שתף קטע נבחר

אחרי החשכת ויקיפדיה: אושר חוק הצנזורה ברוסיה

הפרלמנט אישר את החוק השנוי במחלוקת שיאפשר לרשויות להגביר את הפיקוח על אתרי אינטרנט שונים. מפלגתו של פוטין: רוצים להיאבק בפורנוגרפיית ילדים ובסמים. מתנגדיו חוששים: רוצים למנוע מאתנו לארגן הפגנות בפייסבוק ובטוויטר

הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה אישר הערב (יום ד') חוק שהאופוזיציה במדינה טוענת כי ינוצל להטלת צנזורה על האינטרנט ולמבצע אכיפה נגד אחת הזירות האחרונות ברוסיה שבהן עוד ניתן לנהל ויכוח פוליטי תחת נשיאותו של ולדימיר פוטין.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מפלגת "רוסיה המאוחדת" של פוטין טוענת כי החוק, שאושר בקריאה שלישית וסופית על-ידי ה"דומה", דרוש לצורך המאבק בפורנוגרפיית ילדים. כעת יוקם רשם אתרים שיכלול מידע המוגדר ככזה שעלול להזיק או כלא חוקי.

 

החוק החדש עורר דאגה באופוזיציה, והביא אתמול להחשכת הגרסה הרוסית של האינציקלופדיה החופשית "ויקיפדיה" במחאה על המהלך. החשכת "ויקיפדיה" הרוסית נמשכה יממה.

 

מפגינים נגד פוטין בחודש שעבר. הם המטרה? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים נגד פוטין בחודש שעבר. הם המטרה?(צילום: EPA)

 

מנהיגי אופוזיציה אמרו כי החוק החדש עלול להיות מנוצל לסגירת אתרי אינטרנט כמו פייסבוק וטוויטר ללא צו בית משפט, וכי הוא נועד לסכל את תנועת המחאה שלהם, המשתמשת ברשתות החברתיות כדי לארגן הפגנות נגד פוטין.

 

מנוע החיפוש הרוסי Yandex הציג היום קישור להצהרה שלפיה יש לדון בחוק עם מומחי אינטרנט. "השיטות המוצעות לשמירה על ילדים עלולות לשמש למטרות לא רצויות, ומעלות שאלות רבות מצד גולשי אינטרנט וחברות", אמר דובר מנוע החיפוש, אוצ'יר מנדז'יקוב.

 

נשיא רוסיה עם פרס בביקור בישראל ביוני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נשיא רוסיה עם פרס בביקור בישראל ביוני(צילום: גיל יוחנן)

 

הרשימה השחורה הרשמית אמורה לכלול דומיינים של דפי אינטרנט הכוללים תמונות פורנוגרפיות של ילדים, הנחיות כיצד להכין סמים או היכן להשיגם, ואתרים הקוראים להתאבדויות ומציגים שיטות התאבדות. לפי החוק, שרוכך מעט בעקבות הביקורת עליו, עוד אתרים עשויים להתווסף לרשימה בהתבסס על החלטת בית משפט או אישור של הגופים המנהליים

הפדרליים.

 

מפלגת "רוסיה המאוחדת", שהעלתה את הצעת החוק, דחתה את הביקורת עליה וטענה כי היא "משוללת כל יסוד". לצורך אישור סופי של החוק צריך לחתום עליו הנשיא ולדימיר פוטין. הפרלמנט ברוסיה דן בימים אלה גם בחוק שיהדק את הפיקוח על ארגוני זכויות אדם שמקבלים מימון מחוץ למדינה, ושנתפש אף הוא כסכנה לדמוקרטיה, שלטענת רבים ספק אם קיימת בכלל ברוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא רוסיה פוטין. "לביקורת אין יסוד"
צילום: AFP
מומלצים