שתף קטע נבחר

סין: פעם פקיד מפלגה, היום טרנסג'נדרית בת 84

צ'יאן ג'ינפן הייתה בעבר פקיד במפלגה הקומוניסטית בדרום סין שהרגיש שהוא למעשה אשה. רק בגיל 80 היא הרשתה לעצמה לממש את תחושותיה וכעת היא פועלת לעורר דיון ציבורי בנושא. "כוחו של הרגל בחברה הוא מכשול עצום"

במבט ראשון נראית צ'יאן ג'ינפן כמו כל אשה אחרת שמטיילת ברחובות העיר פושן שבדרום סין. אבל צ'יאן, בת 84 שבעבר עבדה עבור המפלגה הקומוניסטית, היא ככל הנראה הטרנסג'נדרית המבוגרת ביותר בסין.

 

כבר כשהייתה ילדה חשה צ'יאן שהיא אשה, אך ניסתה לחיות כגבר. היא עבדה במשרד התרבות והתקשורת של המפלגה הקומוניסטית בעירה ואף נישאה לאשה צעירה ממנה ב-25 שנים כשהייתה בת 54. רק כשהרגישה שבת זוגה לא זקוקה לה יותר מבחינה מינית, החליטה לעשות את השינוי, ליטול הורמונים ולהתנהל כאשה.

 

"כשהיה לי ברור שאין לה (לאשתי) עוד צרכים, פעלתי", סיפרה צ'יאן. "לאחר שפעלתי, מכיוון שאני מאוד קשוחה עם עצמי, זאת אומרת... כשהייתי בן 80, בגלל האופי שלי, אני לא תמיד עושה דברים, אבל כשאני עושה משהו אני חייבת להצהיר על כך בפומבי. אחרי שנהייתי כזו (איבדתי את התפקוד המיני), אז יצאתי".

 

"שוויון אמיתי"

צ'יאן כתבה על החלטתה לבוסים שלה לשעבר במפלגה הקומוניסטית. לדבריה, לא נתקלה בהתנגדות, וזכויותיה הסוציאליות לא נפגעו. היא החלה לדבר עם כלי התקשורת על חייה, בניסיון לעורר דיון ציבורי בנושא.

 

"כוחו של הרגל בחברה הוא מכשול עצום. מכשול עצום", מדגישה צ'יאן. "אני מקווה שניתן לשנות את כוחו של ההרגל החברתי, שאפשר לבטל אותו, כך שלאנשים טרנסג'נדרים יהיה שוויון אמיתי".

 

צ'יאן בחנות הבגדים. "כמו כל לקוחה אחרת" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צ'יאן בחנות הבגדים. "כמו כל לקוחה אחרת"(צילום: רויטרס)

 

צ'יאן הייתה רוצה לעבור ניתוח מלא לשינוי מין, אך אמרה שתשקול זאת רק אם ההליך יוכל להבטיח לה גוף של אשה, על כל תפקודיו. היא מודה שייתכן שהדבר לא יקרה לעולם.

 

היא מעידה ששכניה קיבלו אותה כמו שהיא כשהחלה ללבוש בגדי נשים בפומבי לפני ארבע שנים. היא שיבחה את הפתיחות של תושבי עירה. עם זאת, יש מי שחושבים אחרת: "מובן שיש בעיה עם גבר שמתלבש כאשה", אמר הואו שין, תושב פושן, "אם נולדת גבר, למה לעזאזל תרצה לעשות את זה לעצמך? זה לא נחמד".

 

יואן וויי, מוכרת בחנות בגדים שצ'יאן נוהגת לפקוד, סיפרה שלא ידעה שמדובר בטרנסג'נדרית

לפני שקראה על צ'יאן בעיתון. "כיום, אם אתה יודע שכך אתה מעדיף, זה בעצם נורמלי מאוד", אמרה יואן. "כשאנחנו רואות אותה קונה בגדים, בלבנו אנחנו לא דוחות אותה. אני מתייחסת אליה כמו לכל אשה אחרת. אני לא מרגישה אי נוחות".

 

על פי דו"ח שפורסם בעיתון הממלכתי "צ'יינה דיילי" ב-2009, בסין 2,000 בני אדם שעברו ניתוח לשינוי מין ועוד 400 אלף בני אדם ששוקלים זאת. על פי תקנות הממשלה, כדי לעבור ניתוח לשינוי מין על המנותח להיות רווק, כשיר שכלית ולהפגין רצון לעשות זאת באופן עקבי במשך חמש שנים. הניתוח הראשון לשינוי מין בסין התרחש בבייג'ינג ב-1983.

פורסם לראשונה 10/07/2012 23:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'יאן אוחזת בתמונה מהעבר הגברי
צילום: רויטרס
מומלצים