שתף קטע נבחר

הקיצוץ ואתם: פגיעה במעונות יום ובנערים עניים

שר התמ"ת שלום שמחון טוען שקיצוץ 150 מיליון שקל ממשרדו יפגעו בסבסוד 5,000 תלמידים שכבר נרשמו למעונות יום. 30.5 מיליון השקלים שיקוצצו מתקציב משרד החינוך יילקחו בעיקר מאירועי תרבות ומפרויקטים שאמורים לתמוך בנוער נושר או בתלמידים מחתך סוציו-אקונומי נמוך

גורמים במערכת החינוך העריכו הערב (יום א') שהקיצוץ הצפוי בתקציב 2012 של משרד החינוך , בסך 30.5 מיליון שקל, יפגע בעיקר בסל התרבות לתלמידים ובפרויקטים התומכים בנוער במצוקה. על פי ההערכה, הקיצוץ עלול לפגוע בעבודות המינהלה, באגף מינהל חברה ונוער (תרבות והצגות ילדים), ובתקציבים שמיועדים לתמיכה בנוער נושר ובנוער במצב סוציו-אקונומי נמוך. כמו כן, הקיצוצים עלולים לפגוע גם בפרויקטים ובשיעורי תגבור של "קרן קרב למעורבות בחינוך" וכן בעידוד התמיכה לגיוס בני נוער לצה"ל.

 

הקיצוץ הרוחבי - כתבות נוספות ב-ynet:

 

מנתוני משרד החינוך עולה שבשנת 2009 עמד תקציבו הכולל של המשרד על כ-30.3 מיליארד שקל, ועד 2013 הוא צפוי היה לעלות בכ-11 מיליארד שקל. כך, למשל, ב-2010 היה תקציב המשרד 32.4 מיליארד שקל; ב-2011 הוא עלה ל-34.9 מיליארד; ב-2012 אמור התקציב אמור היה לעמוד על 37.5 מיליארד שקל, ובשנה הבאה הוא צפוי לחצות לראשונה את קו ה-40 מיליארד ולעמוד על כ-41 מיליארד שקל.

 

גורם במשרד טען ש"בשנים האחרונות משרד החינוך זכה לתוספות של מיליארדי שקלים בגין יישום של הרפורמות 'אופק חדש' בגני הילדים", 'עוז לתמורה' בתיכונים, חינוך חינם לגילאי 3-4 בגני הילדים, וכן הארכת יום הלימודים לגילאי 3-9. הרפורמות הללו תרמו מאוד לחיזוק מערכת החינוך הישראלית ולקידום הישגי התלמידים. היקף הקיצוץ הנוכחי במשרד החינוך הוחרג מול יתר משרדי הממשלה והיקפו צומצם באופן משמעותי. צריך להדגיש שהתוספות לרפורמות החינוך שהובטחו לשנתיים הקרובות לא ייפגעו, ועל פי הציפיות הן מוערכות בכ-5 מיליארד שקל".

 

יבוטל סבסוד ל-5,000 ילדים

במקביל, במשרד התמ"ת מביעים תרעומת על הקיצוץ הצפוי ותוקפים בחריפות את ההחלטה. הקיצוץ הכולל במשרד עומד על יותר מ-150 מיליון שקל.

השר שלום שמחון הודיע שהוא מתנגד למהלך וכן לקיצוץ בתקציבי המעונות וההכשרה המקצועית, "שימנע סבסוד 5,000 ילדים שנרשמו למעונות היום ואת מימון לימודיהם של 600 בני נוער בבתי הספר המקצועיים".

 

על רקע זה מתכננים במשרד להפחית ב-55 מיליון שקל את תקציב מעונות היום והצהרונים, שנועדו לספק מסגרת לילדים ולאפשר לשני ההורים לעבוד.

 

שמחון טען ששר האוצר לא נועץ בו ועמדתו כלל אינה מובאת בהצעת ההחלטה. "יתכן שיש בקיצוץ משום הקלה קצרת טווח על מצוקת תקציב המדינה אבל היא עלולה לעלות ביוקר בטווח הארוך", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון. "התוספות לרפורמות במשרד החינוך לא ייפגעו"
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
שלום שמחון. "בטווח הארוך הקיצוץ יעלה ביוקר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים