שתף קטע נבחר

הפריה חוץ גופית בלי הורמונים: איך זה עובד?

טיפולי הפריה חוץ גופית ניתנים כיום בשילוב הורמונים, אך יש נשים שאינן מגיבות לטיפול או שפשוט מבקשות להשתחרר מהתרופות ומהזריקות. אלה יכולות לנסות מעקב אחר המחזור הטבעי באמצעות אולטרסאונד. למי זה מתאים ומה החסרונות?

טיפולי ההפריה הראשונים החלו לפני כשלושים שנה, ואלו היו טיפולי פוריות במחזורים טבעיים ללא השראת ביוץ. מאוחר יותר שולבו בטיפול תרופות לגירוי מוגבר של זקיקים ותרופות המונעות ביוץ מוקדם. שילוב של שני סוגי התרופות שיפר את שיעור ההצלחה של הטיפול והפחית משמעותית את מספר מחזורי הטיפול שנדרש לבצע.

 

קראו עוד על טיפולי פוריות:

  

כיום נעשה טיפול הפריה חוץ-גופית בהשראת הורמונים. כלומר, השחלות מגורות לייצר כמות גדולה של ביציות בכל מחזור טיפולים. הביציות נשאבות, מופרות וחוזרות לרחם להשרשה ולקליטה של עובר. המטרה בטיפול היא להפיק כמה שיותר עוברים טובים.

 

לעומת זאת, במחזור טיפולים טבעי מבצעים מעקב אחרי המחזור הטבעי של האישה בעזרת אולטרסאונד וגינלי. ברגע שהביצית מגיעה לקוטר הנע סביב 18-16 מ"מ היא נשאבת (לפני הביוץ), לעתים ללא הורמונים כלל ולעתים בתמיכה הורמונלית מינימלית. הביצית מופרת ומוחזרת לרחם כמו בטיפול הרגיל.

 

לאחר השאיבה ניתנת תמיכה מזערית הכוללת תכשירי פרוגסטרון, ולעתים מתלווים אליהם אוביטרל, מדללי דם וכו'

 

איך הטיפול עובד?

האישה מוזמנת כאמור מדי כמה ימים לביצוע אולטראסאונד למעקב אחר קצב גדילת הזקיק ולבדיקות דם הורמונליות. על פי נתוני התפתחות הזקיק מוזמנת האישה לשאיבת ביציות.

 

מה היתרונות של מחזור הטיפולים הטבעי?

אחד היתרונות הבולטים הוא שחרור האישה מטיפול אינטנסיבי יומיומי של זריקות וכדורים, ומשמעות הדבר הקלה פיזית ונפשית. הגוף כבר עמוס וגדוש הורמונים, וחשוב לאפשר לו לחזור "לשפיות", כלומר לאיזון הכללי וההורמונלי הטבעי שלו.

 

ישנם יתרונות נוספים למחזור הטיפולים הטבעי: אין חשיפה לגירוי יתר של השחלות, ואין סיכון להריונות מרובי עוברים. טיפול כזה ניתן לעשות כל חודש, ותהליך השאיבה יכול להיות מבוצע ללא הרדמה.

 

"אחרי ארבע שנים של טיפולים הייתי שבורה לגמרי", מספרת מטופלת. "האפשרות החדשה החזירה אותי לחיים. לאחר שני מחזורים טבעיים הרגשתי שהגוף שלי חוזר לתפקד. בבסיס תמיד האמנתי ביכולת הטבעית של הגוף שלי, והרגשתי שהתערבות חיצונית רק גורמת לי נזק.

 

"נכון שצריך יותר סבלנות ואורך רוח, אבל הרגשתי שאני לא מסוגלת להמשיך בהורמונים ובתרופות, כך שזה היה המוצא היחיד מבחינתי. בדיעבד גיליתי כי תקופת הטיפולים גם גבתה מחיר מהזוגיות שלי. בעלי תמיד אמר שאני ממש 'אחרת' כשאני בטיפולים, ובמחזור הטבעי זכיתי להיכנס להריון בצורה 'שפויה'".

 

מהם חסרונות הטיפול?

החיסרון המרכזי הוא שיש ביצית אחת בכל חודש, כלומר סיכויים נמוכים יותר להשגת הריון בחודש נתון.

 

בנוסף, הביוץ עלול להתרחש לפני השאיבה, או שתתקבל ביצית שאינה בשלה.

 

"ברגע שהבנתי שיש לנו בעיה להיכנס להריון, זה היה כבר אחרי יותר משנתיים שניסינו לבד", מספרת מטופלת אחרת. "רמת הלחץ של שנינו כבר הייתה גבוהה מאוד, וגם הסביבה הוסיפה לזה.

 

"אני יודעת שאין לי סבלנות לחכות וכל חודש שעובר רק מעצים את הלחץ הנפשי, לכן אני מעדיפה את השיטה שתיתן לי הריון הכי מהר שאפשר. אני סומכת על הרופא ויודעת שלא ייתן לי טיפול שיפגע בבריאות שלי. כשאני בוחנת מה עובר עליי מבחינה נפשית, אני יודעת שהלחץ מזיק לי לא פחות ואולי אפילו יותר".

 

למי מתאים הטיפול במחזור הטבעי?

ההצלחות הגדולות ביותר בתחום הן בנשים שאינן מגיבות לטיפול ההורמונלי (poor responders); נשים שעברו מספר רב של טיפולים ואינן מגיבות לטיפול התרופתי; במקרים שבהם מושגות ביציות או עוברים באיכות נמוכה ובכישלונות חוזרים בטיפולי הפריה רבים ללא סיבה ברורה.

 

בנוסף הטיפול מומלץ לנשים שסבלו בעבר מגירוי יתר שחלתי ואשר קשה לאזנן בטיפול תרופתי .

 

לפני הבחירה חשוב לקחת בחשבון את כל אפשרויות הטיפול הקיימות. מצד אחד, האמצעים הטכנולוגיים כיום טובים ומאפשרים להשיג הריון גם מביצית אחת, ומצד שני מעמידים את הרצון של האישה או של הזוג להשיג הריון במהירות.

 

הניסיון מלמד כי טיפול ההפריה הרגיל נחשב בטוח מבחינת ההשלכות על בריאותה של האישה, כך שלא צריך לחשוש כל כך מהטיפול התרופתי המקובל.

 

על הרופא לבחון כל מקרה לגופו ולהתאים את הטיפול לצורכי המטופלות ולרצונן. במקרים רבים משולב המעקב אחר המחזור הטבעי כאופציה טיפולית. עבור נשים הזקוקות להפריה חוץ גופית אך מתנגדות מאוד לטיפול תרופתי הדבר עשוי לתת מענה טיפולי טוב התואם לגישתן.

 

יש לבחון עם כל זוג את מגוון הפתרונות ולשקול את מידת הלחץ, המחיר הבריאותי וסיכויי ההצלחה.

 

חשוב שכל אישה תדע על האפשרות למחזור טיפולים טבעי ולהיות שותפה פעילה בהחלטות על גופה. בריאותך בידייך, תני לעצמך הזדמנות לשינוי!

 

ד"ר מיכה באום הוא רופא נשים בכיר במערך הפריון וביחידה להפריה החוץ גופית בית חולים "שיבא". מרב גודוביץ היא נטורופתית מוסמכת, מתמחה בטיפולי פוריות טבעיים. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שחרור האישה מטיפול אינטנסיבי יומיומי של זריקות וכדורים
צילום: shutterstock
מומלצים