שתף קטע נבחר

בוטל ביקור בכיר הונגרי: "הזדהה עם אנטישמי"

יו"ר הפרלמנט לאסלו קובר אמור היה להגיע לכנסת לטקס לציון 100 שנים להולדת חסיד אומות העולם ראול ולנברג. אולם בעקבות השתתפותו בטקס לזכר סופר אנטישמי כתב לו ראובן ריבלין: "הצהרת על הזדהות עם משתף פעולה עם הנאצים"

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הודיע היום (א') על ביטול ביקור בישראל של מקבילו מבית הנבחרים בהונגריה, לאסלו קובר, בנימוק שהאחרון השתתף לאחרונה בטקס שקיימה ממשלת הונגריה לזכרו של סופר אנטישמי. הטקס נערך בסוף חודש מאי האחרון ברומניה ואת הממשלה ייצגו באירוע גם מזכיר המדינה לענייני תרבות ומנהיג מפלגת ימין קיצוני.

 

יו"ר הפרלמנט קובר אמור היה לבקר ביולי בכנסת ולהשתתף בטקס לציון מאה שנים להולדתו של חסיד אומות העולם, השבדי ראול ולנברג. אולם ריבלין החליט לבטל את ביקורו אחרי שנודע לו שקובר השתתף בטקס לזכר הסופר יוזף ניירו, שהיה חבר במפלגה האנטישמית ההונגרית (צלב החץ), ששיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"אנו המומים מהידיעות שלפיהן בחרת להשתתף באירוע לזכרו של הסופר יוזף ניירו", כתב ריבלין לקובר. "בכך הצהרת גלויות על הזדהותך עם אדם שמפלגתו, כחלק מהשלטון בהונגריה, שיתפה פעולה עם המרצחים הנאצים בביצוע תוכניתם להשמיד את העם היהודי".

 

בסוף מכתבו הודיע ריבלין ליו"ר הפרלמנט כי הוא אורח שאינו רצוי בטקס: "מי שמשתתף באירוע מעין זה אינו ראוי לקחת חלק באירוע שמטרתו להוקיר אדם כמו ראול ולנברג,

חסיד אומות עולם, סמל של הומניות, שהציל יהודים תוך סיכון חייו ושמהווה דוגמה נגד הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם, עמם בחרת להזדהות".

 

האירוע גרר בשבועות האחרונים גם ביקורת מחתן פרס נובל אלי ויזל, שהודיע כי יחזיר לממשלת הונגריה פרס שקיבל ממנה ב-2004. "נדהמתי והתמלאתי כעס כשלמדתי על השתתפותך", כתב אז ויזל לקובר. "אני דוחה בזאת את אות מסדר הצלב הגדול שהוענק לי על ידי הנשיא".

 

במהלך מלחמת העולם השנייה היה ולנברג אחראי להצלת עשרות אלפים מיהודי הונגריה, שם כיהן כדיפלומט מטעם שבדיה. הוא עשה זאת הן באמצעות קשרים עם אנשי האס-אס והן בפעולות אחרות כגון זיוף דרכונים שסייעו להימלטות והקמת בתי מחסה ליהודים.

 

בטקס שיתקיים באמצע יולי ישתתף גם יו"ר הפרלמנט בשבדיה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראול ולנברג
צילום: AP
ריבלין. "אינך ראוי לקחת חלק באירוע"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים