שתף קטע נבחר

המחאה חזרה: אש ברחובות, תגובות ברשת

ההפגנה שארעה אמש נמשכת גם בפייסבוק. במקום ממים, הרשת מתמלאת בתמונות ועדויות מליל אמש והוויכוח העיקרי נסוב סביב השאלה: מי באמת הדליק את האש?

מי יצאה משליטה, המחאה או המשטרה? זהו הדיון העיקרי המתקיים לאחר אירועי אמש. גולשים רבים מפנים את האצבע המאשימה כלפי המשטרה, בטענה שאנשיה הגיבו בצורה חסרת פרופורציות למחאה לגיטמית. אחרים מגנים את האלימות ומסבירים שהתנהגות כזו רק פוגעת במטרות המחאה ומעוררת התנגדות. הנה כמה מהדברים שעלו לרשת.

 

משטרת ישראל: "אתמול בלילה התנהלה בתל אביב הפגנה בלתי חוקית, שמשתתפיה חסמו רחובות מרכזיים בעיר. למרות שההפגנה לא קיבלה את אישור המשטרה, הוחלט לאפשר למפגינים להגיע ולהביע מחאתם. המפגינים החלו לבצע מעשי ונדליזם, שפכו פחים באמצע הכביש, ושברו שמשות של חמישה בנקים במרכז העיר.

 

בשלב זה, החליטו הכוחות בשטח לעצור את הצעדה ולא לאפשר למפגינים להמשיך בדרכם. המשטרה נתנה הוראת פיזור, אך המשתתפים בחרו להתעלם מההוראות וביקשו להמשיך ולחסום צירים ולהתעמת עם השוטרים. בתום ההפגנה, נעצרו 85 מפגינים.

  

בעד המהפכה

דפני ליף: "שתפו בבקשה- יש 89 עצורים בגלילות. הם זקוקים לסיוע משפטי ויכול מאוד להיות שחלקם זקוקים לסיוע רפואי. כולי תקווה שכל אותם אנשים מקבלים יחס הוגן!"

 

שלמה קראוס: "אחרי לילה ויום במעצר, חלקנו יצא כרגע ואחרים נשלחו למשפט. עוד לא התעדכנתי בחדשות, אבל מקווה שעבורכם זה היה ערב של תקווה בחוץ, כי עבור העצורים בפנים זה היה לילה של חופש אמיתי."

  

מיש:

 

 

 

בן הרצוג:

 (צילום: בן הרצוג) (צילום: בן הרצוג)
(צילום: בן הרצוג)

 

 

אבי פרציגר: "שני הילדים שלי הם מן האזרחים היותר ראויים שצומחים במדינת ישראל, בתמונה המצורפת יש הסבר השווה יותר מאלף מילים על אבדן העשתונות של המנהיגות במדינה שלנו. שניהם באו אתמול לקחת חלק במחאה החברתית ומתוך שהם מהווים טרף קל התנפלו עלים השוטרים שלא את כולם ניתן לראות בתמונה, שירי בשמלת פסים אדומה לבנה והשוטרים מושכים בשערה בפראות וגל בחולצת טישירט ונסיון להימנע ממגע, אין לי מילים להביע את מה שמראה התמונה.

 

מכיוון שדאג מי שדאג לא לאפשר לתמונה הזו לעלות לאוויר, חסמו את ההעלאה לפייסבוק, חסמו את האפשרות להגיב אני פונה אל כל אחד ואחת להעלות שוב ושוב את הזוועה הזו כדי להוקיע ולהתריע".

צילום: אמיר וייס ()
צילום: אמיר וייס

 

פוסט של שירי (הבחורה עם שמלת הפסים) בבלג שלה: ביום חמישי קיבלתי חבילה בדואר מasos – שמלת קיץ מושלמת, בפסים של אדום ולבן. שמחתי מאד וכהרגלי בקודש העליתי למחרת את התמונה לאינסטגרם שלי. פחות מ48 שעות אחר כך, היא עזרה לחברים שלי באינטרנט לזהות אותי מהגב בזמן ששוטר מג"ב משך לי בשער באלימות והוריד לי את הראש למטה". להמשך הפוסט.

 

שרון יחיא: "...בשלב מסויים התפצלו המפגינים לשני גושים: גוש אחד שמנה כמה אלפים המשיך לצעוד לאיילון וחסם את תנועתם של רכבים לאורך כל הדרך.

גוש שני של כמה אלפים נשאר באיזור העיריה למחות מול הבנקים, מה שהתפתח בשלב מסויים לניפוץ חלונות של כמה מהם. מול "מפגיני הבנקים" נותרו מאות שוטרים שהתעמתו, היכו ועצרו קרוב למאה מפגינים.

 

את "מפגיני איילון" ליוו כעשרה שוטרים עייפים שצעדו לצד המפגינים, רק על מנת לוודא שאיש לא יידרס (...) מישהו נתן הוראה לשוטרים היכן לרכז את הכח ועל מה להגן בחירוף נפש.כשהיה עליהם לבחור, הם בחרו להגן על 3 סניפי בנק ולאפשר למפגינים לעצור את תנועת הרכבים בכל העיר. ללמדנו את מי באמת משרתים האנשים שמפעילים את כוחות השיטור." לפוסט המלא.

    

קורהה יובל איטח בפוסט ששותף מאות פעמים: "אז בואו אני אספר את הסיפור של ההפגנה לטובת כל מי שלא היה. תאספנו בהתחלה לדעתי קרוב לשלושת אלפים איש ברוטשילד (...) היו אנרגיות מטורפות, גבוהות וטובות, היה ברור שכולם הולכים לעירייה, התיישבו אנשים על הכביש באבן גבירול פינת כיכר רבין, הם קמו והתחילו ללכת לכיוון העירייה, אז התחילה אלימות של השוטרים, התחילו מעצרים, היו שם מלא עמודים כאלו על המדרכה, כולם התחילו לתופף עליהם ברעש מטורף כמו שלא שמעתי בחיים כמחאה על המעצרים, מסביב היו מאבקים עם השוטרים, המשכנו להתקרב עוד קצת לכיוון לעירייה ואז נגלה לעיניי כולם בנק דיסקונט, חרא תזמון מבחינת הבנק...

 

במסגרת התיפופים התחילו לתופף לו על הזכוכיות, על החלון ראווה, די בעדינות אני חייב לומר, אנשים נכנסו פנימה ללובי, איפה שמוציאים כסף, לא שברו לא בעטו בכלום אלא רקדו בפנים עם השלטים, אז הגיעו 20 שוטרים בטור ודחפו את כולם במהירות ובכוח, והתחילו שם מאבקים ומעצרים (..) אחרי רבע שעה המשיכו כולם לעירייה, השוטרים ניסו לחסום בפנינו את הדרך, אבל הם לא יכלו, היינו רבים והם לא מספיקים, בשלב הזה היו כבר לפחות 7000 - 6000 איש שנעמדו סביב העירייה בקריאות קצביות, ריקודים ותיפופים (...) ואז אחרי 50 מטרים נגלה לפתע לכולם בנק הפועלים, שוב תיפופים על הקירות, השתלטות של המונים, השוטרים שוב מגיעים כקבוצה בכח ובאיחור, מעצרים, אלימות, מכות, דחיפות (...) זה היה אחד השיאים, פשוט כמות מטורפת של שוטרים קופצת על כולם, במכות, משכיבה אותם על הרצפה, זורקת אנשים באגרופים לרצפה, סוגרת עליהם את הדלת ועוצרת את כולם..."  לפוסט המלא.

  

רונית צח : "...אחרי שנה של רחש תת קרקעי בלתי פוסק, שלא דעך כשהתקשורת הספידה, שלא הלך לישון כשבערוץ 2 או 10 טחנו כוכב נולד, אח הגדול, יפה וחנון, שלא נגרס לצליל הלעיסה המונוטוני של הפרשנים הידועים מראש, מדבררי המדיניות ושופריה. רחש שלא נבהל ממשטרה ברוטאלית שמנסה לחנך אנשים במכות, בגרירות, בהשפלות, בפשיטות לבתי פעילים, בחיפושים, בהטרדות מיניות, בחקירות ובמעצרי שוא, בשקרים בוטים - לסתום את הפה ולהשאר בבית.

כשמחלחלים לאט ובשקט, השלטון חושב שנרדמנו. שהפנמנו את טקסי האשכבה. הוא חושב שהמשטרה יכולה להשתולל עלינו בלי לדפוק חשבון. שיכולים לכבוש ולגרש ולגנוב אותנו בלי שיהיה לנו אומץ לצייץ. זה הולך רחוק כבר שנים, אבל אמש זה הגיע לנקודת פיצוץ. אולי הלילה התחיל כאן משהו חדש. מרגש. מרי אזרחי אמיתי." לפוסט המלא.

 

להב הלוי יוזם מחאה נגד אירועי "לילה לבן" בעיר:

 

 

שי אריה מוסיף: "במחאה על האלימות שנוקטת עיריית תל אביב נגד תושביה, גלריה שי אריה יוצאת בקריאה לכל הגלריות בעיר לא לקחת חלק באירועי לילה לבן."

 

גדי שמשון: "להרביץ לחלון זו לא אלימות. ונדליזם, אולי, ואולי צדק עממי. להרביץ לאנשים - כן. שוטר בלי תג זיהוי שמאיים סתם כך."

 

רות שפירא: "גם הסטודנטים בצרפת ב68 ניפצו שמשות והפכו מכוניות. כולם גדלו להיות אנשים די מתורבתים. יש אלימות שלפעמים מתבקשת כדי לזעזע את המערכת."

 

נגד האלימות

יריב אופנהיימר: "כמו דפני ליף, כך גם המחאה אמש, לא מאופרת, לא מהוקצעת, בלי שלמה ארצים, אייל גולנים, בלי נאומים בכתב ובמות מפוארות. המון אדם כואב, כועס, ומתוסכל , שמרגיש שוב שהוא בתחתית סולם העדיפויות. מול הטייקונים, המתנחלים ושאר קבוצות כח, נשארים מרבית האזרחים ללא ייצוג וללא השפעה. את האלימות יש לזנוח ומייד, אבל את האותנטיות, התקווה,והנחישות חייבים לשמור."

 

איתמר שאלתיאל: "אנשים חושבים שאלימות זה יעיל כי הם ראו שזה עובד למתנחלים. ההבדל: הממשלה בעד המתנחלים. כאשר הממשלה רצתה לפנות את עזה, האלימות סייעה לה."

 

תומר פרסיקו: "אלימות היא דרכו של החלש. לאו דווקא פיזית, אלא בעיקר מוסרית. לכן המשטרה משתמשת באלימות. אלימות היא גם ניסיון לקצר תהליכים, לקפוץ קדימה לסוף המאבק, כש"מבינים שאנחנו רציניים". אבל העיקר הוא שאנחנו נבין שאנחנו רציניים, ואולי הבעיה היא שלנו יש ספק בזה. ממילא, ניסיונות לקיצור תהליכים בדרך כלל מולידים פגים. אני לא פציפיסט ואני לא חושב שלעולם אין מקום לאלימות, אבל אני סבור שקשה מאוד להצדיק אלימות במחאה מול משטר דמוקרטי."

 

שלי יחימוביץ' מגיבה על אירועי יום שישי: "הי זאת שלי, מה שקרה אתמול ברוטשילד הוא פגיעה קשה בדמוקרטיה, ונסיון נחוש לא לאפשר מחאה לגיטימית. היום בסביבות עשר יוצאת צעדה מאזור בלפור בת"א במחאה על אירועי אתמול. צפו בסרטו שיניב שחם העלה המתעד את עוצמת הכוח שהופעלה כלפי דפני ליף. ועם כמה שזה קשה, אל תשכחו ששוטרים הם אנשים שעובדים קשה ומרוויחים מעט, ואין לי שום ספק שזו לא יוזמה פרטית שלהם אלא הנחיה חדה ומפורשת מלמעלה."

 

דני ספקטור, עיתונאי ידיעות אחרונות: "טוב, בואו נדבר על זה. אני רואה כל כך הרבה שטויות נכתבות כאן על הוול ופשוט מתקשה לשתוק. בתור מי שהיה אתמול מהצד המסקר, לא מצד המפגינים ולא מצד השוטרים, ניסיתי להיות בכל המקומות, ובעיקר להתבונן מהצד. אני חושב שהצלחתי.

 

קודם כל נכון – ראיתי אלימות משטרתית. ראיתי שוטרים דוחפים מפגינים בכוח, ראיתי אותם תופסים מפגינים וזורקים אותם בחזרה לקהל ואפילו ראיתי את אחד המפקדים היותר בכירים בשטח לוקח מפגין וזורק אותו באלימות אל הקהל. אבל זה לא באמת מפתיע, נכון? הרי ידעתם מראש שזה מה שיקרה אתמול. ההפתעה הגיעה דווקא מהצד השני (...) ראיתי מפגינים שמקללים ויורקים על שוטרים רק כי הם עמדו מולם, ראיתי את המפגינים שחיפשו את המכות עם השוטרים ותיאמו ביניהם איזה שוטר ידחפו קודם, ראיתי את המפגין שאמר לי שכדאי לי לזוז אחרת גם אני אפגע מהחפצים שהם עומדים לזרוק תכף, ראיתי מפגין שהכה שוטר רק כדי שהשוטר יהדוף אותו בחזרה והוא יוכל לרוץ לתקשורת ולהתלונן על אלימות משטרתית." לפוסט המלא.

 

 

דן חיימוביץ'

 

עמוד הפייסבוק "כולנו נגד השמאל הקיצוני": "ככה נראית אינתיפאדה שמאלנית קיצונית! הלילה השמאל הקיצוני פתחו באינתיפאדה נגד מדינת ישראל נגד ממשלה דמוקרטית ונגד עם ישראל!!! עד עכשיו הם הספיקו לפרוץ לבנק הפועלים, לבנק לאומי, לנפץ זגוגיות, לתקוף שוטרים, לחסום כבישים ראשיים בתל אביב, ביניהם כביש איילון. האנרכיה בעיצומה! איפה המשטרה שתעצור את האינתיפאדה הזאת??? איפה שלטון החוק??? אולי הגיע הזמן להכניס את לוחמי צה"ל לת"א שיעשו שם סדר ויטפלו באויבי המדינה כמו שמטפלים במחבלים."

 

עבגד יבאור: "זה נחמד לשחק אותה אנרכיסטים ולחשוב שפה סוריה, אבל פה זה לא סוריה. אני לא רוצה מהפכה, כי מהפכה זה אומר לשבור את הכלים ולתת לקלפים להתערבב מחדש. להתערבב באמת, לא להתערבב מחדש איפהשהו בין האיחוד הלאומי לחד"ש. להתערבב מחדש באופן שבו לקום מחר עם תיאוקרטיה ימנית-דתית היא אפשרות סבירה יותר מאשר איזה סוציאליזם נורדי. להתערבב מחדש באופן שבו אנשים יוצאים לרחוב, בטחונם האישי ורכושם של האזרחים הוא הפקר. ואם אתם לא מתכוונים למהפכה כזו אז אל תשברו חלונות."

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בן הרצוג
דפני וידידה.
צילום: בן הרצוג
מומלצים