שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

נתניהו לוחץ על קדימה: אל תפרסמו דו"ח פלסנר

שליחו של ראש הממשלה לענייני משברים קואליציוניים, נתן אשל, מנסה לשכנע את מופז ואנשיו: נקבל את רוב המסקנות בעניין הגיוס, אל תעלו על עץ גבוה מדי ואל תאפשרו עתירות לבג"ץ. בקדימה מתעקשים: נפרסם הדו"ח ב-10:00 בבוקר, אם לא ייושם - סביר שנפרוש מהממשלה

לחץ של הרגע האחרון מכיוון ראש הממשלה, למנוע מהלך שיוכל להוביל לשיפור השוויון בנטל הגיוס. יד ימינו של בנימין נתניהו, מי שהיה ראש הסגל בלשכתו, נתן אשל, מגביר הערב (יום ג') הילוך במאמצים מול קדימה, כדי למנוע או לעכב את פרסום מסקנות הוועדה שבראשה עומד ח"כ יוחנן פלסנר. בקדימה טוענים כי לא ייכנעו ללחצים ויפרסמו בכל מקרה את ההמלצות כמתוכנן מחר ב-10:00.

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

פרסום ראשון: יחימוביץ' מציעה לפזר את הכנסת

הסטודנטים הולכים למחאה: ביבי ויתר על החיילים

המצילים: נתן אשל וברק מתווכים בין נתניהו למופז

החרדים שמחים לאיד: "מופז הפך לבדיחה"

 

אשל שוחח במהלך היום עם בכירים בקדימה וביקש מהם לפעול למניעת פרסום דו"ח פלסנר, שאמור לכלול מתווה לחוק חדש במקום חוק טל, שבג"ץ קבע שתוקפו יפוג באחד באוגוסט. המסקנות צפויות לכלול צעדים שהחרדים לא יסכימו להתפשר עליהם, כמו סנקציות אישיות על סרבני גיוס.

 

לדברי חבר כנסת מקדימה שמעורב במגעים, אשל הביע נכונות לקבל את עיקרי המסקנות - עדיין לא ברור אילו בדיוק - וכן הביע חשש כי פרסום הדו"ח יהווה בסיס לעתירות לבג"ץ וימנע השגת פשרה ומסקנות מרוככות יותר. נימוקיו של שליח ראש הממשלה כוללים דאגה מכך ש"מופז יעלה על עץ גבוה מדי". בסביבתו של נתניהו טענו הערב כי ראש הממשלה לא ביקש "לא לפרסם את הדו"ח", אך סירבו להתייחס לתוכן השיחות שנערכות עם אנשי קדימה.

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

עיקר הקרע בין מופז לנתניהו נפער אתמול, עם הודעת נתניהו על פיזור ועדת פלסנר, דקות אחרי דברים שנשא יו"ר קדימה בפני סיעתו בנושא. מתווך נוסף מלבד אשל הוא שר הביטחון אהוד ברק, ששב היום מארה"ב ושוחח בין היתר עם מופז, נתניהו ופלסנר.

 

מופז אמור לזמן ישיבת סיעה מיוחדת שלא תוכננה, מיד לאחר הצגת מסקנותיו של פלסנר. הוא צפוי לערוך יחד עם הח"כים הערכת מצב ושם ככל הנראה גם ינקוב במועד שבו אם לא תושג פרצת דרך, תפרוש קדימה מהקואליציה.

 

"זה יכול להיות עניין של שעות, או עניין של יום", אומרים בקדימה על טווח הזמן לפרישה מהקואליציה.

 "אם לא יהיה מסר ברור שהמסקנות של הוועדה מיושמות, נפרוש במקום". בכירים בסיעה אמרו כי כמו שהדברים נראים כרגע, הסיכויים לחזרה לאופוזיציה גדולים מאוד.

 

בינתיים באופוזיציה כבר מתכננים את הקדמת הבחירות. ב-ynet פורסם הערב לראשונה כי יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' תניח שוב את הצעת החוק לפיזור הכנסת והליכה לבחירות, ותנסה בימים הקרובים לגבש לה רוב. בפעם הקודמת שיחימוביץ' עשתה זאת, הדבר הוביל לתזזית במערכת הפוליטית - עד שרגע לפני האישור הסופי של החוק, טרפו מופז ונתניהו את הקלפים וסיכמו על ממשלת אחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז
צילום: AFP
צילום: אוהד צויגנברג
נתן אשל. השליח המיוחד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים