שתף קטע נבחר

שומעים שקוף: רמקולים בעיצוב לא שגרתי

בימים בהם אסתטיקה הופכת לגורם משפיע בבחירת רמקולים לבית, ה-FH009 של Ferguson Hill עושים את זה נכון. בחבילה יש גם מגבר, והכל במחיר שנשמע די שפוי. ואיך המערכת נשמעת?

רמקול מתיבת עץ מהווה את המראה הנפוץ ביותר. יש כאלה שיטענו שזהו החומר הטוב ביותר לבניית תיבת הרמקול, אבל יש בנמצא גם רמקולים העשויים אלומיניום ואף רמקולים עם תיבות מבוססת קארבון (כמו הגברת השמנה של מוראל). אם תמשיכו להתסכל סביב, תמצאו אפילו רמקולים ללא תיבה מקובלת כלל.

 

עוד ב-dtown:

 

היום נכיר רמקול בעל תיבה העשויה מחומר שעד היום הסיכוי לפגוש אותו בתחום האודיו היה קלוש ביותר. מהתמונות, אולי תטעו לחשוב כי מדובר בזוג רמקולים מזכוכית, מה שבעצם אינו נכון. הרמקולים הללו עשויים מחומרים אקרילים מיוחדים.

 

 

 (צילום: dtown) (צילום: dtown)
(צילום: dtown)

 

החברה 

פרגוסון היל הוקמה בשנת 2003 בבריטניה על ידי טימותי היל שעבד כמהנדס אווירונאוטיקה. מטרתו היתה לשלב איכות צליל גבוהה בשילוב עיצוב מיוחד ושונה. בשנת 2003 הציגה החברה את הרמקול המעוצב הראשון שלה, ה-groundbreaking FHOO1 או בעברית "פורץ הדרך FH001” שהיה הרמקול השופרי השקוף הראשון בעולם. הרמקול היה בנוי בתצורת 2Way בתליה על הקיר. היצרנית הזו, שקיימת שנים ספורות, הצליחה לייצר "באז" בעולם בזכות רמקול הדגל מתוצרתה, ה-FHOO1 Horn Speaker שעשוי גם הוא מחומר פלסטיק מיוחד שגודלו ניקבע על פי רוחב דלת ביתו של טימותי היל.

 

בשנת 2007, החלה היצרנית לשחרר לשוק דגמים מוקטנים של רמקול הדגל ובניהם גם רמקולים למחשב ורמקולים למערכות ביתיות בגודל בינוני וגדול יותר. כיום, מחזיקה היצרנית בחמישה דגמי רמקולים ובקרוב דגם נוסף, שיהווה חוצץ בין הדגמים הקטנים והבינוניים לבין רמקול הדגל הענק. יחד עם זאת, הצהירה היצרנית כי בקרוב תשוחרר לשוק גם גרסת קולנוע ביתי לדגמיה.

 

היום נדליק אור על דגם מסדרת "הביניים" לבית, ה-FH009, מערכת הרמקולים מוגדרת על ידי החברה כמתאימה עבור שימושי קולנוע ביתי ו- High Fidelity sound system.

 

בארגזים

הרמקולים כוללים יחידה מרכזית הכוללת מגבר בעל 4 יחידות הגברה עצמאיות של 32 וואט כל אחת. בצידי התיבה, ניתן לראות שתי יחידות בקוטר 5 ורבע אינטש. מאחור ניתן לראות יציאת סאב סטריאו פסיבית, שתי כניסות RCA, כניסת USB וכניסת 3.5 מ"מ למכשירים ניידים. בקדמת היחידה צג LCD המספר על הכניסה הנבחרת, על עוצמת הווליום ומראה גם את עוצמת הבס והגבוהים אותם ניתן לכוון. בנוסף ליחידה הזו, שני רמקולים שופרים בינוניים בגודלם, שבכל אחד יחידה אחת של 3 אינטש, הניתנים לתליה או להעמדה על עמוד תואם (מגיע בחבילה). תקבלו גם כפפות כותנה כך שלפחות בהתחלה לא תלכלכו את יחידת השופר השקופה והיפה בסימני אצבעות.

 

 (צילום: dtown) (צילום: dtown)
(צילום: dtown)

  

מבחן האזנה 

ManOWar בשיר Warriors Of The World הינו קטע לא קל לשחזור, במיוחד לא לרמקולים בעלי יחידות קטנות. אך התאמה נכונה של הרכיבים מביאה תוצאה שונה לחלוטין מהמראה שלהם. הרמקולים הללו אומנם לא "מפציצים" את החלל אך מספקים עוצמה משביעת רצון בהחלט. הם דינמיים מאוד, מאוזנים ביותר, יחידת הסנטר מסדרת לנו פוקוס מדהים בעוד זוג הרמקולים הצידיים מוסיפים במה גדולה ועמוקה מאוד. הבס קצת לוקה בחסר אך זו אינה בעיה שיחידת סאב איכותית לא תצליח לפתור. חיבור של אחד כזה, שבוצע אצלי, (פשוט מאוד, מחברת מדבקה), פתר את הבעיה בעניין הנמוכים אך סאב איכותי כזה גם יביא לנו מוסיקה אמיתית למטה. קולו של הסולן בוקע יותר מיחידת הסנטר במרכז כאשר מורגש כי שני ההורנים בצדדים אחראים על שאר הכלים למרות שבפועל הרוב מגיע מהסנטר. כלומר, חלוקת התדרים בשילוב מיקום נכון נותנת תחושה של במה ענקית עם פוקוס מדהים.

 

Britten - Young Persons Guide to the Orchestra הוא אתגר קשה מאוד: העברה של תזמורת סימפונית גדולה מקשה על רבים וטובים מבין הרמקולים, במיוחד סטים קטנים כמו זה. מצאתי שהוא אינו מצליח להעביר תזמורת סימפונית גדולה באופן משכנע מספיק. הוא יכול בהחלט לשכנע אוזן לא מיומנת אבל אני, אולי אפילו לצערי, נעשיתי מפונק בעניין. למרות זאת, בכלים בודדים, כמו חליל פיקולו שנשמע מעולה, חד ומדויק, כינורות וויולות המשוחזרים בהפרדה מעולה, יש איזון טונאלי מרשים וכלי נשיפה מהגזרה הגבוהה (קרן יער, חצוצרה) נשמעים מצוין. חסרונות הרמקולים התגלו בשחזור טרומבונים, כלי קשת עבי צליל כמו צ'לו או קונטרבס הרגישו כי חסרה להם עוד אוקטבה למטה, אם היא היתה קיימת אז היתה נקטעת בבור שבין המיד הנמוך לבס, כלומר, שיחזור כלים אקוסטים בספקטרום המיד הנמוך והבס לא בוצע באופן משכנע. מאידך, חובבי הז'אנר הזה לא בטוח כי מלכתחילה ירצו לחיות עם רמקול "לא שמרני" והייטקי שכזה. לטעמי הוא עושה דברים אחרים טוב יותר ממה שהוא מבצע בגזרת המוסיקה הקלאסית.

 

בגזרת הג'אז אני בוחר באומן הדגול - Ben Webster בתקליט Stormy Weather. איזה כיף לשמוע סקסופון דרך רמקול שופרי, ישנה תחושה כאילו הוא נועד לזה. אז כן, כנראה שכבר הבנתם שהסקסופון נשמע מעולה. היחידה הפיצית הזו היא לא רק מעבירה סקסופון במרקם המתאים לו טונאלית אם כי גם המהירות שהיא מייצרת הינה מרשימה ביותר. כל תנודת אוויר מהסקסופון בוקעת החוצה למאזין. הפסנתר, שממנו חששתי גם כן נשמע לא רע בכלל. אפילו מפתיע, הוא בוקע מצד הבמה והיא גדולה מאוד ועמוקה במיוחד, עם גוף ודינמיות משביעי רצון. מצאתי גם שאין לו בעיה לנגן את היצירה הזו בקול רם, אפילו מאוד. משום מה, את התקליט הזה אני נהנה לשמוע בעוצמה לא ממש סימפטית. אין לי מושג מדוע, אבל ככה יוצא והמערכת הזו מרגישה די מבסוטה מהעניין.

 

יסמין לוי, הזמרת הישראלית, מצטרפת בשיר No Tengo Lugar בגרסא האקוסטית. התוצר מפתיע: למרות שיחידת ההורן אינה משדרת את המיד הנמוך זה בהחלט מרגיש כאילו הוא בוקע רק משם. יחידת הסנטר כמו מסדרת את הפוקוס והבמה לעומקה בעוד ההורנים מסדרים לה רוחב וסדר. קולה של יסמין לוי נשמע נהדר בעוצמה ראויה אך בעוצמות גבוהות מאוד הוא לוקה בחוסר דינמיות קל. למען האמת, לא חשתי צורך להגיע לעוצמות הללו משום שהיתרונות של ההורן מביאים ל-"זריקה" של הצליל קדימה באופן שאינו מצריך עוצמות גבוהות בכדי להשמע חזק לאוזן, דהיינו, הוא מאוד "יעיל אקוסטית". יחד עם זאת, שאר הכלים שמצטרפים לקולה נשמעים מעולה. כלי המיתר מספרים לנו על יחידה מהירה ומדויקת להפליא, כאשר המיד הבוקע מהסנטר דינמי מאוד, חזק והרזולוציה טובה.

 

 

 (צילום: dtown) (צילום: dtown)
(צילום: dtown)

סיכום

ברוב המקרים אני מביט בסוג של בוז במערכות מעוצבות ו"הייטקיות" כמו אלה. בעבר שמעתי את המערכת השקופה של HK למחשב ולמרות התפעלותו של המוכר הנחמד מהצליל המנופח והלא מאוזן בעליל בחרתי באלטק הזולה ממנה משמעותית. מאז, משום מה, יש לי סוג של רתיעה מיצורים יפים ושקופים. הפעם, לראשונה בחיי, אני יכול להסיק מסקנות חיוביות מהאזנה למערכת מהזן השקוף.

 

זו מערכת לייף סטייל קצת מעוצבת ומיוחדת מידי לטעמי השמרני. אשתי, לעומתי טענה שהיא מוכנה להתחתן עם הרמקולים הללו. אני פחות. מעדיף עץ מסורתי. אבל מה לעשות שבמחיר הזה מדובר בסט שגם ינעים את האוזן, גם יסגור לי את הפינה של התאמות מבלבלות בזכות סגנון ה"מערכת הסגורה", וגם יסדר אישה רגועה ומחייכת בבית. אני חושב שמדובר בסט שמשחזר היטב את המוסיקה ביחס למחירו, עם חסרונות במוסיקה קלאסית תובענית או רוק כבד ואכזרי. יש מגוון מוצרים שמנגנים כך בשוק האודיו אך רק מעטים מהם נראים כך: יפים, מיוחדים, מעוצבים ובנויים היטב.

 

מחיר: 5,800 שקל

אחריות ושירות: מ. דגן

 

לסקירה המלאה

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: dtown
מקפידים על שקיפות. הרמקולים של Ferguson Hill
צילום: dtown
מומלצים