שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מה הוא קופץ

מאה שנה ומייקל פלפס אחד היו נחוצים כדי לשבור את שיאו של ריי יורי - 8 מדליות זהב אולימפיות בתחרויות אישיות. אז מה אם הענפים שבהם התחרה לא קיימים יותר?

שם: ריימונד "ריי" יורי

מדינה: ארה"ב

ענף: אתלטיקה (קפיצה לרוחק, קפיצה משולשת, קפיצה לגובה)

 

  

נולד: 14 באוקטובר 1883 בלפאייט, אינדיאנה

הלך לעולמו: 29 בספטמבר 1937

הישגים באולימפיאדות: פריז 1900 - 3 מדליות זהב (קפיצה לרוחק מהמקום, קפיצה משולשת מהמקום, קפיצה לגובה מהמקום), סנט לואיס 1904 - 3 מדליות זהב (קפיצה לרוחק מהמקום, קפיצה משולשת מהמקום, קפיצה לגובה מהמקום), לונדון 1908 - 2 מדליות זהב (קפיצה לרוחק מהמקום, קפיצה לגובה מהמקום)

 

ריי יורי. איבד את היכולת ללכת, אבל לא לקפוץ (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ריי יורי. איבד את היכולת ללכת, אבל לא לקפוץ(צילום: Gettyimages)

 

לילד הלוקה משיתוק בפלג גופו התחתון ויושב בכיסא גלגלים יש תמיד אותו חלום: לעמוד על רגליו ולהיות שווה ביכולתיו הפיזיות לשאר בני גילו. ריי יורי היה

ילד כזה. בגיל צעיר, בעקבות מחלת הפוליו שתקפה אותו, הוא איבד לזמן מסוים את היכולת ללכת. אבל יורי לא רצה רק לקום מהכיסא, הוא חלם רחוק יותר. והחלום הזה הפך אותו לאחד האתלטים הגדולים בהיסטוריה.

 

החשש שיהיה משותק כל חייו נעלם ככל שהתבגר, ונראה כבדיחה רחוקה כשהאתלט מאינדיאנה הגיע לגיל 27. אז, בפריז, באולימפיאדה הראשונה של המאה ה-20, זכה יורי בשלוש מדליות זהב בתחרויות השונות בקפיצה מהמקום (קפיצות שהוצאו מהאולימפיאדה לפני מאה שנה): רוחק, גובה ומשולשת - כולן עם שלושה צעדים בלבד לפני הקפיצה. שלוש התחרויות, אגב, התקיימו באותו יום משחקים.

 

ריי יורי. רק פלפס שבר את השיא שלו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ריי יורי. רק פלפס שבר את השיא שלו(צילום: Gettyimages)

 

"הקופץ מהמקום הטוב בעולם" שחזר את ההישג שלו, טריפל מוזהב, גם באולמפיאדת סנט לואיס 1904. ארבע שנים מאוחר יותר הוסיף שתיים מוזהבות נוספות (בלי המשולשת). אוסף הפרסים הפך את יורי לספורטאי בעל המספר הרב ביותר של מדליות זהב אולימפיות אישיות (8) - שיא שנשבר רק 100 שנים מאוחר יותר, בבייג'ינג, על-ידי מייקל פלפס.

 

האתלטים של היום היו כנראה מביסים את שיאיו של יורי אם היו מתחרים בקפיצות מהמקום, אבל כשתחרויות מסוג זה בוטלו סופית בשנת 1930 יורי עדיין החזיק בשיא העולם לקפיצה לרוחק מהמקום - 3.48 מטרים. ומאחר שאין יותר מתחרים בענף, הוא נשאר השיאן גם לאחר מותו ב-1937 ויישאר כזה גם בדברי הימים של האתלטיקה.

 

ריי יורי (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ריי יורי(צילום: Gettyimages)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים