שתף קטע נבחר

קדימה: נתניהו הבטיח לחכות, ורץ לפרסם הודעה

לפי בכירים בקדימה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לשאול מופז לחכות עד הערב עם ההודעה על פירוק ועדת פלסנר. בעוד מופז מדבר בסיעה על הוועדה, נחתה עליו ההשפלה עם פרסום ההודעה הפומבית: "נתניהו שיקר", אומרים בקדימה. בלשכת נתניהו מכחישים

תיאום הדוק עם החרדים וסטירה פומבית לקדימה: בחלוף שעות מאז הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על פירוק ועדת פלסנר, שהייתה אמורה לגבש פתרון לשוויון בנטל הגיוס, מסתמן הסיפור כזובור פומבי של ראש הממשלה לשותפו הטרי לממשלת האחדות שהוקמה רק לפני 55 ימים. בכירים בקדימה מספרים כי נתניהו התקשר לשר שאול מופז דקות אחדות לפני כינוס ישיבת הסיעה ובפיו הבשורה. בשיחה, כך לפי אותם בכירים, הסכים נתניהו לחכות עד הערב. 10 דקות אחרי, בעוד מופז מדבר בשבחי הוועדה, פרסם נתניהו את ההודעה, שהייתה מתואמת עם ש"ס. נתניהו שוחח עם השר אלי ישי ואפילו הודעת ש"ס, שבה "הביעה צער", תואמה עם נתניהו.

 

ועדת פלסנר פורקה - דיווחים קודמים ב-ynet:

מטה המאבק: שאול מופז, תתפטר

מופז מאיים על נתניהו: או מסקנות או שנפרוש

ממשלה במשבר: נתניהו פירק את ועדת פלסנר

 

"נתניהו שיקר", אמרו אותם גורמים. "במהלך שיחה עם מופז דקות ספורות לפני ישיבת הסיעה הודיע לו שהוא מתכוון לפרק את הוועדה. מופז הבהיר כי בשום אופן לא ייתן ידו לפירוק ונתניהו הסכים להמתין עד הערב. עשר דקות אחרי, ובעוד מופז נמצא בישיבת הסיעה, יצאה הודעתו על פירוק הוועדה". מקורבי ראש הממשלה דחו את הטענות. בלשכתו אמרו כי "נתניהו הבהיר למופז שבע פעמים בשיחה שהוועדה סיימה את דרכה". מקור נוסף אמר: "לא היה ולא נברא. הוא הבהיר לו שזה נגמר".  

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

בקדימה רותחים על ההתנהלות הזו. מופז עצמו מאיים לפרוש מהממשלה אם נתניהו לא יאמץ את מסקנות הוועדה. יו"ר הוועדה שישבה על המדוכה, ח"כ יוחנן פלסנר, הבטיח לפרסם את המסקנות מחרתיים. בה בעת, בכירים בליכוד אומרים שלא תוקם ועדה נוספת לגבי חוק הגיוס. "מספיק עם הוועדות, ברור לצדדים וגם לחרדים מה צריך לעשות ולאילו מסקנות צריך להגיע. אין צורך בוועדה נוספת. האלטרנטיבה היא חוק גיוס לכולם ב-1 באוגוסט, אם לא יימצא פתרון".

 

במהלך ישיבת סיעת קדימה בצהריים הצהיר מופז: "רבותיי, אנחנו עומדים לחולל כאן שינוי שבעיניי הוא שינוי היסטורי. לקחנו על עצמנו את המשימה הזו, המבחן הזה הוא מבחן לכולם, אבל בעיקר למי שהתחייבו ואנחנו התחייבנו להוביל את השינוי. אם לא עמדנו במבחן הראשון שלשמו הצטרפנו לקואליציה, במבחן הראשון שהוא בעיניי מבחן היסטורי - המבחנים האחרים מתייתרים".

 

"בוא ניקח את המושכות" 

לאחר מכן שוחח נתניהו עם מופז ואמר לו: "בוא ניקח יחד את המושכות בידיים ונביא לפתרון". ראש הממשלה הגדיר את פעולותיו העתידיות בנושא והצהיר כי אם עד לאחד באוגוסט לא יימצא רוב מוסכם, "חוק טל יתבטל וייכנס לתוקף חוק שירות ביטחון שחל על כלל אזרחי ישראל".

 

ראש הממשלה הבהיר כי יזמין את ראשי מפלגות הקואליציה "כדי לנסות לגבש הצעה שתזכה לרוב בכנסת. אני מעדיף פתרון מוסכם ומדורג אבל אם לא לזה נגיע, צה"ל יגייס לפי צרכיו, ואני מאמין שהוא יעשה זאת תוך כדי התחשבות בציבורים השונים כדי למנוע קרע בעם. כיוון שחוק שירות ביטחון אינו נותן מענה להצטרפות הציבור הערבי והחרדי לשירות אזרחי, נפעל במקביל להסדיר נושא זה".

 

בדיון בלשכתו סיכם נתניהו: "לצערי, ועדת פלסנר לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם עקב פרישת חברים בה והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת. הוועדה התפרקה. אני מודה לחמשת נציגי הציבור על עבודתם המאומצת".

 

בעקבות ההתפתחויות הללו אמר מופז בשיחות סגורות: "אם ירצו להתקדם על פי המתווה של מסקנות הוועדה - יש על מה לדבר. אם לא, אנחנו במשבר. העקרונות של השירות לכול והאחריות האישית שזה סנקציות - אין שום שאלה או ויכוח לגביהם. אנחנו דורשים אותם. נתניהו מנסה לפתוח את כל מה שהוועדה הצליחה להסכים עליו. לא מתקבל על הדעת שנמחק את עבודת הוועדה. הבנתי לפני כמה ימים שמנסים לכרסם במעמד הוועדה. מה שהיה כאן היה לא תקין, ולא מתקבל על הדעת. אם לא נתקן זאת, נהיה במשבר עמוק. מבחינתי יש עכשיו משבר, ואם הוא לא יתוקן, יהיה משבר עוד יותר חריף".

 

שר הביטחון אהוד ברק אמר שהוא רואה חשיבות רבה בהשלמת חקיקת החוק שיסדיר את השוויון בנטל עד סוף יולי, כפי שהורה בג"ץ. ברק ציין שהוא מצר על המשבר שאליו נקלעה המערכת הפוליטית בטיפול בוועדת פלסנר ובדו"ח שהיא אמורה להגיש. "יש למצוא דרך לגשר על פערים ולמצוא דרך שתקיים את הסוגיה הציבורית המוצדקת ואת הנחיית בג"ץ להגיע ליותר שוויון בנטל, תוך מיצוי האפשרות להגיע לכך בהידברות". ברק קרא לכל הגורמים "להשאיר את צה"ל מחוץ לוויכוח הפוליטי ולהגיע להכרעות אחראיות בדרג המדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז בימים יפים יותר
צילום: גיל יוחנן
הכול תואם עם אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים