שתף קטע נבחר

ביה"ח ברזילי: רק כשגראד יפגע בחולה נקבל כסף

הקיצוץ המסתמן בפרויקט המיגון של בית החולים באשקלון עמד במרכז מסיבת העיתונאים שכינסו מנהליו. "רק אם יולדת תיפגע או פג אחד ימות, אז נקבל את הכסף. חבל שכך הדברים פועלים"

"אפשר לשחק עם הגורל פעם, פעמיים, שלוש, אבל ביום שבו חולה אחד ייפגע פה מטיל גראד או קסאם – אז נקבל את הכסף", כך אמר בצהריים (יום ב') מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, ד"ר חזי לוי, בהתייחסו לקיצוץ המסתמן בפרויקט המיגון של המוסד.

 

"לא אחת האזור הזה נקלע לעימות". בית החולים ברזילי (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
"לא אחת האזור הזה נקלע לעימות". בית החולים ברזילי(צילום: רועי עידן)

 

הקיצוץ בפרויקט המיגון נובע מההפחתה על סך 8.6 מיליון שקלים מתקציב משרד הבריאות שהובאה היום לאישור שרי הממשלה. במהלך מסיבת העיתונאים, הסביר ד"ר לוי כי "בית החולים ברזילי הוא הסמוך ביותר לרצועת עזה ולא אחת האזור הזה נקלע לעימות בעוצמות כאלה או אחרות וכמובן קיימת האפשרות שתהיה התגברות בעוצמת העימות עד לכדי מה שהיה ב'עופרת יצוקה' ויותר מזה".

 

ד"ר לוי אמר עוד כי "בית החולים מטפל בתושבי האזור, אבל במקרים של התעצמות העימות הוא מטפל גם בחיילים הנפגעים ובפעילויות ברצועה. רק אם יולדת תיפגע או פג אחד ימות, אז נקבל את הכסף. צר לי שכך הדברים פועלים. אני פונה לכל הגורמים ומבקש למנוע את זה, ניאבק עד הסוף".

 

חדר המיון הממוגן אמור להכיל כ-300 מיטות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חדר המיון הממוגן אמור להכיל כ-300 מיטות(צילום: רועי עידן)

 

מנהל בית החולים ציין כי נכון לעכשיו נמצא המוסד בבניית המעטפת של חדר המיון הממוגן שאמור להכיל כ-300 מיטות ממוגנות בקומה תת-קרקעית. לדבריו, "לא אישרו לנו עדיין חדרי ניתוח ממוגנים וטיפול נמרץ ממוגן. הפרויקט היה אמור להסתיים במאי 2014, עכשיו אין לי מושג מתי הוא יסתיים. הפרויקט של חדר המיון נפגע מהקיצוץ, חסרים לנו 100 מיליון שקלים כדי להשלים את הפרויקט של חדר המיון הממוגן ועוד כ-120 מיליון שקל כדי להשלים את השלב הבא שעדיין לא אושר".

 

על השאלה האם הנהלת בית החולים מתכננת להפסיק את הפעילות כאות של מחאה, השיב סגן מנהל בית החולים, ד"ר רון לובל כי "כרגע פתחנו את יריית הפתיחה במאבק שלנו. אתם ודאי לא מצפים מאיתנו על ההתחלה שנשבית את בית החולים. המטרה היא לא לשבות אלא לעצור את הקיצוץ. אתם לא מתארים את המשמעות של לפנות חולים הביתה או לבתי חולים אחרים ולנתח אותם בחדרי ניתוח לא ממוגנים ולאשפז אותם במחלקות. אנחנו הנהלה אחראית".

 

ראש העיר לנתניהו: "המיגון ראוי" 

בתוך כך, ראש העיר אשקלון בני וקנין שיגר מכתב בנושא לראש הממשלה בנימין נתניהו והביע את חששו מעצירת פרויקט המיגון בבית החולים ברזילי. "אין צורך להכביר במילים והסברים על חשיבות מיון ממוגן באשקלון (קילומטרים ספורים מעזה), הן עבור מאות אלפי תושבי הדרום שנזקקים לטיפול בבית החולים, הן בשגרה והן בחירום וגם עבור חיילי צה"ל שמשרתים בעוטף עזה שבית חולים זה אמור בעת חירום ואסון לטפל בהם", כתב וקנין לנתניהו.

 

ראש העיר הוסיף כי "ראוי וחשוב שבית חולים שכזה, יהיה ממוגן ומצויד היטב על-מנת שיוכל להעניק בעתות חירום טיפולים רפואיים ללא חשש מפגיעה ועצירת העבודה הרפואית החשובה. אני מבקש ממך, ראש הממשלה, להתערב באופן מיידי ולהורות לשר האוצר ולכל הנוגעים בדבר כי לא נוגעים בפרויקט החשוב הזה עליו נאבקנו ועליו הסכמת כי הוא בעל חשיבות וערך ביטחוני ובעל ערך של חוסן לאומי בעתות משבר".

 

ליצמן איים: "אסיר אחריות" 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס בישיבת הממשלה לקיצוץ המסתמן בתקציב משרדו ולהשלכות הקשורות לבית החולים באשקלון. לדבריו, "באם יקוצץ תקציב המיגון - אצטרך להסיר אחריותי ממיגון בית החולים ברזילי באשקלון, כשעבודות המיגון נמצאות בשיאן זו תהיה אחריות כוללת של ראש הממשלה והשרים".

 

ליצמן אמר עוד כי "רפורמת הסיעוד שגיבשנו במשרד הבריאות זוכה לכתף קרה, בלשון המעטה, במשרד האוצר - ומסבירים לי שזה בשל חוסר הרצון להעלות מסים. אך הנה העלאת המסים שהממשלה נדרשת לאשר כעת חותכת בבשר החי של האזרחים ואני מתנגד לכך בתוקף, והאוצר מנסה לשכנע אותנו בצדקת הגזירות האלה".

 

סגן שר הבריאות גם תקף בדבריו את הכוונה לקצץ בתקציב בתי החולים הפסיכיאטריים ואמר כי מדובר בעוול שלא ניתן להשלים עמו. "מדובר בצרכים אלמנטאריים. תקצוב שיפוץ מרכזי רפואה לנכי נפש הינו מחויב המציאות. הקיצוץ בבריאות יביא לשינוי ההחלטה להקציב מיליוני שקלים לטובת בתי חולים אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיצוץ בפרויקט המיגון. בית החולים ברזילי
צילום: רועי עידן
"לא אישרו לנו עדיין חדרי ניתוח ממוגנים". ד"ר לוי
צילום: כרמית ראובן
"רפורמת הסיעוד זוכה לכתף קרה מהאוצר". ליצמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים