדבר עליו. אנחנו לא עורף איתן אלא חזית מפחדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל מסייר בדרום
צילום באדיבות: דובר צה"ל
הלוויה פלסטינית ברצועה
צילםו: AP
מערכת כיפת ברזל בדרום
צילום: AFP
צילום: זאב טרכטמן
פגיעת קסאם במפעל בדרום
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים