שתף קטע נבחר

2.5 שנות מאסר לישראלי שמכר כליות בארה"ב

הרב לוי יצחק רוזנבאום הודה באוקטובר כי תיווך במספר עסקאות למכירת איברים של ישראלים לחולים אמריקנים, ואתמול נגזר דינו בבית משפט בניו ג'רזי. "הוא ניסה להציג את עצמו כשדכן נאצל", ציינה השופטת, "אבל כל הרווחים הלכו לכיסו"

גזר דין בפרשת סחר באיברים שהסעירה את ארה"ב. רב ישראלי מניו יורק שהודה כי תיווך בעסקה למכירת איברים של ישראלים בארצות הברית נידון אתמול (יום ד') לשנתיים מאסר וחצי בבית משפט בניו ג'רזי. זו ההרשעה הראשונה מסוגה תחת החוק הפדרלי שמתייחס לנושא. 

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

תתעלמו, זה יעזור? איראן מצנזרת קשיי סנקציות

צפו: מכונית פעלולים דרסה כתב מול המצלמה

 

הרב לוי יצחק רוזנבאום, חרדי בן 61 מברוקלין, הודה באוקטובר בשלושה מקרים של תיווך בחשאי למכירת כליות של ישראלים עניים לחולים אמריקנים, בשנים 2009-2006. רוזנבאום הודה גם בקשירת קשר לביצוע עסקה רביעית, שבעקבותיה נעצר במסגרת מבצע עוקץ של הבולשת הפדרלית (FBI). כחלק מהודאתו, הוא הסכים להשיב סכום בסך 420 אלף דולר שהרוויח מעסקיו הפליליים.

 

מבצע המעצרים שבמסגרתו נלכד רוזנבאום (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג) (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)
מבצע המעצרים שבמסגרתו נלכד רוזנבאום(צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)

 

התובעים במשפטו של רוזנבאום ציינו כי כל אחד מהקונים, תושבי מדינת ניו ג'רזי, שילם סכום של 150-120 אלף דולר, ואילו המוכרים קיבלו בתמורה סכום של עשרת אלפים דולר כל אחד. הם סיפרו עוד כי רוזנבאום לרוב איתר תורמים בישראל דרך מודעות בעיתונים, ולאחר מכן סייע לארגן את בדיקות הדם הנדרשות ואת הגעתם של התורמים לארצות הברית. כחלק משירותיו, הוא גם עזר לתורמים ולחולים להונות את בית החולים ולגרום לצוות לחשוב כי התרומה נעשית בין חברים או קרובי משפחה, ולא תמורת תשלום.

 

רוזנבאום נלכד במסגרת גל מעצרים גדול בניו-יורק וניו-ג'רזי, שכלל יותר מ-40 חשודים בסחר באיברים ובעבירות נוספות. מי שהסגיר את הקבוצה היה סולומון דואק, בכיר קהילת יוצאי סוריה בברוקלין ובעיירה דיל שבניו ג'רזי. הוא עשה זאת בתמורה להמתקת עונשו בפרשת הונאה בעשרות מיליוני דולרים. כחלק מהעסקה שרקח דואק עם ה-FBI, הוא הפגיש בין רוזנבאום לבין סוכן סמוי שסיפר לרב כי הוא מחפש כליה לדודו המאושפז בבית חולים בפנסילבניה.

 

אחד מקרובי הנתרמים יצא בפומבי להגנתו של רוזנבאום בשימוע

שנערך לו אתמול בבית משפט מחוזי בניו ג'רזי, ואמר כי הוא היה גיבור שסייע להציל את חייו של אביו. לצד זאת, אחד החולים שנעזרו בשירותיו של רוזנבאום והעיד נגדו בתמורה לחסינות, סיפר לבית המשפט כי חש שנוצל על ידי המתווך.

 

"מאסר הוא עונש הולם עבור רוזנבאום, שניצל באופן לא חוקי את מצוקתם של אחרים", קבעה השופטת אן תומפסון. "אף שרוזנבאום הציג עצמו כשדכן נאצל, הרווחים מהעסקה הפלילית הלכו ישירות לכיסו". העונש המקסימלי שניתן היה לגזור על רוזנבאום היה חמש שנות מאסר עבור כל סעיף אישום. הוא צפוי להתחיל את ריצוי עונשו ב-12 באוקטובר, ועם שחרורו יידרשו רשויות ההגירה להחליט אם לגרשו לישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעצרים בניו יורק, לפני כשלוש שנים
צילום: AP
מומלצים