שתף קטע נבחר

חשש בברזילי: קיצוץ יפגע בחדרי המיון הממוגנים

בהנהלת בית החולים באשקלון כבר שבעי קיצוצים ועיכובים בפרויקט המיגון מפני רקטות. על רקע הגזרות החדשות אומר מנהל בית החולים: "אם הפרויקט ייפגע, צריך לצאת למלחמת חורמה". משרד הבריאות מרגיע: "יימצא מקור מימון חלופי". לשכת נתניהו: "הממשלה ביצעה מהפכה בבריאות"

בהנהלת בית החולים ברזילי באשקלון חוששים שהקיצוץ בתקציב משרד הבריאות יעצור את בניית חדרי מיון הממוגנים מפני ירי רקטות. עלות הפרויקט, שחצי ממנו כבר הושלם, מוערכת בכ-200–250 מיליון שקל, שאושרו מתקציב הפיתוח של משרד הבריאות.

 

לפי הצעת המחליטים שצפויה לזכות לאישור מחר (ב') בממשלה, יקוצצו כבר עתה 8.6 מיליון שקלים מתקציב משרד הבריאות, ועוד 5.2 מיליון יקוצצו מהתקציב ב-2013. מהלך זה עלול לעכב או להפסיק את בניית חדרי המיון הממוגנים בבית החולים באשקלון, עד מציאת מקור מימון חלופי. 

  

קיצוצי קיץ - כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מבט מתוך בית החולים ברזילי, היום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מבט מתוך בית החולים ברזילי, היום(צילום: רועי עידן)
 

על רקע זה אמר היום מנהל ברזילי, ד"ר חזי לוי: "היה וכך יהיה - צריך לצאת למלחמת חורמה. האם יעלה על הדעת שממשלת ישראל לא תיתן אפשרות לקלוט חיילים ואזרחים נפגעים בשעת חירום?". במשרד הבריאות מרגיעים את החששות ומשם נמסר בתגובה שלא יהיה קיצוץ בתקציב חדרי המיון הממוגנים אלא אם כן יימצא לכך מקור מימון חלופי.

 

פרויקט חדרי המיון הממוגנים בבית החולים ברזילי התעכב בעבר לא פעם ולאורך השנים קוצצו ממנו 60 מיליון שקל. בין היתר עוכבה התוכנית בשל פרשת הקברים, שהביאה בסופו של דבר להתפטרותו של מנכ"ל משרד הבריאות דאז, ד"ר איתן חי עם. סביב אותה פרשה התייקרה עלותו של הפרויקט, אך בשל חשיבותו התחייבה הממשלה לסיים את העבודות בכל מחיר. כעת, במסגרת הקיצוץ בתקציבי כל משרדי הממשלה, נבחנת האפשרות שבהתאם להפחתת התקציב הכללי של משרד הבריאות, יקטן גם תקציב הפיתוח.

 

משרד ראש הממשלה: נעשתה מהפכה

ד"ר לוי מביע חשש רב מהאפשרות שהשלמת הפרויקט תיעצר. "זה פשוט לא יעלה על הדעת", הוא אומר. "מדובר בעיר שבה נמצא בית החולים הקדמי ביותר לגבול עם הרצועה ואשקלון היא חלק מהמערכה מול עזה. נעשה הכול על מנת שהפרויקט הזה יושלם לטובת 500 אלף איש שמופגזים בשגרה ונסמכים עליו בחירום".

 

אתר בניית חדרי המיון הממוגנים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אתר בניית חדרי המיון הממוגנים(צילום: רועי עידן)
 

אם יתבדו החששות הללו, והקיצוץ הממשלתי לא ימנע את בניית חדרי המיון הממוגנים, מפחדים ב"ברזילי" שהמהלך עלול לפגוע במיגון הכללי של בית החולים. נוכח האיום הבלתי פוסק מכיוון הגבול עם עזה מתוכננים בבית החולים ברזילי שלבי מיגון נוספים, כאשר הבא בהם הוא בניית חדרי ניתוח ממוגנים. עלות פרויקט זה מוערכת בכ-120 מיליון שקל, אולם הממשלה טרם מצאה לכך מקור תקציבי.

 

ממשרד הבריאות נמסר ש"תקציב הפיתוח סבל בשנים האחרונות מקיצוצים רוחביים משמעותיים. סך הקיצוצים שבוצעו עד כה, עוד לפני הקיצוץ האחרון, מסתכמים בכ-210 מיליון שקל. הקיצוצים חלו על הסכמים שנחתמו ובכך יצרו גירעון, שכן ספקים אלו זכו במכרזים והמדינה התחייבה כלפיהם באמצעות מורשי חתימה. היום מדובר על קיצוץ של 5 אחוזים בבסיס התקציב. תקציבי המזומנים יקטנו בכ-18מיליון שקל בשנה, כאשר בין הבולטים שבפרויקטים הוא גם פרויקט הבינוי והמיגון

של בית החולים בברזילי".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר קודם לכן ש"בשלוש השנים האחרונות ביצעה הממשלה מהפכה בבריאות לטובת אזרחי ישראל: נחתם הסכם שכר ארוך טווח עם הרופאים והאחיות, הוקמו מוקדי רפואת חירום ב-12 יישובים בנגב ובגליל, נוספו לבתי החולים 960 מיטות". עוד טוענים במשרד ראש הממשלה כי "לראשונה זה 40 שנה הוקם בית ספר לרפואה, וניתנו יותר משני מיליון לטיפולי שיניים בחינם לילדים עד גיל 12. הקיצוץ בתקציב משרד הבריאות יחול רק על תקציבי מינהלה של המשרד ופיתוח של בתי חולים ממשלתיים. חשוב לציין שסל שירותי הבריאות שניתן על ידי המדינה וקופות החולים לא ייפגע".

 

בהכנת הכתבה השתתפה כרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניית חדרי המיון בברזילי
צילום: רועי עידן
צילום: טל חיים
גראדים מעל אשקלון. 500 אלף איש סומכים על בית החולים במצב חירום
צילום: טל חיים
בית החולים ברזילי. היסטוריה של קיצוצים ועיכובים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים