שתף קטע נבחר

דיווח: נשק מאריתריאה מוברח לעזה ולסיני

דו"ח של חוקרים מטעם האו"ם שהודלף ל"גרדיאן" הבריטי משרטט נתיב של הברחות נשק מאריתריאה וטוען כי המשטר במדינה האפריקנית מרוויח גם מחטיפות מבקשי המקלט האריתריאים בידי בדואים, בדרכם לישראל. השגריר מכחיש

מי מרוויח צחטיפות מבקשי המקלט האריתריאים בידי כנופיות בדואים בדרכם לישראל ועומד מאחורי סחר בנשק באזור? על פי דו"ח של האו"ם, מדובר במשטר באריתריאה עצמה. ה"גרדיאן" הבריטי דיווח הערב (יום ג') כי הדו"ח, שנכתב בידי קבוצת חוקרים שמינה האו"ם למעקב אחר הנעשה בסומליה ובאריתריאה, הוצג בפני מועצת הביטחון של האו"ם בתחילת החודש, והודלף אתמול.

 

עוד על אריתריאה וישראל:

אריתריאים הפגינו בת"א: "ארה"ב תצילי אותנו"

הנערים מאריתריאה חולמים בניצנה

מדוע לא ניתן לגרש את הסודנים והאריתריאים?

 

החוקרים הסתמכו על עדים, בין היתר בישראל, שציירו נתיב הברחה של נשק וסחר בבני אדם,

מאריתריאה, דרך סודן וחצי האי סיני. לדבריהם, חלק מהנשק נמכר לארגונים חמושים בעזה, ומבקשי מקלט נמסרים לידי כנופיות בדואים ששובים אותם ומתעללים בהם במטרה לסחוט עשרות אלפי דולרים מקרוביהם בעולם עבור שחרורם.

 

הם העריכו שתעשיית ההברחות הזו מגלגלת 10 מיליון דולרים מדי שנה. הדו"ח טוען כי הגנרל האריתריאי תקליי קיפלה, מפקד האזור המערבי, הוא המוח מאחורי תעשיית ההברחות.

 

"מספר מקורות בלתי תלויים בישראל ובסיני זיהו את הגנרל ושורה של אנשים נוספים, כאחראים ישירים להברחת בני אדם וכלי נשק מאריתריאה", מצטט ה"גרדיאן" מן הדו"ח. "כלי הנשק הם בעיקר רובים בסגנון קלצ'ניקוב ומטולי רימונים. רבים מהם נושאים את סימני היחידות בצבא אריתריאה שהשתמשו בהם קודם".

 

אולם שגריר אריתריאה בישראל, טספמרים טקסטה דבס,

דחה את הטענות בפני העיתון הבריטי: "אם הם יכולים לספק 100% הוכחה אז הוא (הגנרל) יהיה בכלא באריתריאה. זה כמו ההאשמות בהפרות זכויות אדם. איפה העובדות? שקר שנאמר שוב ושוב הוא כמו האמת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריתריאים בגבול סיני
צילום: יאיר שגיא
שגריר אריתריאה בארץ. "שקר שנאמר שוב ושוב הוא כמו האמת"
צילום: ריאן
מומלצים