שתף קטע נבחר

אישום: רב"טים סייעו להברחת סמים תמורת שוחד

לא רק גששים: על-רקע חקירת הסחר בסמים לאורך הגבול עם מצרים, נמצא כי שני חיילים צעירים מהחטיבה הדרומית באוגדת עזה העבירו מידע רגיש למבריח בדואי בנוגע לסיורים ומארבים תמורת שוחד. "המידע היה עלול לפגוע בביטחון המדינה"

הסתעפות בפרשת העברת המידע המבצעי והברחת הסמים בגבול מצרים: שני חיילי צה"ל שמשרתים בחטיבה הדרומית של אוגדת עזה הואשמו בשבוע שעבר בסיוע להברחות סמים בנסיבות מחמירות, חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה ולקיחת שוחד. אחד משני החיילים גם מואשם בגילוי ידיעות צבאיות, מסירת ידיעות סודיות צבאיות, ניסיון לשימוש בסם מסוכן והחזקת סמים מסוכנים. סדרת העבירות טומנת בחובה עונש מקסימלי של עד 55 שנות מאסר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בכיר בליכוד: יותר מחצי קדימה ניהלה איתנו מו"מ

מנכ"ל משהב"ט לנכי צה"ל: נקים יחידה מיוחדת

 

שני החיילים נעצרו על ידי היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות במשטרה הצבאית במהלך החקירה שבסיומה הוגשו כתבי אישום נגד מספר אנשי קבע שמשרתים כגששים לאורך הגבול בגין מעורבותם בסחר בסמים בשווי מאות אלפי שקלים. שני החיילים מאוגדת עזה משרתים ביחידה שבה שירת גם קצין צה"ל, רב-סרן ערן קבלו, שמואשם בסחר בסמים בגבול מצרים.

 

יצוין כי בניגוד לגששים שמשרתים בקבע, שני החיילים מאוגדת עזה משרתים בצה"ל חודשים ספורים בלבד ושניהם בדרגת רב-טוראי. לפי כתב האישום, רב"ט מ' שמשרת בתפקיד חימוש, ערך היכרות בין הנאשם השני, רב"ט ר', למבריח בדואי-ישראלי. ר' ששימש כנהג מבצעי בסיורים לאורך גבול מצרים, העביר את המידע הרגיש למבריח הבדואי על אודות סיורי צה"ל בגזרה לפי קווי דיווח ספציפיים, מועדי המארבים ומיקומם, ואף המיקומים והזוויות של המצלמות ומערכות הגילוי, באופן שאפשר למבריחים מסיני להגיע לגבול ולבצע את ההברחה ללא כל הפרעה.

 

פגישה עם המבריח בקניון 

"בעשותם כך, מסרו הנאשמים מידע אשר עלול היה לפגוע בביטחון המדינה, והיווה סיכון משמעותי לכוחות בשטח", צוין בכתב האישום. עוד נטען כי על מקרי ההברחות המוצלחות תמורת העברת המידע המסווג, קיבלו שני הנאשמים לידיהם שוחד בסך 4,000 דולרים ו-5,100 שקלים. אולם ר' לא הסתפק רק בהעברת המידע המקדים על הכוחות הלוחמים. לפי כתב האישום, באחת ההברחות, נפל טלפון נייד, ככל הנראה של אחד המבריחים, ונלקח על ידי כוחות צה"ל לבדיקה ששימשה לתחקיר האירוע.

 

"ר' שוחח על כך עם המבריח הבדואי, ועדכן אותו כי הטלפון הנייד נתפס ונלקח לבדיקה", טוענת התביעה הצבאית, "בנוסף, הוא נפגש עם המבריח הבדואי בקניון בבאר שבע, ושם מסר לו מידע על אודות טווח צילומה של מצלמת הפסקל בגבול". עוד הוא מואשם כי ניסה להשתמש בסמים והחזיק בהם בכמה הזדמנויות.

 

עלייה בסיכולי ההברחות 

פתיחת החקירה החלה לפני כמה חודשים ביוזמתו של מפקד פיקוד דרום, אלוף טל רוסו, לאחר שהכוחות לאורך הגבול התקשו להבין כיצד בכל פעם מצליחים המבריחים במזימתם דווקא בנקודות שבהן צה"ל לא פועל.

 

ל-ynet נודע כי לאחר חשיפת הפרשה ומעצר המעורבים לפני כחודש, חלה עלייה דרמטית בסיכולי ההברחות, שבחלקם בוצעו על רקע ירי של אש חיה מצד המבריחים נגד כוחות צה"ל, שהשיבו אש. בחלק מהסיכולים תפסו לוחמי גדוד הסיור של חטיבת הצנחנים כמויות גדולות של סמים ואף ג'יפ סופה ששימש את המבריחים.

 

עו"ד עידן דביר ממשרד עו"ד סבוראי-דביר, שמייצג את אחד הנאשמים, מסר בתגובה כי "כל ניסיונות השווא לסבך את מרשי בהברחות של סמים ואמל"ח עלו בתוהו. גורמי החקירה נקטו אמצעים פסולים נגד מרשי ונוכיח זאת במשפט".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עסקת הסמים
צילום: דובר צה"ל
"גורמי החקירה נקטו באמצעים פסולים". עו"ד דביר
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
מומלצים