שתף קטע נבחר

גיוס החרדים: ש"ס דורשת להקים ועדה אחרת

אף שהמהלך של פירוק ועדת פלסנר מתואם כנראה בין נתניהו לש"ס, מביעים בש"ס צער ומאשימים שהוועדה רצתה לתת "אתנן פוליטי". שלי יחימוביץ': "נתניהו יכול להיות רגוע. גם אם קדימה תושפל, היא לא תעזוב"

גורמים בכירים במערכת הפוליטית קובעים כי המהלך לפירוק ועדת פלסנר מתואם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ש"ס. נתניהו ויו"ר ש"ס אלי ישי אף שוחחו בנושא לפני שנתניהו פרסם את ההודעה. כלפי חוץ, הביעו בש"ס צער על פירוק הוועדה, שהייתה אמורה לגבש פתרון לשוויון בנטל: "צר לנו שבמקום להגיע לעמק השווה בחר ראש הממשלה להציב אולטימטום שיוביל לקרע בעם". הם אומרים כי מפאת חשיבות הנושא, "מתחייבת הקמת ועדה רצינית ועניינית שתקיים את דיוניה ללא פניות".

 

ועדת פלסנר פורקה - דיווחים קודמים ב-ynet:

ממשלה במשבר: נתניהו פירק את ועדת פלסנר 

מטה המאבק: "נתניהו ומופז בחרו בחרדים"

 

עוד אומרים בש"ס כי "התפרקותה לרסיסים של ועדת פלסנר היא הוכחה נוספת לכך שהקמתה של הוועדה במתכונתה הנוכחית הייתה משגה". הם תוקפים את חברי הוועדה שרצו בפתרון יחיד של "נתינת אתנן פוליטי, ועדה שלא השכילה להבין את משמעות ומורכבות הנושא עליו קמה, וסימנה את מטרותיה עוד טרם הדיונים".

 

גורמים בש"ס הודו כי ההודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה בנוגע לפירוק הוועדה תואמה עם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי. כמו כן סיפרו בכירים במפלגה כי גם ה"נזיפה" של נתניהו כלפי החרדים, והתגובה של החרדים - תואמה מראש.

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

  

מנגד, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "ראש הממשלה הפקיר את הציבור החרדי שהיה שותף לו במשך שנים, בגלל פופוליזם זול של מפלגות שפועלות ממניעים פוליטיים". לדברי גפני, "אין תלמיד ישיבה אחד אשר תורתו אומנותו שיתגייס כתוצאה מההחלטה הזאת. נתניהו צריך לגלות אחריות ומנהיגות ולא להפקיר את הציבור לכאוס ואנרכיה".

 

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן אמר: "פירוק הוועדה מוכיח את מה שהיה ברור מראש, שכוונת ח"כ פלסנר הייתה מלכתחילה נגד הציבור החרדי ומתוך רצון פוליטי להשיג תיקים שיתפנו לקדימה, כתוצאה מפרישה אפשרית של יהדות התורה וש"ס. אני קורא לראש הממשלה לגלות אחריות ולעמוד במחויבותו להסכם הקואליציוני לשמירת מעמד בני הישיבות ולא להיגרר אחר יוזמות פוליטיות שאינן מעשיות".

 

המהלך תואם בין ש"ס לנתניהו? השר ישי וח"כ פלסנר (ארכיון) (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המהלך תואם בין ש"ס לנתניהו? השר ישי וח"כ פלסנר (ארכיון)(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ב"וועדה הציבורית", שארגנה בשבוע שעבר עצרת חרדים גדולה בירושלים, הביעו סיפוק מפירוק ועדת פלסנר. "אנו שמחים שגם ראש הממשלה הבין שאי אפשר לתת להכרעות הרגישות ביותר להמשך קיומו של עם ישראל, להתנהל על-ידי חבורת פורקי עול", נמסר מהתנועה החרדית. "אנו מקווים, כי הקב"ה יערה רוח טהרה על ראש הממשלה שיפטור את כלל הציבור החרדי ולומדי התורה מנטל השירות הצבאי שנאסר בכל תוקף על-ידי מצוקי ערך עיני העדה שליט"א וזצוק"ל, אשר רבים חללים הפילה בעוונותינו הרבים".

 

"גיוס חובה - שריד לימי הצארים הרוסים" 

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ הרב ישראל אייכלר הציע בעקבות הודעת נתניהו להעלות את חוק ביטול גיוס החובה ותשלום שכר לחיילי "הצבא המקצועי" של מתנדבים. לדברי אייכלר, "גיוס חיילי כפייה ועובדי כפייה ערבים וחרדים יגרום רק להעמקת האיבה נגד המדינה העוינת אותם. גיוס החובה הוא שריד לימי הצארים הרוסים והוא שולל זכויות אדם לחירות ושוויון. גדולי ישראל רואים בהכנסת חיילים חרדים למחנות יחד עם בנות כגזירת שמד שיהודים חרדים ימסרו את נפשם עליה".

 

יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה: "המהומה והסכסוכים סביב ועדת פלסנר קובעים שיא חדש של נלעגות וחוסר תכלית. ראש הממשלה מאבד שליטה בשותפות הקואליציוניות, אולם הוא יכול להיות רגוע. גם אם קדימה תושפל לשפל המדרגה היא לא תוותר על השותפות הקואליציונית שמאפשרת לה הישרדות בלבד. מלכתחילה היה ברור כי מדובר בוועדת סרק אשר נועדה להציל את כבודם של השותפים הקואליציוניים ולעסוק בעיקר ביחסי ציבור ובתעמולה ואין בכוחה לייצר החלטה אחראית ורצינית לחלוקה הוגנת ונכונה של הנטל".

 

"נתניהו לא התכוון לפתור את הסוגיה"

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד אמר כי "פירוק ועדת פלסנר על-ידי ראש הממשלה, טרם הגישה את מסקנותיה, מראה בבירור כי נתניהו לא התכוון מלכתחילה לפתור את הסוגיה הבוערת של השוויון בנטל, אלא דאג למשוך זמן ולמרוח את הציבור באמתלות ובדחיות כאלה ואחרות".

 

לפיד טוען כי נתניהו "ממשיך בהונאת הציבור - הוא שוב בוחר בשותפיו הטבעיים על פני הרוב בישראל, שמתגייס לצבא ולמילואים, משלם מסים ואינו גומר את החודש. הפתרון היחיד לשוויון בנטל הוא שירות שווה לכולם על כל השלכותיו, כולל הקמת מערך אמיתי של שירות אזרחי, ומתן תגמול ללוחמים".

  

ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר כי "מתברר שהגודל לא קובע. עצוב שהקואליציה הגדולה בתולדות ישראל לא מצליחה להגיע להחלטה בנושא כל כך חשוב לחברה הישראלית. אני מקווה שפירוק הוועדה הוא לא צעד בדרך למסמוס ההסדר החדש שכל כך נחוץ בכל הנוגע לחלוקה שווה יותר של שוויון בנטל. נתניהו הולך על חבל דק משום שהציבור התורם במדינת ישראל לא יהיה מוכן לשאת על גבו הרצוץ הסדר נוסף שייתן לגיטימציה להשתמטות המונית".

 

יושבת ראש מרצ זהבה גלאון אמרה כי "מופז יכול לפרוש מהקואליציה אבל לא בטוח שנסכים לקבל אותו ואת קדימה בחזרה לאופוזיציה. קדימה איבדה מזמן את זכות הקיום שלה כשזחלה לממשלת נתניהו בתירוץ של ניסוח חוק טל חלופי, ועכשיו התברר שהמהלך הציני שדחה את הבחירות וגרם לנזק אדיר לאמון הציבור בפוליטיקה, גם ריסק את ההזדמנות להשיג הסכמה לאומית על השתתפות בשירות ממלכתי שוויוני". 

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי, מורן אזולאי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוחח עם נתניהו. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
שיא נלעג חדש. שלי יחימוביץ'
צילום: אלכס קולומויסקי
הונאת הציבור. יאיר לפיד
צילום: בועז פיילר
מומלצים