שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

דו"ח קדימה יוגש: קנס למשתמטים, או שנפרוש

נתניהו לקח מפלסנר את חברי הוועדה שכבר כתבו את עיקרי חוק הגיוס החדש. בהמלצות שיוצגו הבוקר: מכסת פטורים קבועה וסנקציות אישיות - הסדין האדום של החרדים. בקדימה אומרים: רה"מ חייב לקבל את העקרונות, אבל יש מרחב תמרון לפשרה. נתניהו ומופז ייפגשו?

דו"ח מסקנות ועדת פלסנר, שהוקמה תוך הבטחה גדולה להביא לפתרון לשוויון בנטל השירות, יוצג היום (ד') בלבה של סערה פוליטית ואיום על שלמות הקואליציה. המסמך שאמור להיות חלופה לחוק טל שנפסל בבג"ץ, בן כמאה עמודים, יהפוך למעשה להצעה של קדימה בלבד במקום של הקואליציה ואנשי מקצוע ונציגי ציבור שהיו חברים בוועדה. "אסרו עליהם לשתף פעולה", אומרים בוועדה, בעוד בקדימה ממשיכים להתנות את ההישארות בממשלה בקבלת עיקרי מסקנותיה.

 

סערת פלסנר - דיווחים אחרונים ב-ynet:

נתניהו לוחץ על קדימה: אל תפרסמו דו"ח פלסנר

המצילים: נתן אשל וברק מתווכים בין נתניהו למופז

החרדים שמחים לאיד: "מופז הפך לבדיחה"

ח"כים בקדימה מורדים: נתניהו רמס כבוד המפלגה

 

בקדימה מתעקשים על יישום "עקרונות" המסמך, שפרטים ממנו הגיעו לידי ynet, כתנאי להישארות בממשלה, אך מודים ש"יש בדו"ח מרחב תמרון שיאפשר להגיע לפשרה ולחוק ראוי". ב-10:00 יוצגו המסקנות, לאחר מכן תכונס סיעת קדימה, ובהמשך היום יוודע אם ראש הממשלה ויו"ר קדימה שאול מופז יוכלו לשוב למגעים על פתרון שיתקבל גם על ידי החרדים, כפי שמעוניין נתניהו.

 

בין השניים שרר נתק מאז "ההשפלה" שלשום, עם ההודעה על פירוק הוועדה בלי תיאום, ובין המתווכים לפשרה שר הביטחון אהוד ברק וראש הסגל לשעבר בלשכת ראש הממשלה נתן אשל.

 

 

העקרונות שמגדירים בקדימה:

סנקציות אישיות (על חרדים שישתמטו מגיוס)

סנקציות מוסדיות (על ישיבות שתלמידיהן ישתמטו)

יעדי גיוס עולים.

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה ציינו כי "נתניהו יוכל לומר כן לשלושת העקרונות האלה. הוא תומך בהם, והוא הבהיר זאת גם לחרדים בעבר. עם זאת, הוא לא יוכל לתמוך בסנקציות אישיות בגובה של עשרות אלפי שקלים. זו הצעה בעייתית, שלא לומר הזויה, שכן כולם יודעים שאין לאברכים את הסכומים האלה".

 

גיוס רק בגיל 23, מכסה של 1,500 "עילויים" לפטור

הדו"ח עוסק בשורה רחבה של עקרונות השירות לכול וכולל לוחות זמנים אופרטיביים לשירות אזרחי כולל - גם לאזרחים הערבים. בין המרכיבים הבולטים בהמלצות:

הוועדה תאפשר דחיית גיוס לחרדים עד גיל 22 (במקום גיל 28 הקבוע כיום בחוק טל). בגיל 22 יצטרכו החרדים לבחור במסלול השירות - צה"ל או שירות לאומי-אזרחי. בגיל 23 יחל השירות בפועל.

יוגדרו רק 1,500 "עילויים" (כיום כ-20 אחוזים מהמחזור, בהמשך פחות), שיוכלו לדחות עוד את הגיוס, להמשיך ללמוד ובגיל 26 יקבלו פטור.

עד 2016 יירשם היקף השירות בקרב הצעירים החרדים הכשירים לגיוס בגילאי 18 עד 22 על 75 אחוזים בכל שנתון. נתון זה מתייחס הן לשירות הצבאי והן לשירות האזרחי.

 

מה שהיה אולי סלע המחלוקת העיקרי מול דרישות החרדים הוא ההמלצות להטלת אחריות אישית לכל מי שיתחמק משירות. פלסנר קובע:

קנסות על המשתמטים בגובה של עשרות אלפי שקלים.

בתוך כשש עד שבע שנים תוחמר האחריות האישית עד כדי ברירות קנס הכוללות רישום פלילי.

מי שלא ישרת באחד המסלולים - האזרחיים או הצבאיים - יישללו ממנו הטבות שיהיו שמורות למשרתים בלבד בתחומי המגורים.

 

במסקנות משולבת לצד האחריות האישית גם אחריות על ראשי הישיבות והמוסדות התורניים, ומנגד תגמול למוסדות שיעמדו במתווה הגיוס. תקצוב מוסדות שלא יעודדו את בחורי הישיבות להתגייס למסלולי השירות השונים - יופחת.

 

הוועדה עסקה בהרחבה במחדלי האכיפה שאפיינו את חוק טל שהתקבל ב-2002. כעת, התוכנית היא לאכוף לראשונה באופן משמעותי ולמנוע תופעות רחבות של רישום כוזב במסמכים, זיוף רשימות תלמידים, וקבלת כספים שלא כדין מהמדינה. כך אמורה להיווצר הרתעה מול מוסדות תורניים, מניעת קבלת כספים עבור מי שאינם לומדים בפועל, וכן יצירת תמריץ חיובי לראשי הישיבות לשלוח את התלמידים לשרת.

 

ישיבה אל תוך הלילה

עד שעת לילה מאוחרת ישב ח"כ פלסנר יחד עם הצוות המקצועי המצומצם שלו בקדימה כדי לנסח את החלקים האחרונים בדו"ח. נציגי האוצר, צה"ל ואנשי ציבור שהיו חברים בוועדה חדלו מלפעול במסגרתה מיד לאחר הודעת נתניהו שלשום על סוף דרכה, שניתנה במקביל לנאום של מופז בסיעת קדימה. "בישיבות ישבנו על תשעים אחוז מהנושאים, אבל את החלק האחרון אנחנו נאלצים לכתוב לבד", אמרו בוועדה.

 

בסביבתו הקרובה של מופז התעקשו אמש כי לא נוהל משא ומתן על פגישה עם ראש הממשלה,

 ולא נקבע מועד לכך. "לא יהיה משא ומתן על עקרונות הדו"ח", הדגיש יו"ר קדימה.

 

לדברי מקורב למופז, "ראש הממשלה צריך להכיר בכך שהוועדה סיימה עבודתה, ולאמץ את מסקנותיה כבסיס למשא ומתן. נהיה מוכנים למשא ומתן על התכנים, אך לא על העקרונות. נתניהו צריך לומר שהוא נותן תוקף למסקנות הוועדה. בלי זה, לא נוכל להתקדם".

 

ומה אומרים במפלגה החרדית הגדולה? בכירים בש"ס הסבירו אתמול ש"אנחנו לא אוהבים את הרעיון של הסקנציות האישיות, אבל לא תהיה לנו ברירה. לא נצביע בעד הסקנציות האלה, אבל לא נפרק את הממשלה בגלל זה". אנשי יו"ר ש"ס, אלי ישי, חזרו ואמרו כי "ש"ס לא תסכים לסנקציות אישיות", אך במפלגה הסבירו כי "צריך להבין את מה שישי אומר בין השורות. הוא אומר שלא נסכים לסנקציות, אך לא אומר שנפרוש".

 

בינתיים, באופוזיציה כבר מצחצחים חרבות. כפי שפורסם אמש לראשונה ב-ynet, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מתכוונת להעלות מחדש את הצעת החוק לפיזור הכנסת, ופועלת לגייס לה רוב. בפעם האחרונה שהציגה את ההצעה, נכנסה המערכת הפוליטית לסחרור בחירות שנעצר רק ברגע האחרון עם הרכבת ממשלת האחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יוחנן פלסנר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים