שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

הסטודנטים הולכים למחאה: ביבי ויתר על החיילים

יממה לאחר פירוק ועדת פלסנר, הצטרפה התאחדות הסטודנטים למאבק "הפראיירים" למען שוויון בנטל. שמולי: "עידן הקומבינה נגמר, הסטודנטים יובילו שינוי". נציגי מאהל המחאה: "כבר קשה להסביר למה לא לשרוף צווי מילואים". נמשך הנתק בין מופז לנתניהו

הסטודנטים לא מתכוונים לשבת בצד. יממה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פירק את ועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל, החליטה התאחדות הסטודנטים להצטרף למאבק "הפראיירים" - ולצעוק במחאה על היעדר פתרון בסוגיה. "ישראל מתחלקת לישראל שמקומבנת וישראל שנאנקת", אמר אחר הצהריים (יום ג') יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי במסיבת עיתונאים במאהל המחאה בתל-אביב. "אסור בשום אופן שהאהבה שלנו וההקרבה למדינה תשמש הצדקה לאפליה שלנו".

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

ח"כים בקדימה מורדים: נתניהו רמס כבוד המפלגה

קדימה: נתניהו הבטיח לחכות, ורץ לפרסם הודעה 

מופז הושפל ומחזיר: אין טעם לפגישה עם נתניהו

מטה המאבק: שאול מופז, תתפטר

 

שמולי ציין כי להערכתו, "תוכלו לראות גם את הסטודנטים יוצאים לרחוב, אם הממשלה תמשיך לא לקיים את ההתחייבות כלפי הציבור פעם אחר פעם, הן בתחום החברתי-כלכלי והן בתחום השוויון בנטל. חלק מהתפקיד שלנו זה לצאת לרחוב ולפעול לשנות, ואנחנו חלק מהמאבק לשוויון לנטל כבר שנתיים".

 

לפני כן, בתום ישיבת חירום שכינסו הסטודנטים תקף שמולי את ראש הממשלה ואמר: "בפיזורו את ועדת פלסנר, נתניהו בחר לוותר על החיילים, הצעירים, הסטודנטים, העולים, אנשי הפריפריה, משלמי המסים והמילואימניקים. עידן הקומבינה נגמר. הסטודנטים יצטרפו למחאה ויובילו את השינוי".

 

מסיבת העיתונאים ב"מאהל הפראיירים". "מורחים אותנו כל יום"  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מסיבת העיתונאים ב"מאהל הפראיירים". "מורחים אותנו כל יום" (צילום: ירון ברנר)

 

"עובדים עלינו, מורחים אותנו כל יום", אמר במסיבת העיתונאים בועז נול, ממובילי מחאת "הפראיירים". "הכול הופך לפוליטיקה, קומבינה וספין על ספין ואותנו שוכחים, את הרוב הברור שמשרת ונותן. הקואליציה הכי גדולה במדינת ישראל, מה יוצא? שראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק, מופז וליברמן ביחד לא שווים שום דבר מול אלי ישי אחד. לזה לא ניתן לקרות. התקווה היא מה שקורה פה, התקווה היא אנחנו. למדנו שלחץ ציבורי עובד. ראיתי ראש ממשלה שמסתכל מה כותבים עליו בפייסבוק, ואם הרוב יקום ויגיד מה עובר עליו - זה יעבוד".

 

"מאסנו בהבטחות שמוכרות אותנו בנזיד עדשים. אנחנו עדיין לא מעודדים אנשים לשרוף את צווי המילואים שלהם, זה אינו המעשה הנכון, אולם מאז אמש קשה לנו יותר להסביר להם מדוע", ציינה זוהרה ברגר צור, מהפורום לשוויון בנטל. "ממשיכים למכור אותנו למען ציבור שלא עושה שום דבר ולמען קומבינות פוליטיות. לכן אנו מעבירים מסר לראש הממשלה ולשאול מופז – תעמדו בהבטחות שלכם או ששניכם תלכו הביתה. אנחנו כאן ברחוב ואנחנו כאן כדי להישאר".  

 

עידן מילר, מראשי המחנה המשותף, הקריא חלק ממכתב שכתב לו הרמטכ"ל בני גנץ בתשובה לשאילתה בה דרש לדעת "האם הצבא מעוניין בשוויון בנטל ובגיוסם של חרדים?". לפי מילר, הרמטכ"ל ענה בתגובתו כי נוכח האיומים על מדינת ישראל, "סוגיית השוויון והנשיאה בנטל הופכת למשמעותית מאי פעם. צה"ל מעוניין בהרחבת מקורות הגיוס בכלל ובגיוס האוכלוסייה החרדית בפרט. הוא עושה כל שביכולתו למיצוי פוטנציאל כוח האדם המיועד לשירותי הביטחון והעומד לרשותו".

 

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

גם באגודות במוסדות האקדמיים נשמעו קולות דומים. אורי רשטיק, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב אמר כי "הציבור בישראל לא מעוניין בעוד כמה מאות חרדים שיתגייסו אלא בשוויון שיכול להגיע רק מתוכנית רחבה וכוללת שבסופו של דבר גם תוריד את החסמים לשוק העבודה שמוטלים כיום על המגזר החרדי".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה למנהל, גיא שריקי, הוסיף כי "פירוק הוועדה לגיוס חרדים משול לתקיעת אצבע בעיני הנהגת הסטודנטים ואינו יכול לעבור בשקט. נצא לרחוב ונפעל במספר חזיתות כדי להודיע לכלל נבחרי הציבור כי הפעם נושא החלוקה בנטל לא ייפול בין הכיסאות. אנו דורשים את יישום החלטות הוועדה כפי שראוי וסביר שיקרה במדינה דמוקרטית". 

 

מופז נגד רמון, ולהיפך

על רקע סערת הגיוס, בזירה הפוליטית נמשכת המהומה. הנתק בין הלשכות של המשנה לראש הממשלה ויו"ר קדימה שאול מופז ובין זו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נמשך ונראה כי מדובר בנתק מוחלט.

 

בתוך כך, מחריפות ההתגוששויות בין מקורביו של מופז, לבין יו"ר מועצת קדימה לשעבר חיים רמון, שהודיע הבוקר כי בכוונתו להקים מפלגה חדשה. מקורבי מופז האשימו את

 רמון ואת מורדי הסיעה ב"תזמון המהלך שפורסם הבוקר, כדי להחליש את קדימה".

 

הגורמים המקורבים ליו"ר המפלגה אמרו עוד כי "המהלך של רמון היה מתוזמן עם לשכת נתניהו, וכך גם ההודעות של אותם אנשים בקדימה שפוגעים במפלגה וחותרים תחתיה. התזמון מוזר. למה הוא בחר לומר את הדברים היום, ואת מי זה משרת?".

 

רמון הדף את הטענות כלפיו ואמר בתגובה כי "הטענה הזו היא בערך כמו הטענה שנתניהו טרפד את הביקור של מופז אצל אבו מאזן. הלוואי והכישורים הפוליטיים של מופז ואנשיו היו פוריים כמו הדמיון שלהם".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו בועז פיילר, תומר ולמר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמולי במאהל. "חלק מהמאבק"
צילום: ירון ברנר
נתניהו. "כולם לא שווים כלום מול אלי ישי אחד"
צילום: רויטרס
מומלצים