שתף קטע נבחר

הקמפוס האקדמי באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה

הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה המליצה כי המרכז האוניברסיטאי בעיר שמעבר לקו הירוק יישאר בסטטוס הנוכחי שלו עד לבדיקה מקיפה שתיערך בשנה הבאה. 5 מבין שבעת חברי הוועדה תמכו. ח"כ מילר: "החלטה שערורייתית"

המרכז האוניברסיטאי באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה ויישאר בסטטוס הנוכחי שלו לפחות עד השנה הבאה - כך המליצה הערב (יום ד') הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה. המועצה תערוך בדיקה מקיפה בנושא ותגיע להחלטה במהלך 2013. בהצבעה בוועדה תמכו חמישה חברים, אחד התנגד ואחד נמנע.

 

5 חברים בוועדה תמכו בהצעה. המרכז האוניברסיטאי באריאל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
5 חברים בוועדה תמכו בהצעה. המרכז האוניברסיטאי באריאל(צילום: עידו ארז)

 

במהלך ישיבת הוועדה, הוחלט לקיים תהליך לבחינת מערכת ההשכלה הגבוהה וריבודה, תוך התמקדות בשאלה האם המבנה הנוכחי באריאל ומספרם של המוסדות נותן מענה לצורכי המערכת. בישיבה שנמשכה כשש שעות, נדון בהרחבה נושא ההכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל.

 

בפני הוועדה הוצגו נתונים מקיפים וניתוח השוואתי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אל מול המערכת בארה"ב, בפרט בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל והיעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר מרכזיות, המשליכים בין היתר על הדיון בצורך בהקמה או בהכרה באוניברסיטה נוספת במערכת ההשכלה הגבוהה.

 

הוועדה החליטה כי נוכח חשיבות הנושא שאין בידיה לעת עתה לשנות החלטה שהתקבלה בשנת 2006, שלפיה לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או בהכרה של אוניברסיטה נוספת וזאת עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא של מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בות"ת הסבירו כי בבואה לדון ולהחליט בדבר הכרה במוסד כ"אוניברסיטה" ובתמיכה תקציבית להכרה זו, "חייבת הוועדה תחילה לבחון את הצורך הלאומי של מערכת ההשכלה הגבוהה בהקמת אוניברסיטה נוספת. ככל שחוות דעתה של הוועדה תקבע כי קיים צורך כאמור, עליה לפעול על פי אמות מידה שוויוניות ועל בסיס קריטריונים רלוונטיים".

 

עוד נמסר מהות"ת כי "לאור כל זאת, מחליטה הוועדה על תהליך לבחינת מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה וריבודה, ובפרט בשאלה האם המבנה הדיכוטומי הקיים של שני סוגי מוסדות ומספרם נותן מענה ראוי לצרכי המערכת, לרבות בחינת הצורך ברובד נוסף בין המכללות לאוניברסיטאות שייקרא 'מרכזים אוניברסיטאיים', תוך התייחסות לכלל ההיבטים הרלוונטיים לנושא, לרבות התכנוניים, התקציביים והאקדמיים, כל זאת עד למאי 2013".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בשנת 2005 קבעה הממשלה בראשותו של אריאל שרון כי יש לבחון הקמת אוניברסיטאות באריאל ובצפת. בשנת 2007 קיבלה המכללה באריאל אישור זמני להפוך כדרג ביניים למרכז אוניברסיטאי ואז נקבע שבתוך חמש שנים המרכז יהיה חייב לעמוד בכל הדרישות האקדמיות.

 

כבר למן קבלת ההחלטה לבחון את הפיכת המכללה לאוניברסיטה פרצו עימותים קשים במערכת הפוליטית נוכח העובדה שהמוסד האקדמי ממוקם מחוץ לשטחי הקו הירוק. גורמים במועצה להשכלה גבוהה הביעו בחודשים האחרונים חשש כי גורלה של המכללה יוכרע בצורה פוליטית, גם בשל העובדה שהפיכת המכללה לאוניברסיטה מעוגנת בהסכם הקואליציוני בין ישראל ביתנו לליכוד.

 

בשבועות האחרונים הסערה האקדמית התעצמה לאחר שנשיאי האוניברסיטאות שיגרו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, וקראו לו למנוע את הצעד שמהווה לטענתם "פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה".

 

"זאת החלטה שערורייתית" 

במכתב טענו הנשיאים כי שנים רבות סבלו האוניברסיטאות מתת-תקצוב שגרם לפגיעה ביכולות המחקר של ישראל ולאחרונה, בהנהגת ראש הממשלה, התחילה לנשב רוח של שינוי בהשקעה בהשכלה הגבוהה. "היוזמה להקמת אוניברסיטה נוספת, שמינית במספר, מנוגדת לחלוטין לרוח זו, שכן אין שום צורך אמיתי באוניברסיטה חדשה בישראל. צעד זה יוביל לפגיעה קשה ביכולת של האוניברסיטאות הקיימות להשתקם ובעצם יחזיר אותנו שנים אחורנית", צוין במכתב.

 

כפי שפורסם השבוע ב-ynet, חברי כנסת מהימין שוקלים להגיש לכנסת הצעת חוק עוקף מל"ג, שתעביר את ההחלטה בנושא לממשלה. יוזם הצעת החוק ויו"ר השדולה למען הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) אמר בעקבות ההחלטה שהתקבלה הערב כי "המלצת הות"ת שלא להכיר במרכז האוניברסיטאי כאוניברסיטה הינה החלטה שערורייתית ממדרגה ראשונה אשר מצביעה על כניעתם של אנשי הות"ת לבעלי אינטרסים פוליטיים צרים".

 

ח"כ מילר שכיהן עד לאחרונה כיו"ר ועדת החינוך בכנסת הוסיף כי "צר לי שהעומד בראש הוות"ת משאיר את מוסד משמעותי זה תחת הגדרה עמומה. תקוותי שהנהלת 'מל"ג יו"ש' תקבל החלטה אמיצה ותצא נגד החלטה מבישה זו. בכוונתי לפעול בכל הדרכים הפרלמנטריות הקיימות".

 

"לא להיכנע לקרטל ראשי האוניבסיטאות"

גורם במערכת ההשכלה הגבוהה אמר בתגובה להחלטה כי "זה מוזר מאוד שהות"ת הודיעה שהיא דוחה את ההחלטה בגלל שהנושא מורכב ודורש בדיקה מעמיקה. היו לוועדה חמש שנים לדון בנושא,

 וחבל שהיא החליטה לקיים את הדיון הראשון שבוע לפני תום המועד החוקי".

 

במרכז האוניברסיטאי אריאל אמרו בתגובה כי "כצפוי, חברי ות''ת בחרו להתעלם מדו"ח המועצה להשכלה גבוהה שקובע לאחר שבע שנות בדיקה ו-30 שנות פעילות, כי המרכז האוניברסיטאי אריאל הינו למעשה אוניברסיטה לכל דבר ועניין. הוועדה משרתת את ההגמוניה הישנה בשליטת קרטל ראשי שבע אוניברסיטאות, הפועלים בשם אינטרס צר של המוסד שלהם ומנסים לדכא את צמיחת ההשכלה הגבוהה בישראל על חשבון הסטודנטים והמרצים בישראל".

 

עוד נמסר מהמרכז האוניברסיטאי באריאל כי "אנחנו מצפים משר החינוך לא להיכנע לקרטל של ראשי האוניברסיטאות, לאמץ את מסקנות הדו''ח ולקבל את ההחלטה המתחייבת לטובת כלל אזרחי ישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין לא אוניברסיטה. הקמפוס באריאל
צילום: גיל לרנר
צילום: גיל יוחנן
"להעביר את ההחלטה לממשלה". ח"כ מילר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים