שתף קטע נבחר

מחוז באוסטריה הפסיק לבצע מילה דתית

מושל מדינת המחוז פורארלברג, המערבית ביותר באוסטריה, הורה לבתי החולים שבחסותו להפסיק לבצע מילה לא רפואית בעקבות "הפסיקה התקדימית" בגרמניה

אחרי גרמניה ושוויץ – גם אוסטריה משמיעה קול נגד מילה דתית. מושל מדינת המחוז פורארלברג הורה היום (יום ג') לבתי חולים המנוהלים בידי המחוז לחדול מביצוע מילה שלא מסיבות רפואיות. המושל, מרכוס ולנר, הסתמך על פסיקת בית משפט בגרמניה שקבע שמילה אסורה בשל הפגיעה הבלתי הפיכה בגוף התינוק.

 

ולנר אמר כי הוא רואה את החלטת בית המשפט בקלן בחודש שעבר כ"פסיקה תקדימית". הוא אמר לבתי החולים שעליהם להפסיק לבצע מילה, למעט במקרים רפואיים, עד שהמצב המשפטי באוסטריה יתבהר.

 

ההוראה לא תקפה לגבי בתי חולים מחוץ למדינת המחוז פורארלברג, המערבית ביותר באוסטריה.

 

בשבוע שעבר החליטו שני בתי חולים בשוויץ כי הם מפסיקים לעת עתה לבצע ניתוחי מילה בתינוקות, שלא מסיבות רפואיות. מדובר בבית החולים לילדים בציריך ובבית החולים סנט גול, בצפון-מזרח שוויץ. "אנחנו בתהליך של הערכת העמדה החוקית והאתית כלפי הנושא בשוויץ", אמר מרקו סטצ'לי, דובר מטעם בית החולים בציריך, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

"יכולים להיות מקרים מסובכים שבהם אם התינוק מעוניינת במילה ואילו האב מתנגד", הסביר הדובר, שאמר כי בשוויץ ניתן לבצע את ההליך בכל בית חולים, תמורת תשלום.

 

המחלוקת סביב המנהג היהודי והמוסלמי לובתה שוב בעקבות פסיקת בית משפט בגרמניה שקבע בחודש שעבר כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". הפסיקה, שהשלכותיה טרם הובררו, עוררה את זעמם של ארגונים יהודיים ואיסלאמיים כאחד.

 

הפוליטיקאים בגרמניה מיהרו להגיב, וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל יצאה בעצמה נגד הקריאה לאסור מילה.

"איני רוצה שגרמניה תהיה המדינה היחידה בעולם שבה יהודים לא יוכלו לקיים את טקסיהם",

אמרה לאנשי מפלגתה והוסיפה כי החלטה כזו תהפוך את ארצה למושא ללעג.

 

מספר ימים קודם לכן הבהיר דוברה, סטפן סייברט, כי בכוונת הממשלה הגרמנית למצוא דרך לעקוף את האיסור: "לכל אחד בממשלה ברור לגמרי שאנחנו רוצים שיהיו חיים דתיים יהודיים ואיסלאמיים בגרמניה. ידוע היטב כי בדת היהודית לברית מילה בשלב מוקדם יש משמעות רבה, ולכן דחוף שהזכות הזו תושב ליהודים. לא ניתן לדחות זאת. חופש הדת הוא זכות משפטית חשובה מאוד עבורנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלי המוהל (אילוסטרציה)
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים