שתף קטע נבחר

ריבלין: הקריאה לגייס ערבים נגועה ברשעות

יו"ר הכנסת התארח בסעודת "איפטר" שבה נכחו ראשי רשויות ערביות והביע את התנגדותו הנחרצת לניסיונות להתנות שוויון בתקציבים בנשיאה בנטל. "הקריאות הללו בעלות נימת הסתה". הוא גם הציע להקים מנהלת נפרדת לשירות אזרחי של ערבים

"כל בר דעת מבין שלא ניתן לגייס את הציבור הערבי. כל קריאה כזאת נגועה בצביעות ואף ברשעות", כך אמר הערב (יום ב') יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין במהלך סעודת חג הרמדאן שהתקיימה בכפר קרע שבצפון. סעודת ה"איפטר" ביוזמת "קרן אברהם" והמועצה האזורית המקומית, נערכה על-רקע הדרישה להכליל את ערביי ישראל במסגרת השוויון בנטל.

 

גיוס ערבים? דיווחים קודמים ב-ynet:

ערבים בשירות לאומי: "אסור להפוך אותו לחובה"

ח"כים ערבים: "שירות לכול זו הכרזת מלחמה"

ערבים בשירות לאומי: רק לא לכפות בחקיקה

 

בסעודה שבה השתתפו ראשי רשויות ערביות ובכירים מהמגזר העסקי והציבורי אמר ריבלין בהתייחסותו לדרישה המדוברת כי "הציבור הערבי לא מסוגל לכך והציבור היהודי לא באמת מעוניין בכך".

 

ריבלין ציין כי הוא מתנגד בחריפות לכל ניסיון להתנות את השוויון האזרחי או את השוויון בתקציבים ובמשאבים לציבור הערבי, בנשיאה בנטל. לדבריו, "הקריאות הללו הן פופוליסטיות במקרה הטוב, ובעלות נימה של הסתה במקרה הרע. אין לתת לקריאות הפרובוקטיביות הללו לכרסם תחת ההזדמנות לרתום את הציבור הערבי לשירות האזרחי".

 

"הציבור הערבי משווע לכוח אדם"

יו"ר הכנסת אמר עוד כי "אני מאמין שפיתוח מערך של שירות אזרחי בתוך החברה הערבית ולמענה הוא צעד שהציבור הערבי והחברה הישראלית כולה ייצאו נשכרים ממנו.

הציבור הערבי משווע לכוח אדם והתנדבותם של צעירות וצעירים איכותיים יכולה לתרום משמעותית לכך".

 

בהמשך הציע ריבלין להקים מנהלת ממלכתית-עצמאית נפרדת לשירות אזרחי של המגזר הערבי. לדבריו, "מנהלת זו יכולה להיות כפופה למשרד הפנים ולעבוד בתיאום מלא והדוק עם השלטון המקומי ובפרט עם ראשי הרשויות הערביות. תוכנית העבודה של המנהלת צריכה להיגזר מהצרכים של היישובים הערביים, בחינוך, ברווחה ובשירותי ההצלה".

 

בסוף דבריו בירך ריבלין את הסועדים ואמר כי "צום הרמדאן והסעודה המשותפת הזאת הם הזדמנות לבסס את יחסי האמון בינינו, בין יהודים למוסלמים, למחול אחד לשני ולפתוח את הלב אחד לשני".

 

מנהלי קרן אברהם, אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה, בירכו על דבריו של ריבלין: "שירות אזרחי בהסכמה במסגרת הקהילות הערביות יכול להוות מרכיב חיוני ומשמעותי בשילובם של אזרחי ישראל הערבים בחברה הישראלית. יו"ר הכנסת הציג מתווה מתאים למשימה זו, ויש לתכננו בדיאלוג עם ההנהגה הערבית", אמרו השניים וקראו לממשלה לאמץ את דבריו, "כמדיניות לבניית חיים משותפים בין יהודים לערבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הקריאות פופוליסטיות". ריבלין
צילום: מעאד עתאמנה
מומלצים